Wyliczanie oraz interpretacja własnego wskaźnika wagowo-wzrostowego (BMI)
Wyliczanie oraz interpretacja własnego wskaźnika wagowo‑wzrostowego (BMI)
Scenariusz lekcji, IV etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
–––––––––––––––––––––––––––––––––
Wymagania szczegółowe:
2. Trening zdrowotny
2.7 Uczeń wylicza oraz interpretuje własny wskaźnik wagowo‑wzrostowy (BMI)
Adresat: Uczniowie III klasy
Czas trwania: 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
wie, co to jest BMI
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
wylicza oraz zinterpretuje własny wskaźnik wagowo‑wzrostowy (BMI)
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
rozumie konieczność monitorowania własnej masy ciała
Metody nauczania
Zadaniowa ścisła
Formy i miejsce zajęć
Formy: indywidualna, frontalna
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Przybory i przyrządy: Kalkulatory, kartki, długopisy, piłki lekarskie 3kg (jedna na parę).
Zasoby multimedialne
quiz: „Wyliczanie oraz interpretacja własnego wskaźnika wagowo‐wzrostowego (BMI)”
zestaw ilustracji: „Interpretacja własnego wskaźnika wagowo‑wzrostowego (BMI)”
film: „Wyliczanie oraz interpretacja własnego wskaźnika wagowo‑wzrostowego (BMI)”
Opis przebiegu zajęć
Tok | Nazwa i opis ćwiczenia | Uwagi organizacyjno‑metodyczne |
Część wstępna: 15 minut |
Sprawdzenie obecności oraz podanie tematu lekcji.
Ćwiczenia kształtujące
| Zasób multimedialny 1 Uczniowie ustawieni w szeregu. Uczniowie na obwodzie koła (ok. 5 minut). Uczniowie w rozsypce (ok. 8 minut). |
Część główna: 20 – 25 minut |
Nauczyciel określa sposób obliczania wskaźnika BMI – podaje wzór. Każdy z uczniów oblicza swój wskaźnik.
| Zasób multimedialny 3 Uczniowie znają swoją wagę i swój wzrost. Każdy uczeń korzysta Ustawienie w szeregach na końcach sali. Ustawienie w szeregu na linii końcowej boiska. Uczniowie ustawieni w rozsypce lub w parach. Muzyka powinna być szybka i rytmiczna |
Część końcowa 5 – 10 minut |
Nauczyciel przeprowadza ćwiczenie na tablicy interaktywnej. Zadanie polega na dopasowaniu wyniku pomiaru wskaźnika do odpowiedniego zakresu wartości BMI.
Omówienie i podsumowanie lekcji. | Uczniowie w rozsypce. W podsumowaniu nauczyciel w oparciu o ilustracje, wskazuje zakresy wartości BMI |