Zaawansowana obróbka grafiki cyfrowej z wykorzystaniem warstw
Edytory grafiki umożliwiają tworzenie fotomontażyFotomontażfotomontaży. Przy ich komponowaniu potrzebne będą umiejętności wycinania i kopiowania fragmentów zdjęć, obsługa warstw, zmiana rozmiaru, kadrowanie i retusz fotografii oraz modyfikacja jasności, kontrastu lub kolorystyki obrazów. Informacje o wymienionych narzędziach znajdziesz w materiałach Modyfikacja cyfrowych obrazówPDd0M4TLIModyfikacja cyfrowych obrazów oraz Obróbka cyfrowa zdjęć w warstwachP18JrJQKtObróbka cyfrowa zdjęć w warstwach, przedstawiających istotę projektowania grafiki rastrowej.
Dzięki temu materiałowi nauczysz się wykonywać fotomontaże. Ćwiczenia możesz wykonać w dowolnym programie; w tym materiale rozwiązania ćwiczeń zostaną przedstawione w programie GIMP (wersja GIMP 2.10.28).
Przyjrzyj się poniższym grafikom prezentującym fotomontaże.
R1DHsJYMpz6Xf
Fotografia przedstawia krajobraz. Na pierwszym planie widoczne są gałęzie drzewa w kolorze czarnym. Na całą resztę zdjęcia patrzymy z perspektywy "zza gałęzi". Na dole, na całej długości fotografii rozciąga się zielona trawa oraz łąki. W tle po lewej stronie można dostrzec las iglasty, natomiast po prawej stronie widzimy wzgórza, które są znacznie oddalone. W górnej części fotografii ukazane jest wieczorne niebo z licznymi chmurami. W prawym górnym rogu do zdjęcia wklejony jest okrągły księżyc, którego dół delikatnie chowa się za chmurami. Na niebie wklejone są także dwie lecące mewy z rozpostartymi skrzydłami. Całe zdjęcie stylizowane jest na dość mroczne, zrobione po zachodzie słońca.
Slajd pierwszy galerii fotomontaży przedstawiający nocny las i dwie lecące mewy
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
RhTZZ5mg31dwX
Na pierwszym planie fotografii ukazane są rosnące słoneczniki. Cztery z nich znajdują się w centralnej części ekranu, a kolejne cztery delikatnie z tyłu, z prawej strony. Słoneczniki mają intensywną żółtą barwę i pomarańczowo‑brązowe środki. Ich łodygi oraz liczne liście są w kolorze zielonym. W tle ukazany jest księżyc, który już powoli chowa się za linią horyzontu. Niebo jest w kolorze ciemnym, prawie czarnym. Na granicy nieba i lądu znajduje się pomarańczowa poświata od księżyca.
Slajd drugi galerii fotomontaży przedstawiający słoneczniki pod nocnym niebem
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
RadJ0HEK2ZvhO
Na grafice mamy ukazany rysunek wazonu w kolorze żółtym. Wazon jest wąski na dole i rozszerza się w górnej części. W wazonie znajdują się liczne jesienne liście w kolorach żółci i czerwieni, jednak gdzieniegdzie przebija się zielona barwa. Są to liście klonu, dębu, olszy oraz akacji. Tło grafiki jest w kolorze czerwonym.
Slajd trzeci galerii fotomontaży przedstawiający rysunek wazonu z jesiennymi liśćmi
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
RHyTeTK8wRfVW
Fotografia przedstawia krajobraz. Na dole, na całej długości fotografii rozciąga się zielona trawa oraz łąki. W tle po lewej stronie można dostrzec las iglasty, natomiast po prawej stronie widzimy wzgórza, które są znacznie oddalone. W górnej części fotografii ukazane jest niebo z licznymi chmurami. Nad lasem, w lewym górnym rogu do zdjęcia wklejony jest okrągły księżyc, którego dolna część chowa się za chmurami. Księżyc jest w pełni, dlatego mimo nocnej pory, fotografia jest dość jasna.
