Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie elektromechanik powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
ELE.01. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń elektrycznych:
montowanie i uruchamianie maszyn i urządzeń elektrycznych,
obsługiwanie maszyn i urządzeń elektrycznych.
„W swojej pracy zajmuję się montażem oraz naprawą maszyn i urządzeń elektrycznych oraz układów zasilających i sterujących ich pracą”.
Rafał, elektromechanik
Do przezwojenia przeciętnego silnika indukcyjnego (2.2kW, 380V) potrzebne jest ok. 180 metrów drutu miedzianego, czyli 2000 gramów.
Przykładowe zadania zawodowe
Montowanie i uruchamianie maszyn i urządzeń elektrycznych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe związane z montowaniem i uruchamianiem maszyn i urządzeń elektrycznych.
Pierwsze zdjęcie przedstawia zbliżenie na elektromontera lutującego elementy urządzenia elektronicznego. W obu dłoniach monter trzyma końcówki lutownicy.
Drugie zdjęcie przedstawia zbliżenie na dłonie montera, który podłącza przewód do elementu głośnika.
Obsługiwanie maszyn i urządzeń elektrycznych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe związane z obsługiwaniem maszyn i urządzeń elektrycznych.
Pierwsze zdjęcie przedstawia urządzenie elektryczne z wyświetlaczem i pokrętłami. Osoba reguluje jedno z pokręteł.
Drugie zdjęcie przedstawia mężczyznę siedzącego przy stole i patrzącego w mikroskop.
Trzecie zdjęcie przedstawia zbliżenie na kokpit samolotu. Widoczna jest dłoń na drążku sterowniczym oraz ekran, na którym wyświetlają się różne dane.
Prezentacja przedstawia przykładowe zadania zawodowe elektromechanika. Na pierwszym zdjęciu przedstawiony jest elektromechanik w stroju roboczym i rękawicach ochronnych, który zakłada okulary ochronne.
Krok 1 - Zdjęcie pokrywy zewnętrznej silnika elektrycznego. Zdjęcie przedstawia elektromechanika przy stole roboczym na którym leży silnik. Elektromechanik za pomocą śrubokrętu zdejmuje pokrywę zewnętrzną silnika.
Krok 2 - Demontaż podstawowych elementów składowych urządzenia. Zdjęcie przedstawia zbliżenie na silnik leżący na stole roboczym. Elektromechanik za pomocą szczypców dokonuje demontażu elementów składowych urządzenia.
Krok 3 - Wykonanie pomiarów elektrycznych parametrów pracy. Zdjęcie przedstawia zbliżenie na proces pomiaru parametrów silnika za pomocą multimetru. Elektromechanik w dłoniach w rękawiczkach trzyma sondy pomiarowe, którymi dotyka elementów silnika. W tle widoczny multimetr z pokrętłem, przyciskami i wyświetlaczem.
Krok 4 - Wykonanie demontażu uzwojenia. Zdjęcie przedstawia zbliżenie na silnik leżący na stole roboczym. Elektromechanik za pomocą szpikulca i młotka demontuje uzwojenie silnika.
Krok 5 - Montaż nowego uzwojenia silnika. Zdjęcie przedstawia elektromechanika przy stole warsztatowym, na którym stoi obudowa silnika oraz leży zwój z miedzianego drutu. Elektromechanik montuje nowe uzwojenie.
Krok 6 - Złożenie urządzenia i zakończenie prac serwisowych. Zdjęcie przedstawia zbliżenie na fragment obudowy silnika, który za pomocą śrubokręta montuje elektromechanik.
Podsumowanie W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie i sprawnie.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu elektromechanik.
Ćwiczenia
Wykonaj poniższe ćwiczenia. Wykorzystaj informacje nabyte w tym materiale.