Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz zajęć „z czego jest zbudowany świat?”

Przyroda, II etap edukacyjny

Temat: Z czego jest zbudowany świat?

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (3.4) [uczeń] posługuje się pojęciem drobina jako najmniejszym elementem budującym materię, prezentuje za pomocą modelu drobinowego trzy stany skupienia ciał (substancji);

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

Wie, że otaczające go przedmioty to ciała fizyczne

Rozumie terminy: atom i drobina

Obserwuje zjawiska fizyczne

Zna stany skupienia substancji

Nabywane umiejętności

UCZEŃ

Prezentuje za pomocą modelu drobinowego trzy stany skupienia ciała

Potrafi wytłumaczyć z czego zbudowany jest otaczający go świat

Potrafi wymienić przykłady różnych stanów skupienia ciał

Kompetencje kluczowe

  • Kompetencje naukowe

  • Porozumiewanie się w języku ojczystym

  • Umiejętność uczenia się

Etapy lekcji

  1. Wstęp:

  • Powitanie uczniów przez nauczyciela

  • Czynności organizacyjne

  1. Przebieg zajęć:

  • Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Z czego zbudowany jest świat?. Nauczyciel inicjuje rozmowę.

  • Nauczyciel zadaje pytania:

Czy wiecie z czego zbudowaną są składniki środowiska przyrodniczego?

Jakie znacie stany skupienia substancji? Np. woda to ciecz.

Postarajcie się wymienić cechy charakterystyczne wymienionych przed chwilą stanów skupienia.

  • Nauczyciel wyświetla na ekranie projekcyjnym prezentację multimedialną - „Stany skupienia różnych substancji” szczegółowo omawia wszystkie slajdy. Uczniowie zapisują szczegółowe notatki.

  • Film „Budowa materii”

  • Nauczyciel zachęca uczniów do udziału w zadaniu. Osoby chętne prezentują na podstawie modelu drobinowego przyleganie i odległości między cząsteczkami w różnych stanach skupienia (przysuwają i odsuwają cząsteczki umieszczone na modelu).

  1. Podsumowanie:

  • Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.

  • Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.

  • Zadanie pracy domowej.

  • Uporządkowanie miejsca pracy.

Środki dydaktyczne

  • Podręcznik

  • Encyklopedia

  • Komputer

  • Rzutnik

  • Ekran projekcyjny

Metody nauczania

  • Pogawędka

  • Rozmowa kierowana

  • Pokaz

Formy pracy

  • Praca indywidualna

  • Rozmowa kierowana

Praca domowa

Napisz dlaczego stan skupienia - gaz obejmuje całą powierzchnię w jakiej się znajduje?

Zadanie dla chętnych

Stwórz schemat budowy atomu.

Lista załączników multimedialnych

Film „Budowa materii”

Prezentacja multimedialna „Stany skupienia różnych substancji”

RWjqn8KCbnYih

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 78.00 KB w języku polskim
Ru0TZSB9imPxl

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 58.95 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3