Slajd czwarty galerii fotomontaży przedstawiający księżyc w pełni górujący nad lasem
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Fotomontaż różnych fragmentów fotografii
2
Ćwiczenie 1
Wykonaj fotomontaż złożony z fragmentów kilku fotografii. Samodzielnie dobierz własne zdjęcia lub użyj do fotomontażu fotografii dostępnych do pobrania poniżej: widoku gór, konia islandzkiego i ptaka. Efekt nałożenia tych zdjęć może być następujący:
R1DCv7OTHMrqs
Na pierwszym planie ukazany jest koń islandzki o brązowym umaszczeniu z białymi łatami. Ma czarny ogon i czarno‑białą grzywę. Koń galopuje po skalistym wzgórzu. W tle ukazana jest góra, a tuż nad nią lecą cztery lewy z rozpostartymi skrzydłami. W oddali znajdują się ośnieżone szczyty górskie. Niebo jest zachmurzone. Chmury w oddali mają kolor biały, natomiast chmury znajdujące się blisko są szare i ponure.
Fotomontaż przedstawiający konia biegnącego po skałach i mewy lecące nad górami
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Jeśli chcesz wykonać podobny fotomontaż, pobierz zdjęcia.
R1Aw7OYSJEise
Plik do pobrania zawierający fotografię gór. Opis alternatywny pliku graficznego: Na pierwszym planie ukazane jest skaliste wzgórze, a tuż za nim dość wysoka góra. W zagłębieniu między wzgórzem, a górą znajduje się warstwa śniegu. W oddali znajdują się ośnieżone szczyty górskie. Niebo jest zachmurzone. Chmury w oddali mają kolor biały, natomiast chmury znajdujące się blisko są szare i ponure.
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Plik JPG o rozmiarze 2.38 MB w języku polskim
RhPGRMOZuyn1e
Plik do pobrania zawierający fotografię konia. Opis alternatywny pliku graficznego: Na fotografii ukazany jest koń islandzki o brązowym umaszczeniu z białymi łatami. Ma czarny ogon i czarno‑białą grzywę. Koń galopuje po zielonej łące z liczną roślinnością.
Załącznik do pobrania zawierający fotografię konia
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Plik JPG o rozmiarze 2.41 MB w języku polskim
R904Fc8mGPMCQ
Plik do pobrania zawierający fotografię lecącego ptaka. Opis alternatywny pliku graficznego: Na fotografii ukazana jest lecąca mewa z rozpostartymi skrzydłami. Ptak znajduje się na tle zachmurzonego nieba. w dolnej części zdjęcia spoza chmur wyłaniają się zarysy gór.
Załącznik do pobrania zawierający fotografię lecącego ptaka
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Plik JPG o rozmiarze 1.08 MB w języku polskim
Wiedząc, że fragmenty poszczególnych zdjęć muszą być na osobnych warstwach, spróbuj wykonać ten fotomontaż samodzielnie. Jeśli masz wątpliwości lub problemy z wykonaniem zadania, możesz skorzystać z dodatkowych informacji. W celu wykonania fotomontażu:
Otwórz pliki przedstawiające góry, konia i ptaka.
Zaznacz konia, skopiuj go do schowka i wklej do pliku prezentującego góry. Obraz konia zostanie wklejony na nową warstwę.
Za pomocą narzędzia Gumka usuń niepotrzebne tło wklejone wraz z obrazem konia. Najpierw użyj twardej gumki o dużej średnicy, by usunąć duże obszary tła, na którym znajduje się zdjęcie konia. Zmień parametry gumki, to znaczy zmniejsz jej średnicę i twardość, gdy będziesz usuwać tło tuż przy obrazie konia. Warto powiększyć obraz w momencie usuwania tła w miejscu, gdy scala się ono z obrazem konia, np. z jego grzywą.
Przesuń konia według własnego uznania do wybranego przez ciebie fragmentu zdjęcia gór. Zwróć uwagę, że koń nie ma części nóg, gdyż były one zakryte trawą. Z tego powodu należy umieścić konia w takim miejscu, aby wydawało się, że kopyta konia są pod skałami i kamieniami.
