Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie sprzedawca powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:

HAN.01. Prowadzenie sprzedaży:

  • wykonywania prac związanych z obsługą klientów oraz realizacją transakcji kupna i sprzedaży,

  • przyjmowania dostaw oraz przygotowywania towarów do sprzedaży,

  • wykonywania zadań zawodowych z wykorzystaniem technologii informacyjnej,

  • posługiwania się terminologią z zakresu towaroznawstwa handlowego,

  • posługiwania się normami i stosowania procedury oceny zgodności.

R1651CqxL9UB91
Źródło: GroMar Sp. z o.o., Sprzedawczyni – Beata, licencja: CC BY-SA 3.0.

„Na co dzień zajmuję się obsługą kasy fiskalnej, często również rozkładam towar i doradzam klientom”.

Beata, sprzedawca

R1bPBH0dEt6i0
Źródło: Carlo Martin Alcordo, Owoce ułożone na półkach sklepowych, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
Ciekawostka

Za wynalazcę pierwszej mechanicznej kasy rejestrującej uważa się Jamesa Jacoba Ritty’ego, który na przełomie XIX i XX wieku prowadził cieszący się dużą popularnością „saloon” Pony House.

Przykładowe zadania zawodowe

Wykonywanie prac związanych z obsługą klientów oraz realizacja transakcji kupna i sprzedaży

Galeria przedstawia przykładowe zdjęcia wykonywania prac związanych z obsługą klientów oraz realizacją transakcji kupna i sprzedaży.

Zdjęcie pierwsze przedstawia prezentowanie klientowi walorów użytkowych sprzedawanego towaru. Jeden z mężczyzn wskazuje drugiemu dłonią na towary rozłożone w sklepie.

Zdjęcie drugie przedstawia wykonywanie czynności związanych z wydawaniem towaru. Sprzedawca wychyla się za ladę i podaje kobiecie karton z suszonymi owocami.

Zdjęcie trzecie przedstawia sprawdzanie poprawności oznakowania ekspozycji towarów. Mężczyzna stojący za ladą sklepu jubilerskiego przygląda się towarom, które są rozstawione w przeszklonej witrynie lady.

Zdjęcie czwarte przedstawia przyjmowanie należności w formie bezgotówkowej. Klientka przykłada kartę płatniczą do terminala stojącego na ladzie sklepowej. Za ladą stoi sprzedawczyni, która ma przed sobą monitor do obsługi.

Przyjmowanie dostaw oraz przygotowywanie towarów do sprzedaży

1,1,1
R8ooIxW5N9XgP
Przygotowywanie ekspozycji towarów
Źródło: Katie Smetherman, Sprzedawczyni wydająca lody, dostępny w internecie: www.unsplash.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RBkoIVpWt2360
Rozmieszczanie towarów na półkach sklepowych
Źródło: SHVETS Production, Kobieta odkładająca książkę na półkę sklepową, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R18Jqj2Zd7RKQ
Rozmieszczanie towarów na sali sprzedażowej
Źródło: Scott T. Sturkol, Mężczyzna rozkładający towar na półkach w supermarkecie, dostępny w internecie: www.nara.getarchive.net, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Galeria przedstawia przykładowe zdjęcia z przyjmowania dostaw oraz przygotowywania towarów do sprzedaży.

Zdjęcie pierwsze przedstawia przygotowywanie ekspozycji towarów. Pokazana jest kobieta stojąca za ladą sklepu z lodami. Na ladzie ustawione są wieże z wafli do lodów. Kobieta trzyma w dłoni wafel z lodami.

Zdjęcie drugie przedstawia rozmieszczanie towarów na półkach sklepowych. Kobieta w sklepie z książkami ustawia książki na regałach do ekspozycji.

Zdjęcie trzecie przedstawia rozmieszczanie towarów na sali sprzedażowej. Pokazany jest mężczyzna, który stoi przed regałami i układa produkty. Widoczne są regały sklepowe z rozmieszczonymi na półkach artykułami chemicznymi oraz jedzeniem.

Galeria przedstawia zdjęcia przykładowych zadań zawodowych sprzedawcy.

Zdjęcie pierwsze przedstawia przykład procesu sprzedaży produktów. Pokazana jest kobieta, która ma na przedramieniu zawieszony pleciony koszyk. Kobieta wkłada do niego świeże warzywa.

Krok pierwszy – przygotowywanie asortymentu sprzedażowego. Pokazane są dwie kobiety stojące przy stole zastawionym paterami z przygotowanym jedzeniem.

Krok drugi – sprzedaż towaru klientom. Pokazana jest lada sklepu warzywnego, przy której są ustawione skrzynki wypełnione warzywami i owocami. Nad ladą sprzedawca podaje klientce pojemnik z owocami.

Krok trzeci – ważenie sprzedawanych towarów. Przedstawiona jest sprzedawczyni stojąca za ladą. Na ladzie jest waga, na której stoi biała plastikowa butelka. Przed ladą jest obsługiwana klientka.

Krok czwarty – obsługa terminala płatniczego. Przedstawiony jest trzymany w dłoni sprzedawczyni terminal. Klient podaje sprzedawczyni kartę płatniczą w celu zrealizowania płatności za towar.

Krok piąty – wydawanie zakupionego towaru klientom. Pokazany jest sprzedawca podający klientowi papierową torbę z towarem. Obok stoją skrzynki z warzywami.

Sporządzanie i wydawanie dokumentu sprzedaży

1,1
R1aNKV1THpgnf
Sporządzanie dokumentu sprzedaży
Źródło: Simon Kadula, Przygotowywanie dokumentów sprzedaży, dostępny w internecie: www.unsplash.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RyMRjWVUyl8el
Wydawanie dokumentu sprzedaży
Źródło: Dan Burton, Wydawanie paragonu, dostępny w internecie: www.unsplash.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Galeria przedstawia przykładowe zdjęcia sporządzania i wydawania dokumentu sprzedaży.

Zdjęcie pierwsze przedstawia sporządzanie dokumentu sprzedaży. Pokazany jest sprzedawca obsługujący dotykowy ekran. W drugiej dłoni trzyma wydrukowane paragony.

Zdjęcie drugie przedstawia wydawanie dokumentu sprzedaży. Pokazany jest sprzedawca stojący za ladą i podający klientowi wydrukowany paragon. Na ladzie stoją butelki z napojami.

Gra edukacyjna

Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu sprzedawca.

Ćwiczenia

Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do ćwiczeń, które pozwolą Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu sprzedawca.

RT4mrAnVo1TB82
Ćwiczenie 1
Zaznacz wszystkie prawidłowe odpowiedzi. Do głównych zadań zawodowych sprzedawcy należą:
RSuMEOeyOOYxJ2
Ćwiczenie 2
Zaznacz wszystkie prawidłowe odpowiedzi. Do plusów zawodu sprzedawca należą:
1
RlO43POGRIrPa
Gra edukacyjna
Źródło: GroMar Sp. z o.o., Gra edukacyjna, licencja: CC BY-SA 3.0.