Wykorzystanie standardów egzaminacyjnych w przygotowywaniu uczniów do sprawdzianu
Wykorzystanie standardów egzaminacyjnych w przygotowywaniu uczniów do sprawdzianu
Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie czwartej
Opracowała mgr Agnieszka Adamowicz, nauczyciel mianowany języka polskiego
w Zespole Szkolno‑Przedszkolnym w Golczewie;
Zajęcia dwugodzinne.
Praca z fragmentem lektury „Pinokio” ukazuje w jaki sposób można wykorzystać standardy egzaminacyjne, aby przygotować uczniów do sprawdzianu.
Temat: Na początku był tylko kawałek drewna... - Carlo Collodi „Pinokio”
Cele lekcji określają treści standardów egzaminacyjnych (druga część tabeli)
Metody i formy pracy: praca indywidualna, praca w grupach
Materiały dydaktyczne: Carlo Collodi „Pinokio” (fragment), karty pracy
Przebieg zajęć
Standard egzaminacyjny | |
1.Samodzielne przeczytanie fragmentu (załącznik nr 1). 2.Podzielenie zespołu na grupy. Uczniowie składają (porządkują) pocięte wcześniej przez nauczyciela fragmenty tekstu (załącznik 1a). 3. W grupach uczniowie zaznaczają słowa, zwroty niezrozumiałe i wspólnie z nauczycielem wyjaśniają je, np.
4. Uczniowie oddzielają słowa bohaterów od słów narratora. Zaznaczają komentarze przy dialogach (załącznik nr 1). | 1. Czytanie 1.1. Uczeń odczytuje różne teksty kultury |
5.„Poszukiwanie pary” Uczniowie w grupach dopasowują do tekstu (dialogów) brakujące wypowiedzi narratora (komentarze narratora).Zauważają, że zawierają one określenia charakteryzujące głównych bohaterów (załącznik nr 2 i 3). | 1.2.Uczeń określa funkcje elementów charakterystycznych dla danego tekstu |
6. Uczniowie w grupach konstruują plan fragmentu wypowiedzi. 7. Uczniowie piszą kilka krótkich zdań na temat każdej postaci. | 2. Pisanie 2.1.Uczeń pisze na temat i zgodnie z celem |
8. Uczniowie wcielają się w rolę Dżepetta i stawiają Pinokiowi pytania na temat jego postępowania. | 2.2. Uczeń formułuje wypowiedź ze świadomością celu |
9. Zaznaczanie interpunkcji (załącznik nr 4). 10.Poszukiwanie kłopotliwych pod względem ortograficznym wyrazów. Zapisanie ich w zeszycie. | 2.3.Uczeń formułuje tekst poprawny kompozycyjnie, celowo stosując środki językowe i przestrzegając norm gramatycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych |
11.Ułożenie opowiadania z wyrazami z trudnością ortograficzną. | 2.5.Uczeń dba o układ graficzny, czytelność i estetykę zapisu |
12.Wskazywanie czasu i miejsca wydarzeń. 13. Wskazywanie wydarzeń i postaci realistycznych i fantastycznych. | 3. Rozumowanie 3.1.Uczeń posługuje się kategoriami czasu i przestrzeni w celu porządkowania wydarzeń |
14.Wskazywanie przyczyn i skutków zachowania Pinokia. | 3.2. Uczeń przedstawia przyczyny i skutki wydarzeń i zjawisk |
15. Uczniowie dokonują ustnej oceny bohaterów. Wskazują bohatera budzącego sympatię i niechęć, wyszukują argumentów w tekście literackim. | 3.3.Uczeń wyraża własne opinie i próbuje je uzasadnić, wyjaśniając swoje stanowisko, używa odpowiednich argumentów |
16. Wskazywanie w utworze wartości najważniejszych dla człowieka (np. miłość, dom, rodzina). 17. Wskazywanie w utworze zachowań negatywnych i pozytywnych. | 4. Korzystanie z informacji 4.1.Uczeń analizuje oferty mediów kierowane do dzieci i młodzieży, kierując się wskazanymi kryteriami |
18. Uczniowie wspólnie z nauczycielem konstruują instrukcję obsługi otwierania drzwi (zapis na tablicy, poprawienie ewentualnych błędów, przepisanie instrukcji do zeszytu). | 5. Wykorzystanie wiedzy w praktyce 5.7. Uczeń wyjaśnia na podstawie instrukcji obsługi, jak uruchomić i wykorzystać proste urządzenie techniczne |
19.Zakończenie zajęć. |