Analogicznie skopiuj i wklej kilkakrotnie obraz ptaka. Możesz skorzystać z funkcji skalowania, aby zmodyfikować wygląd każdego wklejonego ptaka.
Połącz warstwy.
Gotowy fotomontaż zapisz w wybranej lokalizacji.
Zapoznaj się z filmem przedstawiającym, w jaki dokładnie sposób stworzyć pokazany fotomontaż w programie GIMP (wersja GIMP 2.10.28).
R1AOkwEkN4Qj3
Film instruktażowy prezentujący tworzenie fotomontażu w programie GIMP.
Film instruktażowy prezentujący tworzenie fotomontażu w programie GIMP.
Film instruktażowy prezentujący tworzenie fotomontażu
Film instruktażowy prezentujący tworzenie fotomontażu
Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Film instruktażowy prezentujący tworzenie fotomontażu w programie GIMP.
1
Ćwiczenie 2
Utwórz fotomontaż polegający na wstawieniu obrazu starej skandynawskiej chaty do panoramy przedstawiającej centrum małego miasteczka. Aby wykonać zadanie, pobierz załączone zdjęcia.
R1ZbNStTTBcTX
Plik do pobrania zawierający fotografię drzewa przy pomniku w miejskim parku. Opis alternatywny pliku graficznego: Fotografia przedstawia duże drzewo iglaste, którego pień tworzy trzy główne konary. Drzewo znajduje się tuż przy pomniku upamiętniającym w formie skały. Z przodu fotografii można dostrzec rabatę z różowymi i żółtymi kwiatami. Podłoże wyłożone jest kamiennymi płytkami. W tle widać liczne budynki mieszkalne oraz zaparkowany samochód.
Załącznik do pobrania zawierający fotografię drzewa przy pomniku w miejskim parku
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Plik JPG o rozmiarze 1.43 MB w języku polskim
RVuftghA9z1Mo
Plik do pobrania zawierający fotografię starej drewnianej chaty w górach. Opis alternatywny pliku graficznego: Na fotografii ukazana jest bardzo stara, drewniana chata bez okien. Drewniany dach porośnięty jest niską roślinnością. Do chaty prowadzi ścieżka ułożona z kamiennych płyt. Chata stoi u podnóża wysokiej góry. W tle widać inne drewniane domki, jednak są one dość nowoczesne.
Załącznik do pobrania zawierający fotografię starej drewnianej chaty w górach
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Plik JPG o rozmiarze 1.07 MB w języku polskim
W celu wykonania fotomontażu:
Otwórz pliki przedstawiające chatę i miasteczko.
Zaznacz chatę, skopiuj ją do schowka i wklej do pliku prezentującego centrum małego miasteczka. Obraz chaty zostanie wklejony na nową warstwę.
Za pomocą narzędzia Gumka usuń niepotrzebne tło wklejone wraz z obrazem chaty.
Przesuń chatę według własnego uznania do wybranego przez ciebie fragmentu zdjęcia.
Zwróć uwagę na oświetlenie chaty. Należy je zmodyfikować, ponieważ chata znajdować się będzie w zacienionym miejscu. Wykorzystaj do wykonania tej operacji, między innymi, polecenia: Balans kolorów, Barwa i nasycenie, Jasność i kontrast.
Połącz warstwy.
Gotowy fotomontaż zapisz w wybranej lokalizacji.
Efekt twojej pracy może wyglądać w ten sposób.
Ru97YsBYTQABO
Na fotografii ukazana jest bardzo stara, drewniana chata bez okien. Drewniany dach porośnięty jest niską roślinnością. Z przodu fotografii można dostrzec rabatę z różowymi i żółtymi kwiatami. Podłoże wyłożone jest kamiennymi płytkami. W tle ukazane jest duże drzewo iglaste, którego pień tworzy trzy konary, dalej widać liczne nowoczesne budynki mieszkalne.
