Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie zdobnik ceramiki powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
CES.05. Zdobienie wyrobów ceramicznych:
posługiwania się dokumentacją technologiczną wyrobów ceramicznych,
posługiwania się katalogami wzorów elementów dekoracyjnych wyrobów ceramicznych,
sporządzania odręcznych szkiców zdobień elementów i wyrobów ceramicznych,
dobierania surowców i półproduktów do produkcji szkliw i farb ceramicznych oraz do odpowiednich technik zdobienia wyrobów ceramicznych,
dobierania techniki zdobienia do rodzaju dekoracji,
stosowania różnych technik zdobienia wyrobów ceramicznych.
„Mój standardowy dzień pracy to stosowanie różnych technik zdobienia wyrobów ceramicznych”.
Piotr, zdobnik ceramiki
Fajanse to ręcznie malowane dekoracje w kolorze niebieskim na białym tle ze szkliwa cynowego. Wywodzą się z holenderskiego miasta Delft.
Przykładowe zadania zawodowe
Stosowania różnych technik zdobienia wyrobów ceramicznych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są cztery zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Nanoszenie szkliwa. Grafika przedstawia kobietę malującą ceramiczny kubek.
Zdjęcie drugie, podpisane Zdobienie wyrobów ceramicznych metodą malowania podszkliwnego. Grafika przedstawia kobietę malująca po powierzchni ceramicznego naczynia.
Zdjęcie trzecie, podpisane Zdobienie wyrobów ceramicznych przy użyciu kalki ceramicznej. Grafika przedstawia kobietę zdobiącą wazon.
Zdjęcie czwarte, podpisane Zdobienie wyrobów ceramicznych metodą malowania naszkliwnego. Grafika przedstawią męską dłoń malującą ceramiczny talerz na kolor brązowy.
Sporządzania odręcznych szkiców zdobień elementów i wyrobów ceramicznych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Planowanie rozmieszczenia wzoru na kształcie wyrobu ceramicznego. Grafika przedstawia kobiety stojące przy stole pełnym ceramicznych obiektów.
Zdjęcie drugie, podpisane Szkicowanie prostych wzorów zdobień. Grafika przedstawia dłonie szkicujące wzory w zeszycie.
Zdjęcie trzecie, podpisane Projektowanie wzorów z zachowaniem zasad dekoracji. Grafika przedstawia kobietę w żółtej koszulce. Siedzi ona przy biurku i szkicuję wzory w zeszycie.
Galeria przedstawia przykład przebiegu zdobienia ceramiki w formie prezentacji krok po kroku.
Na zdjęciu pierwszym, grafika przedstawia ceramiczny talerz wraz z zdobieniami w postaci malowideł kwiatów.
Krok pierwszy to przygotowanie wyrobu ceramicznego do zdobienia. Grafika przedstawia męskie dłonie, czyszczące gąbką ceramiczne talerze.
Krok drugi to szkliwienie ceramiki. Grafika przedstawia mężczyznę opryskującego ceramiczny wazon, za pomocą pistoletu do farby.
Krok trzeci to dobieranie wzorów wykorzystywanych w procesie zdobienia. Grafika przedstawia segregator wraz z kartami przedstawiającymi różnego rodzaju wzory.
Krok czwarty to malowanie ręczne wyrobów ceramicznych. Grafika przedstawia mężczyznę malującego za pomocą pistoletu do malowania. Mężczyzna maluję ceramicznego ptaszka.
Krok piąty to malowanie natryskowe wyrobu ceramicznego. Grafika przedstawia mężczyznę malującego za pomocą pistoletu do malowania. Mężczyzna maluję ceramicznego ptaszka.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Dobierania surowców i półproduktów do produkcji szkliw i farb ceramicznych oraz do odpowiednich technik zdobienia wyrobów ceramicznych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Rozdrabnianie i mielenie surowców. Grafika przedstawia sproszkowane barwniki koloru żółtego oraz zielonego w miskach.
Zdjęcie drugie, podpisane Planowanie i organizacja czasu pracy. Grafika przedstawia kobietę siedzącą przy marmurowym stole. Kobieta szkicuję coś w zeszycie.
Zdjęcie trzecie, podpisane Mieszanie składników masy. Grafika przedstawia dobieranie surowców i półproduktów do produkcji szkliw i farb ceramicznych oraz do odpowiednich technik zdobienia wyrobów ceramicznych.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu zdobnik ceramiki.
Ułóż obrazy z puzzli, które przedstawiają ceramika zdobnika w czasie pracy, a następnie przyporządkuj do nich odpowiednie zadania zawodowe.
Ćwiczenia
Wykonaj poniższe ćwiczenia, wykorzystując wiedzę nabytą w tym rozdziale.