Wyposażenie pracowni wykonywania i napraw pomocy wzrokowych
ATLAS INTERAKTYWNY
Najczęściej stosowane urządzenia do wykonywania oraz naprawiania soczewek
Spis treści
Automat szlifierskiAutomat szlifierski
Barwiarka do soczewekBarwiarka do soczewek
CentroskopCentroskop
Dioptriomierz elektroniczny (frontofokometr elektroniczny)Dioptriomierz elektroniczny (frontofokometr elektroniczny)
Dioptriomierz lunetowy (frontofokometr)Dioptriomierz lunetowy (frontofokometr)
LutownicaLutownica
Myjka ultradźwiękowaMyjka ultradźwiękowa
Podgrzewacz do opraw z tworzywaPodgrzewacz do opraw z tworzywa
PolaryskopPolaryskop
Polerka do soczewekPolerka do soczewek
RowkarkaRowkarka
SzabloniarkaSzabloniarka
Szlifierka ręcznaSzlifierka ręczna
WideocentratorWideocentrator
Wiertarka do soczewekWiertarka do soczewek
Automat szlifierski
Ilustracja przedstawia automat szlifierski. Automat jest koloru biało‑szarego. W górnej części automatu znajduję się klapa, którą można otwierać. Obok niej prostokątny ekran. Pod ekranem znajduje się skaner soczewek.
Automat szlifierski - Jest to urządzenie używane do całościowej obróbki soczewek okularowych. Służy do blokowania, skanowania i szlifowania na mokro, rowkowania, wiercenia i wykańczania soczewek. Automat szlifierski pozwala na wykonanie i dopasowanie szkieł do kształtu tarczy oprawy, a także wyposażony jest w dodatkowe funkcje pozwalające na:
rowkowanie soczewek, potrzebne do mocowania w oprawkach typu „żyłka”;
wiercenie otworów, niezbędne do mocowania soczewek w oprawkach typu „patent”;
frezowanie nacięć;
polerowanie krawędzi;
polerowanie powierzchni soczewek;
załamywanie ostrych krawędzi;
modyfikację kształtu soczewki, która umożliwia w oprawach typu „patent” i „żyłka” zmniejszenie lub powiększenie wymiarów tarczy.
Bardziej rozbudowane automaty mają wbudowany skaner oprawy, centroskop, dioptriomierz. W praktyce zastępują zestaw urządzeń, takich jak: szabloniarka, szlifierka, rowkarka, wiertarka i polerka, spełniając ich funkcje.
Pod tekstem znajduje się ilustracja jest to widok główny automatu szlifierki.
Ilustracja przedstawia barwiarki do soczewek. Pierwszy obraz na ilustracji to widok górny drugi to widok z boku. Barwiarka kształtem przypomina prostopadłościan. Górna podstawa jest koloru czarnego, znajduje się na niej sześć pojemników do barwienia. Obok metalowy element pozwalający umieścić soczewki. Na ścianie bocznej widoczny jest czerwony włącznik oraz monitor pozwalający wybrać temperaturę.
Tekst:Barwiarka do soczewek to urządzenie wykorzystywane do podgrzewania w kąpielach olejkowych roztworów barwników. Barwniki te służą do barwienia soczewek organicznych bez powłok. Obecnie rzadko stosowane, gdyż współczesne soczewki na ogół posiadają powłoki.
Pod tekstem znajduje się ilustracja jest to widok główny barwiarki do soczewek.
Ilustracja przedstawia centroskop, Centroskop zbudowany jest z podstawy na którym znajduje się element budową przypominający miskę. Na nim znajduję się pokrętło. Z tylnej części wychodzi słup. Na słupie umieszczone są dwa soczewki, większa soczewka oparta jest na krótszym ramieniu i wychodzi nad miskę. Mniejsza oparta jest na większym ramieniu. Za urządzeniem widoczne są czarne kable.