Fotomontaż przedstawiający starą drewnianą chatę w parku miejskim
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Gdy wybieramy obiekt do fotografowania, nie mieści się on często w kadrze. Funkcję panoramy posiada dziś większość aparatów, dzięki czemu dobre jakościowo zdjęcia z szerokim polem widzenia możemy wykonać w dowolnym momencie, nawet za pomocą naszego smartfonu. Mimo to, w naszej kolekcji zdjęć z pewnością znajdą się fotografie, które po złożeniu tworzyłby jedną spójną całość. Kolejny przykład dotyczy właśnie złożenia takiej panoramy z kilku zdjęć, które przedstawiają wybrany obiekt w częściach.
1
Ćwiczenie 3
Jeśli posiadasz w swoich zasobach fotograficznych zdjęcia, które po złożeniu utworzą panoramę wybranego miejsca, możesz ich użyć. Jeśli nie, możesz wykorzystać dostępne do pobrania poniżej fotografie największego kamienia na świecie ULURU. Wykorzystując możliwości grafiki wielowarstwowej, połącz te zdjęcia, tworząc panoramę przedstawiającą tę unikatową górę. Pamiętaj, że każdy z nich powinien być umieszczony na innej warstwie.
RRcqkt5vA5eWt
Plik do pobrania zawierający fotografię przedstawiającą część największego kamienia na świecie. Opis alternatywny pliku graficznego: Na fotografii ukazany jest fragment największego kamienia na świecie. Jest to jego lewy kraniec. Ma jaskrawe ubarwienie w kolorze czerwonym. Kamień znajduje się na pustyni, dlatego główną roślinność na zdjęciu stanowią liczne suchorośla. Można także dostrzec trzy niewielkie drzewka.
Fotografia przedstawiająca część największego kamienia na świecie
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Plik JPG o rozmiarze 1.75 MB w języku polskim
Rlf0REoiMg0DX
Plik do pobrania zawierający fotografię przedstawiającą część największego kamienia na świecie. Opis alternatywny pliku graficznego: Na fotografii ukazany jest fragment największego kamienia na świecie. Jest to jego środkowa część. Ma jaskrawe ubarwienie w kolorze czerwonym. Kamień znajduje się na pustyni, dlatego główną roślinność na zdjęciu stanowią liczne suchorośla. Można także dostrzec kilka niewielkich drzewek.
Fotografia przedstawiająca część największego kamienia na świecie
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Plik JPG o rozmiarze 1.89 MB w języku polskim
R62MugCFgTzLv
Plik do pobrania zawierający fotografię przedstawiającą część największego kamienia na świecie. Opis alternatywny pliku graficznego: Na fotografii ukazany jest fragment największego kamienia na świecie. Jest to jego środkowa część. Ma jaskrawe ubarwienie w kolorze czerwonym. Kamień znajduje się na pustyni, dlatego główną roślinność na zdjęciu stanowią liczne suchorośla. Można także dostrzec kilka niewielkich drzewek.
Fotografia przedstawiająca część największego kamienia na świecie
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Plik JPG o rozmiarze 1.82 MB w języku polskim
RHmxy9R2U7J25
Plik do pobrania zawierający fotografię przedstawiającą część największego kamienia na świecie. Opis alternatywny pliku graficznego: Na fotografii ukazany jest fragment największego kamienia na świecie. Jest to jego prawa część. Ma jaskrawe ubarwienie w kolorze czerwonym. Kamień znajduje się na pustyni, dlatego główną roślinność na zdjęciu stanowią liczne suchorośla. Można także dostrzec kilka niewielkich drzewek.
Fotografia przedstawiająca część największego kamienia na świecie
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Plik JPG o rozmiarze 1.90 MB w języku polskim
RrzjBDvezPDYi
Plik do pobrania zawierający fotografię przedstawiającą część największego kamienia na świecie. Opis alternatywny pliku graficznego: Na fotografii ukazany jest fragment największego kamienia na świecie. Jest to jego prawy kraniec. Ma jaskrawe ubarwienie w kolorze czerwonym. Kamień znajduje się na pustyni, dlatego główną roślinność na zdjęciu stanowią liczne suchorośla. Można także dostrzec kilka niewielkich drzewek.
