Z kompasem na biegun
Scenariusz zajęć „z kompasem na biegun”
Przyroda, II etap edukacyjny
Temat: Z kompasem na biegun
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (10.8) [uczeń] buduje prosty kompas i wyjaśnia zasadę jego działania, wymienia czynniki zakłócające prawidłowe działanie kompasu.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ | Wie co to jest kompas i z czego jest zbudowany |
Wie do czego służy kompas | |
Zna zasady korzystania z kompasu | |
Wie jakie czynniki zakłócają prawidłowe korzystanie z kompasu | |
Zna zjawiska potwierdzające istnienie pola magnetycznego na Ziemi |
Nabywane umiejętności
UCZEŃ | Potrafi zbudować prosty kompas |
Potrafi wytłumaczyć jak działa kompas | |
Potrafi wymienić czynniki zakłócające działanie kompasu | |
Potrafi posługiwać się kompasem |
Kompetencje kluczowe
Kompetencje naukowe
Umiejętności praktyczne
Umiejętność uczenia się
Etapy lekcji
Wstęp:
Powitanie uczniów przez nauczyciela.
Czynności organizacyjne.
Przebieg zajęć:
Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Z kompasem na biegun. Inicjuje rozmowę.
Nauczyciel odświeża informacje z poprzednich zajęć (strony świata, pory roku, oznaczenia kierunków świata). Prowadzi luźną rozmowę z uczniami (pogadanka)
Nauczyciel pokazuje uczniom kompas. Wymienia z czego jest zbudowany (igła magnetyczna, podziałka kątowa, tarcza, wypełnienie – płyn,…)
Wyjaśnia zastosowanie kompasu. Uczniowie wykonują notatki, korzystają z podręcznika i/lub encyklopedii.
Pole magnetyczne - wyjaśnienie terminu. Nauczyciel prezentuje zestaw ilustracji „Jak wygląda pole magnetyczne?”.
Nauczyciel zadaje pytanie: Czy wiecie jak można w domowych warunkach wykonać kompas? (burza mózgów). Nauczyciel prezentuje film, dzięki któremu uczniowie mogą dowiedzieć się jak zbudować kompas. http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak‑zrobic‑prosty‑kompas .Po wyświetleniu filmu nauczyciel daje uczniom materiały (miskę, wodę, papier, igłę, magnez). Kilkoro z chętnych uczniów buduje zgodnie z wytycznymi przed całą klasą kompas
lub
Nauczyciel prezentuje uczniom „Aplikacja Google Compas”. Po wyświetleniu filmu nauczyciel prosi, by uczniowie wyznaczyli na komputerze namiar kompasowy dla podanych przez nauczyciela par miejscowości.
Nauczyciel wymienia czynniki zakłócają prawidłowe korzystanie z kompasu (np. korzystanie z kompasu podczas burzy, uszkodzona igła - należy zawsze unieruchomić igłę podczas przenoszenia kompasu…..). Uczniowie zapisują notatki
Na koniec lekcji nauczyciel daje uczniom kompas - osoby chętne sprawdzają jak działa. Nauczyciel naprowadza uczniów, podpowiada jak korzystać ze sprzętu.
Podsumowanie:
Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.
Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.
Zadanie pracy domowej.
Uporządkowanie miejsca pracy.
Środki dydaktyczne
Podręcznik
Encyklopedia
Kompas
Miska
Woda
Magnez
Igła
Papier/karton
Rzutnik
Komputer
Ekran projekcyjny
Metody nauczania
Pogadanka
Rozmowa kierowana
Praca z podręcznikiem
Burza mózgów
Ćwiczenie
Obserwacja
Pokaz
Formy pracy
Praca indywidualna
Praca w grupie
Praca z całą klasą
Praca domowa
Narysuj rysunek przedstawiający Ziemię z oznaczonymi stronami świata wraz z międzynarodowymi skrótami kierunków, oraz z oznaczonymi polami magnetycznymi.
Zadanie dla chętnych
Czy znasz inny prosty sposób na zbudowanie kompasu?
Lista załączników multimedialnych
Samouczek „Aplikacja Google Compas”
Zestaw zdjęć „Jak wygląda pole magnetyczne?”