Tekst: Jest to urządzenie kontrolno‑pomiarowe przystosowane do współpracy między innymi z aparatami szlifierskimi. Pozwala na weryfikację parametrów soczewki i dopasowanie parametrów okularów. W praktyce jest to urządzenie służące do zamontowania przyssawek lub przylepianych uchwytów niezbędnych do mocowania soczewek przed obróbką w automacie szlifierskim. Centroskop umożliwia przylepienie lub przyssanie uchwytu w dokładnie wyznaczonym miejscu soczewki, z zastosowaniem wcześniej ustalonej decentracji. Podziałka centroskopu umożliwia przesunięcie obserwowanej soczewki o wymagane parametry w pionie i poziomie. Niektóre modele pozwalają również na ustalenie kąta osi cylindrów i pryzmatów
Pod tekstem znajduję się ilustracja jest to widok boczny centroskopu.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Dioptriomierz elektroniczny (frontofokometr elektroniczny)
Ilustracja przedstawia dioptriomierz elektroniczny (frontofokometr elektroniczny). Urządzenie oparte jest na podstawie z której wychodzi słup lekko przykrzywiony u góry. Na nim znajduję się monitor pod nim siedem przycisków. Pod nimi znajdują się dwa przyciski czerwony i zielony. Pod przyciskami znajduję się stojak do umieszczania soczewek.
Tekst:Jest to urządzenie będące obecnie podstawowym wyposażeniem pracowni optycznej, szybko wypierające dioptriomierz lunetowy, który, ze względu na zaawansowanie techniczne współcześnie stosowanych soczewek, nie spełnia już swojej funkcji. Podobnie jak dioptriomierz lunetowy służy do precyzyjnych i skutecznych pomiarów mocy czołowej soczewki. Jest wykorzystywany także do pomiaru pryzmatyczności oraz wyznaczania środka optycznego i osi cylindra. Wykorzystywany jest także do punktowania przed rozpoczęciem procesu szlifowania oraz automatycznego wykrywania rodzaju soczewki
Pod tekstem znajduje się ilustracja jest to widok główny dioptriomierz elektroniczny (frontofokometr elektroniczny).
Ilustracja przedstawia dwa widoki boczne. Dioptriomierz lunetowy (frontofokometr) składa się z podstawy, która jest prostokątem. Na podstawie znajduje się ramię na której jest oparty mikroskop. Na mikroskopie znajdują się dwa pokrętła. Można zauważyć czarny kabel wychodzący od całego urządzenia.
Tekst:Jest to urządzenie obecnie rzadko używane, wyparte przez urządzenie bardziej zaawansowane, czyli dioptriomierz elektroniczny. Dioptriomierz lunetowy to specjalistyczne urządzenie służące do precyzyjnych, i tym samym skutecznych pomiarów mocy czołowej soczewki. Jest wykorzystywany także do pomiaru pryzmatyczności oraz wyznaczania środka optycznego i osi cylindra soczewki.
Pod tekstem znajduje się ilustracja jest to widok z tyłu Dioptriomierz lunetowy (frontofokometr)
Ilustracja przedstawia lutownicę. Pokazane są dwa widoki ilustracji. Pokazany jest grot, zielono‑czerwony rękojeść oraz czarny przewód elektryczny z wtyczką.
Tekst:Lutownica jest prostym urządzeniem służącym do wykonywania połączeń lutowanych metalowych opraw okularowyc
Pod tekstem znajduję się ilustracja jest to główny widok lutownicy.
Ilustracja przedstawia myjkę ultradźwiękową. Przedstawiona jest w dwóch obrazach. Pierwszy to obraz przy dolnej podstawie, drugi to obraz w całości. jest to prostopadłościan z wyciąganą podstawą górną, w której znajduję się wanna z wodą. Przy dolnej podstawie na ścianie bocznej widoczny jest ekran z dwoma pokrętłami.