Fotografia przedstawiająca część największego kamienia na świecie
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Plik JPG o rozmiarze 1.63 MB w języku polskim
Spróbuj wykonać samodzielnie to zadanie. Jeśli napotkasz jakieś problemy, możesz skorzystać z dodatkowych informacji.
Podczas wykonywania tego zadania zwróć uwagę na następujące operacje:
Każdy z plików otwórz w programie graficznym. Sprawdź szerokości i wysokości poszczególnych fotografii.
Utwórz nowy plik o szerokości równej co najmniej sumie szerokości wszystkich otwartych zdjęć. Wszystkie fotografie są tej samej wysokości, zachowaj oryginalną wartość.
Skopiuj zdjęcia do nowego pliku, pamiętając, aby każde z nich było w oddzielnej warstwie.
Przesuń zdjęcia w poszczególnych warstwach, aby tworzyły one obraz całej góry.
Skoryguj perspektywę zdjęć (odpowiednie narzędzia do modyfikowania perspektywy znajdziesz w Narzędziach przekształcania), aby kolejne zdjęcia tworzyły ciągły obraz (zwróć uwagę, aby między zdjęciami nie było niepotrzebnych przesunięć).
Skoryguj oświetlenie i nasycenie kolorów w poszczególnych warstwach, aby tworzyły one jednolity obraz (zwróć uwagę, aby między poszczególnymi zdjęciami nie było widać różnic kolorystycznych). Wykorzystaj do wykonania tych operacji, między innymi, polecenia: Balans kolorów, Barwa i nasycenie, Jasność i kontrast.
W wybrany przez siebie sposób scal warstwy.
Wykadruj zdjęcie, eliminując puste przestrzenie powstałe w wyniku zmiany perspektywy (wykorzystaj w tym celu narzędzie Kadrowanie).
Zapisz zdjęcie w wybranej lokalizacji.
Efekt twojej pracy powinien wyglądać w ten sposób.
RkHBmIMQfl6Jq
Fotografia po fotomontażu przedstawiająca panoramę góry ULURU. Jest to największy kamień na świecie. Ma jaskrawe ubarwienie w kolorze czerwonym. Kamień znajduje się na pustyni, dlatego główną roślinność na zdjęciu stanowią liczne suchorośla. Można także dostrzec kilka niewielkich drzewek.
Fotografia przedstawiająca największy kamień na świecie
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
2
Ćwiczenie 4
Utwórz panoramę Alp z pięciu załączonych poniżej fotografii. Pamiętaj, że każdy fragment tego pasma górskiego powinien być umieszczony na innej warstwie.
R9cTB8QI3zIYD
Plik do pobrania zawierający fotografię przedstawiającą część pasma górskiego Alp. Opis alternatywny pliku graficznego: Fotografia przedstawiająca prawy kraniec pasma górskiego Alp. Szczyty pokryte są śniegiem, natomiast dolne części gór porośnięte są niską roślinnością w intensywnym zielonym kolorze. U podnóża gór znajdują się hotele i ośrodki turystyczne, a także liczne parkingi wypełnione samochodami i autobusami. Niebo nad górami jest błękitne, prawie bezchmurne.
Fotografia przedstawiająca część pasma górskiego Alp
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Plik JPG o rozmiarze 708.24 KB w języku polskim
RX8IH7lBjnB21
Plik do pobrania zawierający fotografię przedstawiającą część pasma górskiego Alp. Opis alternatywny pliku graficznego: Fotografia przedstawiająca środkową część pasma górskiego Alp. Szczyty pokryte są śniegiem, natomiast dolne części gór porośnięte są niską roślinnością w intensywnym zielonym kolorze. Niebo nad górami jest błękitne, prawie bezchmurne.
