Wyżyny Polskie - część zachodnia
Scenariusz lekcji – Wyżyny Polskie (część zachodnia)
1. Cele lekcji
a. Wiadomości
uczeń zna terminy: kras, ostańce, gołoborze, wertepy,
uczeń zna położenie oraz podział fizyczno‑geograficzny pasa wyżyn zachodnich,
uczeń zna i wskazuje na mapie kompleksy leśne oraz parki narodowe pasa wyżyn zachodnich,
uczeń zna i podaje przykłady form krasu podziemnego i powierzchniowego,
uczeń umie wskazać na mapie granice Wyżyn Polskich,
uczeń wymienia cechy krajobrazu pasa wyżyn zachodnich.
b. Umiejętności
uczeń potrafi wyjaśnić zjawisko krasowienia,
uczeń potrafi uzasadnić konieczność ochrony przyrody w pasie wyżyn zachodnich,
uczeń potrafi ocenić warunki przyrodnicze rozwoju Wyżyny Śląskiej,
uczeń podaje i opisuje na wybranych przykładach związki między wydobyciem surowców mineralnych a lokalizacją przemysłu,
uczeń potrafi ocenić możliwości rozwoju gospodarczego pasa wyżyn zachodnich.
2. Metoda i forma pracy
Formy pracy: praca grupowa.
Metody: praca z mapą, praca z tekstem źródłowym (tekst z podręcznika) – karta pracy.
3. Środki dydaktyczne
Podręcznik „Planeta 3” (str. 174 – 179), Atlas geograficzny „Polska, kontynenty, świat” PPWK „Nowa Era” lub Ilustrowany Atlas Świata Wyd. Rożak, Szkolny słownik pojęć geograficznych J. Flisa, fragmenty filmu edukacyjnego na kasecie VHS „Wyżyny Polskie” (środowisko przyrodnicze i gospodarka) Geografia dla klas VIII wyd. M. Rożak, karty pracy.
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
część organizacyjna (powitanie, sprawdzenie obecności),
nauczyciel zadaje pytania sprawdzające materiał z poprzedniej lekcji,
nauczyciel dzieli klasę na 4 kilkuosobowe zespoły,
grupy wybierają swojego lidera.
b. Faza realizacyjna
nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji „Wyżyny Polskie – część zachodnia”, wyjaśnia cele lekcji, podaje wymagania edukacyjne i rozdaje karty pracy dla grup,
praca grupowa w oparciu o środki dydaktyczne (podręcznik, atlasy, słownik) – czas na rozwiązanie zadania to ok. 15 min.,
uczniowie wykonują zadania z karty pracy; nauczyciel kontroluje ich pracę, pomaga i wyjaśnia,
nauczyciel prosi przedstawicielki grup o zaprezentowanie rozwiązanych kart pracy,
prezentacja pracy poszczególnych grup,
nauczyciel ocenia pracę uczniów.
c. Faza podsumowująca
nauczyciel zadaje pytania podsumowujące i utrwalające wiadomości, np.
wymień charakterystyczne cechy ukształtowania Wyżyny ...(Śląskiej, Krakowsko- Częstochowskiej, Kielecko‑Sandomierskiej , Niecki Nidziańskiej)
wymień i wskaż na mapie obszary występowania form krasowych
omów klimat Wyżyny ........(nazwa krainy)
jakie surowce mineralne eksploatowane są w zachodniej części wyżyn, itp.
jakie formy ochrony przyrody znajdują się na terenie zachodniej części Wyżyn Polskich
Wskazówka: wprowadzeniem do lekcji lub jej podsumowaniem mogą być fragmenty filmu edukacyjnego na kasecie VHS „Wyżyny Polskie” (środowisko przyrodnicze i gospodarka) Geografia dla klas VIII wyd. M. Rożak
5. Bibliografia
Atlas geograficzny – „Polska, kontynenty, świat”, Wydawnictwo „Nowa Era” Redakcja Kartograficzna Wrocław 2005.
Ćwiklińska Ewa, Wawrzkiewicz Anna, Zeszyt ćwiczeń do geografii Planeta 3 Geografia fizyczna i społeczno‑ekonomiczna Polski, Wydawnictwo M. Rożak Gdańsk –Straszyn.2004.
Czekańska Zdzisława, Wojtkowicz Zofia, Aktywne metody w edukacji geograficznej. Propozycje metodyczne do pracy z uczniem w gimnazjum część I i II, SOP Toruń 1999.
Flis Jan, Szkolny słownik geograficzny, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Warszawa 1982.
Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum, Wydawnictwo Rożak. Straszyn k. Gdańska 2006
Książka nauczyciela zintegrowana z podręcznikiem „Planeta 3” Wydawnictwo M. Rożak. Gdańsk –Straszyn 2004.
Szubert Mariusz. Podręcznik do geografii „Planeta 3”.Geografia fizyczna i społeczno‑ekonomiczna Polski ,Wyd. M. Rożak Gdańsk –Straszyn.2004.