Tekst: Myjka wykorzystuje ultradźwięki do usuwania zanieczyszczeń i jest w stanie doczyścić praktycznie dowolną powierzchnię przedmiotów w niej zanurzonych. Pozwala to dokładnie usunąć zabrudzenia z soczewek i oprawy okularowej, w tym pozostałości prac, zanieczyszczenia powstałe w trakcie eksploatacji i inne. Dzięki działaniu procesu kawitacji, czyli zjawiska przejścia fazy ciekłej w gazową, i wysokiemu ciśnieniu fal generowanych przez ultradźwięki, myjki mogą domyć nawet najmniejsze przedmioty, nie uszkadzając ich przy tym. W myjce wykorzystuje się wodę destylowaną lub demineralizowaną, co pozwala zapobiec powstawaniu osadu.
Pod tekstem znajduję się ilustracja jest to główny widok myjki ultradźwiękowej.
Ilustracja przedstawia podgrzewacz do opraw z tworzywa. Na podstawie znajduje się pokrętło oraz czerwony przycisk. Wychodzi z podstawy słup, ma którym umieszczone jest okrągłe naczynie przykryte podstawą. Przy podstawie znajdują się dwa otwory.
Tekst: Podgrzewacz do opraw to urządzenie, które posiada funkcję podgrzewania wraz z regulacją temperatury. Podgrzewacz, inaczej nazywany feną, służy optykom do delikatnego podgrzewania, w celu zmiękczenia oprawek wykonywanych z tworzyw. Dzięki temu następuje ich uplastycznienie, a to zapobiega ich pękaniu podczas procesu dopasowywania (justowania) oprawy oraz podczas montażu soczewek do oprawy.
Pod tekstem znajduję się ilustracja jest to główny widok podgrzewaczu do opraw z tworzywa.
Ilustracja przedstawia polaryskop. Składa się on z polaryzatora, który jest graniastosłupem, słupka wychodzącego z polaryzatora oraz analizatora. Analizator oparty jest na słupku ma on kształt prostokąta, który posiada okrągły przeszklony otwór.
Tekst: Jest to urządzenie, w którym, po zmontowaniu okularów, sprawdzamy naprężenia występujące w strukturze soczewek zamontowanych w oprawie. Umożliwia kontrolę montażu soczewek i wykrywanie zbyt dużych naprężeń, które mogą być przyczyną niewłaściwej pracy soczewki.
Urządzenie to służy również do sprawdzania nadruków (grawerunków) na soczewkach, czyli informacji dotyczących marki, typu i modelu soczewki oraz powłok, jakie zostały na nią nałożone. Każda firma produkująca soczewki ma własne oznaczenia pozwalające na identyfikację soczewki
Pod tekstem znajduję się ilustracja jest to boczny widok polaryskopu.
Ilustracja przedstawia polarkę do soczewek. Polarka jest w kształcie przypominającym skrzynie, posiada klapkę która można otworzyć oraz konsolę dotykową z pięcioma przyciskami.
Tekst: Polerka do soczewek służy do polerowania powierzchni soczewek podczas ich wykonywania lub naprawy. Może być stosowana do polerowania płaszczyzn soczewek mocowanych w oprawach typu „żyłka” lub „patent”. Przydatna także jako urządzenie będące wsparciem automatu szlifierskiego, który przejmuje funkcje polerowania soczewek po ich szlifowaniu
Pod tekstem znajduję się ilustracja jest to głowny widok polarki do soczewek.
Ilustracja przedstawia rowkarkę, Rowkarka została przedstawiona w widoku górnym oraz bocznym. Rowkarka kształtem przypomina skrzynie, posiada klapę która można otworzyć. Po boku otwieranej klapy znajdują się dwa pokrętła. Jedno pokrętło znajduję się na boku rowkarki. Na krótszej ścianie przy podstawie znajdują się dwa wyjścia a obok nich pokrętło poziome.
Tekst:Rowkarka służy do wykonywania rowka w krawędzi soczewki, niezbędnego do montażu soczewek do opraw półotwartych lub otwartych – typu „żyłka” lub „patent”. Automatyczne rowkarki mają możliwość wykonania rowka w stałej odległości od przedniej lub tylnej powierzchni soczewki albo w środku grubości brzegu soczewki. W drugim przypadku soczewki szlifuje się na całym obwodzie z płaską krawędzią, wykonuje rowek i zatępia krawędzie
Pod tekstem znajduję się ilustracja jest to boczny widok rowkarki.