Fotografia przedstawiająca część pasma górskiego Alp
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Plik JPG o rozmiarze 661.19 KB w języku polskim
RorvGIeNWypRx
Plik do pobrania zawierający fotografię przedstawiającą część pasma górskiego Alp. Opis alternatywny pliku graficznego: Fotografia przedstawiająca środkową część pasma górskiego Alp. Szczyty pokryte są śniegiem, natomiast dolne części gór porośnięte są niską roślinnością oraz krzewami iglastymi w intensywnym zielonym kolorze. Niebo nad górami jest błękitne, prawie bezchmurne.
Fotografia przedstawiająca część pasma górskiego Alp
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Plik JPG o rozmiarze 752.85 KB w języku polskim
RTA68Elv0UhoC
Plik do pobrania zawierający fotografię przedstawiającą część pasma górskiego Alp. Opis alternatywny pliku graficznego: Fotografia przedstawiająca środkową część pasma górskiego Alp. Szczyty pokryte są śniegiem, natomiast dolne części gór porośnięte są niską roślinnością oraz krzewami iglastymi w intensywnym zielonym kolorze. Niebo nad górami jest błękitne, prawie bezchmurne.
Fotografia przedstawiająca część pasma górskiego Alp
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Plik JPG o rozmiarze 778.51 KB w języku polskim
RQDBSH5hVIk92
Plik do pobrania zawierający fotografię przedstawiającą część pasma górskiego Alp. Opis alternatywny pliku graficznego: Fotografia przedstawiająca lewy kraniec pasma górskiego Alp. Szczyty pokryte są śniegiem, natomiast dolne części gór porośnięte są niską roślinnością oraz krzewami iglastymi w intensywnym zielonym kolorze. U podnóża gór znajduje się ulica, po której jadą samochody. Niebo nad górami jest błękitne, prawie bezchmurne. Przy drodze znajduje się mały drewniany budynek, a tuż obok niego umiejscowiona jest wysoka latarnia.
Fotografia przedstawiająca część pasma górskiego Alp
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Plik JPG o rozmiarze 533.39 KB w języku polskim
Podczas wykonywania tego zadania zwróć uwagę na następujące operacje:
Każdy z plików otwórz w programie graficznym. Sprawdź szerokości i wysokości poszczególnych fotografii.
Utwórz nowy plik o szerokości równej co najmniej sumie szerokości wszystkich otwartych zdjęć. Wszystkie fotografie są tej samej wysokości, zachowaj oryginalną wartość.
Skopiuj zdjęcia do nowego pliku, pamiętając, aby każde z nich było w oddzielnej warstwie.
Przesuń zdjęcia w poszczególnych warstwach, aby tworzyły one spójny obraz łańcucha górskiego.
Skoryguj perspektywę zdjęć (odpowiednie narzędzia do modyfikowania perspektywy znajdziesz w Narzędziach przekształcania), aby kolejne zdjęcia tworzyły ciągły obraz (zwróć uwagę, aby między zdjęciami nie było niepotrzebnych przesunięć).
Skoryguj oświetlenie i nasycenie kolorów w poszczególnych warstwach, aby tworzyły one jednolity obraz (zwróć uwagę, aby między poszczególnymi zdjęciami nie było widać różnic kolorystycznych). Wykorzystaj do wykonania tych operacji, między innymi, polecenia: Balans kolorów, Barwa i nasycenie, Jasność i kontrast.
W wybrany przez siebie sposób scal warstwy.
Wykadruj zdjęcie, eliminując puste przestrzenie powstałe w wyniku zmiany perspektywy (wykorzystaj w tym celu narzędzie Kadrowanie).
Zapisz zdjęcie w wybranej lokalizacji.
Efekt twojej pracy powinien wyglądać w ten sposób.
RuKLfvwbPRlB8
Fotografia po fotomontażu przedstawia całą panoramę Alp. Szczyty pokryte są śniegiem, natomiast dolne części gór porośnięte są niską roślinnością oraz krzewami iglastymi w intensywnym zielonym kolorze. Z prawej strony fotografii, u podnóża gór znajdują się hotele i ośrodki turystyczne, a także liczne parkingi wypełnione samochodami i autobusami. Niebo nad górami jest błękitne, prawie bezchmurne.
