Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie modelarz odlewniczy powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
MTL.01. Wykonywanie i naprawa oprzyrządowania odlewniczego:
wykonywania oprzyrządowania odlewniczego,
wykonywania form metalowych,
konserwacji i naprawy oprzyrządowania odlewniczego i form metalowych,
kontroli jakości wykonania oprzyrządowania odlewniczego i form metalowych.
„W trakcie standardowego dnia pracy wykonuję oprzyrządowanie odlewnicze i formy metalowe. Zajmuję się także ich konserwacją oraz naprawą”.
Michał, modelarz odlewniczy
Już w Egipcie, około 3 tys. lat p.n.e., starożytni rzemieślnicy znali i stosowali odlewanie metodą traconego wosku.
Przykładowe zadania zawodowe
Wykonywanie oprzyrządowania odlewniczego
Galeria przedstawia prezentację zawierającą trzy zdjęcia.
Wycinanie wstępnej formy oprzyrządowania odlewniczego. Zdjęcie przedstawia osobę w stroju roboczym i rękawiczkach. Przed osobą na stole znajduje się wielokształtna forma oprzyrządowania odlewniczego.
Zabezpieczanie oprzyrządowania odlewniczego na wypadek wystąpienia wysokiej temperatury. Zdjęcie przedstawia mężczyznę stojącego przy stole. Ma na sobie strój roboczy, a na dłoniach rękawiczki. Na stole znajduje się forma oprzyrządowania odlewniczego o nieregularnym kształcie. Mężczyzna maluje formę na ciemny kolor.
Wykonywanie poprawek w celu uzyskania ostatecznego kształtu. Zdjęcie przedstawia mężczyznę w stroju roboczym i rękawiczkach, stojącego przy formie oprzyrządowania odlewniczego. Mężczyzna w dłoniach trzyma dłuto i młotek.
Wykonywanie form metalowych
Galeria przedstawia prezentację zawierającą trzy zdjęcia.
Wycinanie elementów służących do stworzenia formy metalowej za pomocą frezarki CNC. Zdjęcie przedstawia urządzenie służące do wycinania. Posiada ono pojemnik z kranami oraz znajdujące się nad nim ruchome ostrze. Obok widać panel sterowania z ekranem i przyciskami. Obok urządzenia stoi mężczyzna w niebieskim stroju roboczym i okularach ochronnych.
Dopasowanie odpowiednich części. Zdjęcie przedstawia dłonie mężczyzny ubranego w niebieski strój roboczy, trzymającego w jednej dłoni podłużny metalowy element, a w drugiej pasującą do niego nakrętkę.
Stworzenie różnych form metalowych. Zdjęcie przedstawia stół pokryty licznymi projektami, na których leżą odpowiadające projektom metalowe elementy. Niektóre są podłużne, inne okrągłe.
Konserwacja i naprawa oprzyrządowania odlewniczego i form metalowych
Galeria przedstawia prezentację zawierającą dwa zdjęcia.
Konserwacja oprzyrządowania odlewniczego. Zdjęcie przedstawia podwieszone metalowe odlewy o nieregularnym kształcie. Są one podwieszone na prętach zwisających z sufitu.
Konserwacja form metalowych. Zdjęcie przedstawia rękę człowieka w stroju ochronnym i rękawiczce. W dłoni trzyma dyszę urządzenia, z której rozpylany jest środek do konserwacji.
Galeria przedstawia prezentację zawierającą cztery zdjęcia.
Zdjęcie przedstawia metalowe elementy o kształcie kwadratu leżące jeden na drugim na stole.
Kontrola jakości wykonania oprzyrządowania odlewniczego i form metalowych
Krok pierwszy
Zdjęcie przedstawia mężczyznę w stroju roboczym stojącego przy stole, na którym widać liczne różnokształtne elementy.
Przygotowanie formy metalowej do kontroli
Krok drugi
Zdjęcie przedstawia mężczyznę w stroju roboczym, pochylającego się nad stołem, na którym widać kwadratowe metalowe elementy. Mężczyzna trzyma w dłoni ośmioramienny element. W tle, przy ścianach pomieszczenia widać półki z różnymi przyrządami.
Demontaż części, z których składa forma metalowa
Krok trzeci
Zdjęcie przedstawia dwóch mężczyzn w niebieskich strojach roboczych, którzy stoją przy stole, na którym widać kwadratowe metalowe elementy. Jeden z mężczyzn przyczepia prostokątny magnes podwieszony na haku do jednego z elementów. W ten sposób można unieść element. Drugi mężczyzna trzyma podłużną konsolę do obsługi haka z magnesem.
Diagnoza formy metalowej oraz test jej wytrzymałości
Podsumowanie
W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.