Ilustracja przedstawia szabloniarkę, pokazany jest widok górny oraz boczny. Szabloniarka kształtem przypomina skrzynkę, posiada konsole z małym ekranem oraz sześcioma przyciskami obok znajduje się otwierana klapa. W górnej części znajdują się uchwyty na okulary.
Tekst:Urządzenie to służy do wycinania szablonu danej oprawy, co pozwala przenieść parametry oprawy do automatu szlifierskiego szablonowego. Zapewnia to utrzymanie założonych parametrów, takich jak: rozstaw źrenic, ustawienie osi w soczewkach cylindrycznych.
Pod tekstem znajduję się ilustracja jest to głowny widok szabloniarki.
Ilustracja przedstawia szlifierkę ręczną kształtem przypominającą skrzynkę, między górną podstawą a pochyloną pod kątem ostrym ścianą boczną znajduję się dwie tarcze diamentowe służące do szlifowania.
Tekst: Jest to urządzenie, przy pomocy którego załamujemy krawędzie, ewentualnie kształtujemy inne drobne detale podczas wykonywania soczewek. Korzystamy z niego, gdy potrzebujemy oszlifować elementy, które nie mogą lub nie powinny być obrabiane w automacie szlifierskim. Szlifierka może też być stosowana do całościowego, ręcznego szlifowania soczewek na bazie szablonu kartonowego. Obecnie jej funkcje niemal w całości przejęły automaty szlifierskie.
Pod tekstem znajduję się ilustracja jest to boczny widok szlifiarki ręcznej.
Ilustracja przedstawia wideocentrator składa się on z półzaokrąglonej podstawy, słupka oraz z półzakroąglonego uchwytu na czoło.
Tekst: To nowoczesne urządzenie pozwalające na precyzyjne dopasowanie okularów do indywidualnych potrzeb klienta. Urządzenie skanuje twarz klienta, co jest podstawą do wykonania pomiarów i dopasowania soczewek i ich ustawienia w oprawie w odniesieniu do twarzy klienta. Dzięki wykorzystaniu wideocentratora można wykonać między innymi pomiary:
rozstawu źrenic (PD),
środka geometrycznego,
wysokości montażu soczewek w oprawie, aby zapewnić środek optyczny idealnie ustawiony w źrenicy,
wysokości położenia źrenic względem dolnej krawędzi oprawy,
szerokości i wysokości szablonu w systemie skrzynkowym,
szerokości mostka,
kąta pantoskopowego oprawy (oraz ustawienie tego kąta),
odległości soczewki od oka,
kąta obrotu głowy,
kąta pochylenia głowy od osi ciała,
krzywizny (wygięcia) oprawy i inne.
Pod tekstem znajduję się ilustracja jest to widok główny wideocentratora.
Ilustracja przedstawia wiertarka do soczewek. Została przedstawiona w dwóch widokach, widok z góry oraz widok boczny. Składa się ona z stanowiska, na którym znajdują się konsola z monitorem oraz siedemnastoma przyciskami, obok uchwyt na okulary. Między stanowiskiem a dolna podstawą znajduję się dwa pokrętła a między nimi włącznik. Na bocznej ścianie zamontowana jest wiertarka, która ma możliwość przemieszczania się w obrębie stanowiska.
Tekst: Wiertarka służy do wykonywania otworów w soczewkach okularowych. Pozwala na precyzyjne ustalenie miejsc nawiercania oraz dokładne wykonanie nawierceń lub frezowań. Funkcja ta jest bardzo przydatna przy osadzaniu soczewek w oprawach typu „patent”, charakteryzujących się przewierconymi soczewkami
Pod tekstem znajduję się ilustracja jest to widok boczny wiertarki do soczewek.