Fotografia przedstawiająca panoramę Alp
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
2
Ćwiczenie 5
Zaprojektuj wygląd pulpitu swojego komputera w formie kompozycji przedstawiającą hodowlę biedronek. Jeśli nie posiadasz własnych fotografii, pobierz zestaw zdjęć biedronek z podręcznika. Przygotowując rozwiązanie, wykorzystaj warstwy.
RSMy1vT9R3HZv
Plik do pobrania zawierający fotografię przedstawiającą biedronkę na źdźble trawy. Opis alternatywny pliku graficznego: Na fotografii ukazana jest biedronka, która siedzi na źdźble trawy. Biedronka ma intensywny czerwony kolor, a na jej pancerzyku znajduje osiem czarnych kropek. W tle ukazana jest niska roślinność, prawdopodobnie jest to ściółka.
Fotografia przedstawiająca biedronkę na źdźble trawy
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Plik JPG o rozmiarze 585.02 KB w języku polskim
RSPJOSP2sHmtz
Plik do pobrania zawierający fotografię przedstawiającą dwie biedronki na trawie. Opis alternatywny pliku graficznego: Na fotografii ukazane są dwie biedronki. Jedna siedzi na źdźble trawy. Biedronka ma intensywny czerwony kolor, a na jej pancerzyku znajduje osiem czarnych kropek. Druga biedronka ma równie czerwony kolor i zbliżoną liczbę czarnych kropek. Znajduje się niżej, idzie po kępce trawy. Wokół biedronek ukazana jest niska roślinność, prawdopodobnie jest to ściółka.
Fotografia przedstawiająca dwie biedronki na trawie
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Plik JPG o rozmiarze 752.91 KB w języku polskim
R1Ar3D2Wbbk7t
Plik do pobrania zawierający fotografię przedstawiającą biedronkę na trawie. Opis alternatywny pliku graficznego: Na fotografii ukazana jest biedronka, która idzie po kępce trawy. Biedronka ma intensywny czerwony kolor, a na jej pancerzyku znajduje osiem czarnych kropek, po cztery z każdej strony. Wokół biedronki ukazana jest niska roślinność, prawdopodobnie jest to ściółka.
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Plik JPG o rozmiarze 800.16 KB w języku polskim
RNgvspYL24wDN
Plik do pobrania zawierający fotografię przedstawiającą biedronkę na patyku. Opis alternatywny pliku graficznego: Na fotografii ukazana jest biedronka, która siedzi na gałązce. Biedronka ma intensywny czerwony kolor, a na jej pancerzyku znajduje osiem czarnych kropek. W tle ukazana jest niska roślinność, jednak jest ona bardzo rozmyta.
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Plik JPG o rozmiarze 540.53 KB w języku polskim
REPXMnE01q1V3
Plik do pobrania zawierający fotografię przedstawiającą biedronkę na krzaczku. Opis alternatywny pliku graficznego: Na fotografii ukazana jest biedronka, która siedzi na pąku, wyrastającym z gałązki. Prawdopodobnie jest to pąk wierzby. Biedronka ma intensywny czerwony kolor, a na jej pancerzyku znajduje osiem czarnych kropek, po cztery z każdej strony. W tle ukazana jest niska roślinność, jednak jest ona bardzo rozmyta.
Źródło: Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Plik JPG o rozmiarze 547.10 KB w języku polskim
Aby wykonać projekt kolażu zdjęć przedstawiających biedronki na tapetę swojego pulpitu, postępuj według poniższej instrukcji.
Utwórz nowy plik graficzny o szerokości i wysokości równej liczbie pikseli odpowiadającej rozdzielczości twojego monitora i nazwij go hodowla biedronek.
Otwórz zdjęcie pierwszej biedronki w nowym pliku.
Zaznacz i skopiuj fragment zdjęcia (z pkt. 2) przedstawiający biedronkę.
Wklej skopiowany fragment do nowej warstwy otwartego pliku hodowla biedronek.
Powtórz co najmniej 3 razy czynności od 2 do 4 punktu, wykorzystując kolejne zdjęcia biedronek.
