Wytwarzanie energii
Scenariusz lekcji – Wytwarzanie energii elektrycznej
1. Cele lekcji
a. Wiadomości
uczeń zna terminy następujące terminy: surowce odnawialne, surowce nieodnawialne, alternatywne źródła energii,
uczeń zna przyczyny i skutki dominacji energii cieplnej,
uczeń wyjaśnia potrzebę stosowania alternatywnych źródeł energii.
uczeń potrafi wskazać na mapie wybrane elektrownie cieplne i wodne w Polsce,
uczeń potrafi wskazać na mapie miejsce występowania surowców energetycznych w Polsce,
uczeń potrafi podać wady i zalety poszczególnych rodzajów elektrowni,
uczeń potrafi ocenić wpływ lokalizacji wybranego typu elektrowni na stan środowiska,
uczeń potrafi ocenić przyczyny wstrzymania budowy elektrowni jądrowej w Polsce,
uczeń prezentuje wady i zalety energetyki jądrowej w Polsce.
2. Metoda i forma pracy
Formy pracy: praca w grupach
Metody: karty pracy ucznia, praca z podręcznikiem i mapą
3. Środki dydaktyczne
Podręcznik do geografii „Planeta 3”, str. 97 – 98, mapy tematyczne „Polska – przemysł” w Atlasie geograficznym „Polska, kontynenty, świat” wyd. PPWK „Nowa Era”, str. 40, mapa ogólnogeograficzna Polski, karty pracy, Zeszyt ćwiczeń do geografii „Planeta 3”.
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza:
część organizacyjna (powitanie uczniów, sprawdzenie obecności),
nauczyciel zadaje pytanie utrwalające wiadomości z poprzedniej lekcji dotyczące czynników lokalizacji przemysłu:
* jakie czynniki decydują o lokalizacji zakładów przemysłowych?
* jakie sekcje przemysłu wykazują dużą zależność od bazy surowcowej?
* jakie czynniki przyrodnicze decydują o rozwoju przemysłu wydobywczego
i przetwórstwa surowców?
* jakie czynniki społeczno‑ekonomiczne decydują o lokalizacji przemysłu ?
nauczyciel dzieli klasę na 3 kilkuosobowe grupy wg własnego sposobu np. poprzez odliczanie do 3.
nauczyciel przedstawia klasie temat, który będzie przedmiotem ich rozważań: „Wytwarzanie energii elektrycznej”. Omawia krótko cele lekcji i wymagania, jakie będzie stawiał uczniom po zrealizowaniu tematu, a następnie rozdaje każdej grupie odpowiednie karty pracy,
nauczyciel podaje czas przeznaczony na wykonanie zadania (ok. 10 – 15 min.),
uczniowie pracują w grupach (odpowiadają na poszczególne pytania z karty pracy),
nauczyciel kontroluje prace grup, pomaga rozwiązywać ewentualne problemy,
przedstawiciele grup prezentują efekty pracy swoich zespołów.
nauczyciel ocenia pracę każdej z grup wg sposobu zgodnego z PSO
nauczyciel zadaje pytanie utrwalające stopień opanowania wiadomości przez uczniów, np:
jaki rodzaj elektrowni w Polsce produkuje najwięcej energii elektrycznej?
jaka jest rola alternatywnych źródeł energii?
gdzie zlokalizowane są największe polskie elektrownie cieplne?
jaki jest wpływ elektrowni cieplnej (wodnej, jądrowej, wiatrowej) na środowisko naturalne?, itp.,
podsumowaniem lekcji może być także wykonanie zadań 3 – 4 w Zeszycie ćwiczeń na str.55.
5. Bibliografia
Atlas geograficzny – „Polska, kontynenty, świat”, Wydawnictwo „Nowa Era” Redakcja Kartograficzna Wrocław 2005.
Ćwiklińska Ewa, Wawrzkiewicz Anna, Zeszyt ćwiczeń do geografii „Planeta 3”. Geografia fizyczna i społeczno‑ekonomiczna Polski, Wydawnictwo M. Rożak Gdańsk –Straszyn 2004.
Czekańska Zdzisława, Wojtkowicz Zofia, Aktywne metody w edukacji geograficznej. Propozycje metodyczne do pracy z uczniem w gimnazjum, część I i II. SOP, Toruń 1999.
Flis Jan, Szkolny słownik geograficzny, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1982
Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum, Wydawnictwo Rożak, Gdańsk – Straszyn 2006.
Książka nauczyciela zintegrowana z podręcznikiem „Planeta 3”, Wydawnictwo M. Rożak, Gdańsk – Straszyn 2004.
Szubert Mariusz, Podręcznik do geografii „Planeta 3” .Geografia fizyczna i społeczno- ekonomiczna Polski , Wyd. M. Rożak Gdańsk – Straszyn 2004.
6. Załączniki