Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie drukarz fleksograficzny powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
PGF.01. Realizacja procesów drukowania z użyciem fleksograficznych form drukowych:
wykonywania fleksograficznych form drukowych,
drukowania z użyciem fleksograficznych form drukowych.
„Na co dzień przygotowuję materiały do procesu drukowania, wykonuję i oceniam jakość fleksograficznych form drukowych, a także obsługuję fleksograficzne maszyny drukujące oraz oceniam jakość odbitek drukarskich”.
Michał, drukarz fleksograficzny
Charakterystyczną cechą fleksografii jest występowanie elastycznej, wypukłej formy drukowej wykonanej zazwyczaj z polimeru, rzadziej z gumy. Dzięki temu technika ta stosowana może być w przypadkach, kiedy podłoże nie jest idealnie równe.
Przykładowe zadania zawodowe
Wykonywanie fleksograficznych form drukowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Obsługa maszyny do druku fleksograficznego. Na zdjęciu widać maszynę do druku fleksograficznego. Papier jest przytrzymywany przez rolki na maszynie.
Zdjęcie drugie, podpisane Przycinanie bloku arkuszy papieru do wyznaczonego formatu. Na zdjęciu widać blok zadrukowanych arkuszy papieru ustawionych w stos w maszynie do przycinania.
Galeria przedstawia przykład procesu drukowania w formie prezentacji krok po kroku. W galerii jest okładka oraz pięć kroków ze zdjęciami.
Zdjęcie pierwsze przedstawia zadrukowane kolorowymi prostokątami kartki książki.
Krok pierwszy, podpisany Przygotowanie kartonów do wykonania nadruków. Na zdjęciu widać rząd ułożonych częściowo na sobie kartonów rozłożonych na płasko.
Krok drugi, podpisany Umieszczenie kartonów w urządzeniu drukującym. Na zdjęciu widać kartony umieszczone w podajniku maszyny drukującej. Leżą one na płasko częściowo jeden na drugim i jeden na górze stosu przytrzymywany jest rolkami w miejscu.
Krok trzeci, podpisany Monitorowanie linii drukującej. Na zdjęciu widać rząd maszyn w linii drukującej, przez którą przesuwane są rozłożone na płasko kartony.
Krok czwarty, podpisany Odbiór gotowych kartonów z nadrukowanymi grafikami. Na zdjęciu widoczne są rozłożone na płasko kartony na linii drukującej, na powierzchni kartonów widać czarne nadruki.
Krok piąty, podpisany Przeniesienie gotowych kartonów do składowania. Na zdjęciu widać stos zadrukowanych kartonów rozłożonych na płasko i ustawionych w miejscu składowania.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Drukowanie z użyciem fleksograficznych form drukowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Proces drukowania na maszynie fleksograficznej. Na zdjęciu widać szybko wysuwające się z dużej maszyny drukującej zadrukowane kartki papieru.
Zdjęcie drugie, podpisane Maszyna w drukarni fleksograficznej podczas drukowania. Na zdjęciu widać maszynę z wałkiem podającą papier do drugiej, większej maszyny.
Zdjęcie trzecie, podpisane Maszyna w drukarni fleksograficznej. Na zdjęciu widać zbliżenie na maszynę w drukarni, wyposażoną w rząd wałków umieszczonych jeden za drugim nad taśmą.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu drukarz fleksograficzny.
Ułóż obrazy z puzzli, które przedstawiają drukarza fleksograficznego w czasie pracy, a następnie przyporządkuj do nich oddpowiednie zadania zawodowe.
Ćwiczenia
Wykonaj poniższe ćwiczenia. Wykorzystaj informacje nabyte w tym materiale.