Każdą z warstw zmodyfikuj, przesuwając biedronki w wybrane miejsce.
Miękką gumką wymaż krawędzie zdjęć biedronek na poszczególnych warstwach, aby zapewnić łagodne przejścia pomiędzy fragmentami zdjęć na poszczególnych warstwach.
Jeśli podoba ci się efekt swojej pracy, scal warstwy i zapisz plik.
Jeśli uważasz, że wykonany kolaż nie odpowiada twoim wyobrażeniom, powtórz czynności związane z przesuwaniem biedronek na warstwach i wygładzaniem krawędzi fragmentów zdjęć za pomocą miękkiej gumki.
Efekt twojej pracy może wyglądać w ten sposób.
RRvMa2FEIZEil
Fotomontaż przedstawia zbiorowisko biedronek. Są w intensywnym czerwonym kolorze, a na pancerzykach w większości mają po osiem czarnych kropek. Biedronki znajdują się na źdźbłach, bądź kępkach trawy, na patyczkach i na gałązkach.
Fotomontaż przedstawiający zbiorowisko biedronek
Źródło: GroMar, Mróz Kamil, licencja: CC BY 3.0.
2
Ćwiczenie 6
Wybierz miejsce, które ci się najbardziej podoba. Wykorzystaj fotografie zawarte w materiale lub odszukaj odpowiednie zdjęcie w internecieDUM8i0AK9odszukaj odpowiednie zdjęcie w internecie. Pamiętaj o prawie autorskimDQ00HjEJMprawie autorskim. Wstaw swoje zdjęcie na tle wybranego obiektu. Do wykonania ćwiczenia wykorzystaj funkcje tworzenia grafiki wielowarstwowej.
Podczas wykonywania tego zadania wykonaj podane poniżej operacje.
Otwórz w programie wybrane zdjęcie z tłem.
Otwórz swoje zdjęcie.
Zaznacz dowolną techniką swoją postać na zdjęciu.
Skopiuj do schowka zaznaczony fragment zdjęcia i wklej go, jako nową warstwę, do pliku z wybranym tłem.
Usuń niepotrzebne elementy wklejonego zdjęcia.
Przesuń swoje zdjęcie w odpowiednie miejsce.
Zastosuj odpowiedni filtr do skorygowania oświetlenia i dodania cienia prezentowanej postaci. Jednym ze sposobów na dodanie cienia jest użycie narzędzi przekształcania (np. Perspektywa i Nachylenie) w nowej warstwie na kształcie wybranej postaci. Po odpowiednim dopasowaniu kształtu cienia padającego na powierzchnię zmień jego kolor na czarny i zastosuj rozmycie.
Połącz w znany ci sposób warstwy.
Zapisz plik w wybranej lokalizacji.
Efekt twojej pracy może wyglądać w ten sposób.
R1Xhm3w8UDDv3
Na fotografii ukazana jest bardzo stara, drewniana chata bez okien. Drewniany dach porośnięty jest niską roślinnością. Z przodu fotografii można dostrzec rabatę z różowymi i żółtymi kwiatami. Podłoże wyłożone jest kamiennymi płytkami. W tle ukazane jest duże drzewo iglaste, którego pień tworzy trzy konary, dalej widać liczne nowoczesne budynki mieszkalne. W kierunku chaty idzie mężczyzna w ciemnych spodenkach i szarej koszulce. Jest odwrócony do nas tyłem.
Fotomontaż przedstawiający człowieka idącego w stronę starej drewnianej chaty po środku miejskiego parku
Źródło: GroMar, Anna Koludo, Katarzyna Koludo-Durkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
Zapamiętaj!
Edycja grafiki w warstwach umożliwia wykonywanie kompozycji złożonych z wielu nakładających się elementów graficznych. Można w ten sposób łączyć ze sobą fragmenty różnych zdjęć, tworząc kolaże i fotomontaże.
Fotomontaż1
Fotomontaż
Jest to obraz stworzony z wielu fotografii lub ich fragmentów.