Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik geolog powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji
GIW.06. Wykonywanie prac geologicznych:
wykonywanie geologicznych i hydrogeologicznych prac terenowych,
wykonywanie geologiczno‑inżynierskich prac terenowych,
obsługa geologiczna wierceń,
obsługa geologiczna zakładów górniczych i zakładów w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. z 2017 r. poz. 2126, z późn. zm.),
prowadzenie laboratoryjnych prac diagnostycznych,
dokumentowanie i przetwarzanie wyników badań,
prowadzenie działalności geoturystycznej.
„W swojej pracy wykonuję badania laboratoryjne oraz prowadzę dokumentację geologiczną procesu wiercenia”.
Paweł, technik geolog
Najbardziej znane i najwcześniej odkryte złoże nefrytu w Europie znajduje się w Polsce, w Jordanowie na Dolnym Śląsku. Polski nefryt ma barwę szarozieloną oraz jasno i ciemnozieloną.
Przykładowe zadania zawodowe
Obsługa geologiczna wierceń
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe w zakresie obsługi geologicznej wierceń.
Zdjęcie pierwsze przedstawia nadzorowanie procesu wiercenia. Ukazano maszynę wiertniczą na podwoziu gąsienicowym. Znajduje się ona na błotnistym podłożu i ma ramię wiertnicze ustawione prostopadle do ziemi. W tle widoczny jest mały zbiornik wodny.
Zdjęcie drugie przedstawia sporządzanie raportu geologicznego wierceń. Ukazano tabelę z przekrojami i parametrami geotechnicznymi gruntów.
Prowadzenie działalności geoturystycznej
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe w zakresie prowadzenia działalności geoturystycznej.
Zdjęcie pierwsze przedstawia oprowadzanie wycieczek po kopalniach soli, na przykład w Wieliczce. Ukazano salę o słabym oświetleniu, z nielicznymi żyrandolami, w której znajdują się turyści.
Zdjęcie drugie przedstawia organizowanie wycieczek geoturystycznych, na przykład po Jurze Krakowsko‑Częstochowskiej. Ukazano dwie niskie, pionowe formacje skalne, otoczone trawą. W tle widoczne jest niebieskie niebo.
Zdjęcie trzecie przedstawia oprowadzanie turystów po parkach narodowych i krajobrazowych, w których występują obiekty geologiczne. Ukazano grupę turystów z plecakami, którzy przechadzają się po ścieżce. Otaczają ich formacje skalne i zieleń.
Obsługa geologicznych zakładów górniczych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe w zakresie obsługi geologicznych zakładów górniczych.
Zdjęcie pierwsze przedstawia obsługę geologiczną zakładu górniczego. Ukazano mężczyznę w białym kasku i szarym kombinezonie roboczym, który siedzi i trzyma w ręku skałę. W tle widoczne są formacje skalne i koparka.
Zdjęcie drugie przedstawia zakład górniczy. Ukazano potężną maszynę z wysięgnikiem. Na jego końcu znajduje się maszyna drążąca. Stoi ona na zdegradowanym podłożu, sukcesywnie drąży poziomy ziemi.
Prezentacja przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe technika geologa.
Zdjęcie przedstawia schylonego mężczyznę w czerwonym kasku i pomarańczowej kamizelce odblaskowej. Trzyma on w jednej ręce kartkę, a w drugiej miernik, który przykłada do skalistego podłoża. W tle widoczny jest zbiornik wodny.
Krok pierwszy, podpisany prowadzenie prac terenowych. Zdjęcie pierwsze przedstawia mężczyznę w czerwonym kasku. Stoi on na terenie zielonym, wśród drzew. Trzyma w rękach i naciska metalowy pręt.
Krok drugi, podpisany pobieranie próbek okruchowych z sondowania geotechnicznego skał. Zdjęcie drugie przedstawia dwa rzędy wiader umieszczone w drewnianym stojaku. Są one wypełnione materiałem skalnym o różnej grubości. W pobliżu widoczne są trawa, ogrodzenie i karton.
Krok trzeci, podpisany oznaczanie granicy plastyczności. Zdjęcie trzecie przedstawia urządzenie znajdujące się na stole. Jest ono podłużne i składa się z elementu przypominającego miskę oraz niebieskiej skrzynki.
Krok czwarty, podpisany analiza ziarnistości gruntu. Zdjęcie czwarte przedstawia wysokie urządzenie, ustawione na stole. Składa się ono z metalowej podstawy na podstawkach oraz ułożonych na sobie wielu pojemników. Każdy z pojemników zawiera materiał skalny o różnej grubości.
Krok piąty, podpisany analiza chemiczna wody. Zdjęcie piąte przedstawia stół, na którym znajdują się sprzęty laboratoryjne, takie jak szkło, probówki na stojaku, kolby stożkowe, pipety i tacka.
Krok szósty, podpisany przygotowanie karty otworu geotechnicznego. Zdjęcie szóste przedstawia kartę otworu geotechnicznego, która ma postać tabeli z danymi.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Wykonywanie geologicznych i hydrogeologicznych prac terenowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe w zakresie wykonywania geologicznych i hydrogeologicznych prac terenowych.
Zdjęcie pierwsze przedstawia prace terenowe. Ukazano pracownika, który stoi przy koparce i wywrotce. Operator koparki ładuje na wywrotkę materiał skalny.
Zdjęcie drugie przedstawia prace terenowe hydrogeologiczne. Ukazano kobietę i mężczyznę w białych kaskach i żółtych kamizelkach odblaskowych. Kobieta trzyma w ręku szkiełko, na które zakrapia coś pipetą. Mężczyzna trzyma w ręku teczkę. Przed nimi znajdują się laptop, skrzynka oraz inne sprzęty laboratoryjne. W tle widoczny jest zbiornik wodny.
Zdjęcie trzecie przedstawia dokumentowanie prac terenowych. Ukazano dłoń kobiety, która trzyma długopis i podpisuje dokument.
Prowadzenie laboratoryjnych prac diagnostycznych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe w zakresie prowadzenia laboratoryjnych prac diagnostycznych.
Zdjęcie pierwsze przedstawia pobieranie próbek minerałów. Ukazano dwóch pracowników w kamizelkach odblaskowych. Jeden z nich trzyma w dłoniach przełupany minerał, drugi zaś teczkę.
Zdjęcie drugie przedstawia badanie laboratoryjne próbek geologicznych. Ukazano kobietę maseczce, okularach ochronnych i rękawiczkach, która używa mikroskopu. Na biurku przed nią znajduje się otwarty laptop.
Dokumentowanie i przetwarzanie wyników badań
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe w zakresie dokumentowania i przetwarzania wyników badań.
Zdjęcie pierwsze przedstawia dokumentowanie wyników badań. Ukazano pomieszczenie. Mężczyzna w białym fartuchu siedzi przy biurku i trzyma w ręku zestaw do wymazu. W tle widoczne są pracująca kobieta oraz otwarty laptop.
Zdjęcie drugie przedstawia sporządzanie dokumentacji na komputerze. Ukazano dłonie kobiety, która pisze na klawiaturze. Przed nią znajdują się monitor komputera i czytnik kodów kreskowych.
Wykonywanie geologiczno‑inżynierskich prac terenowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe w zakresie wykonywania geologiczno‑inżynierskich prac terenowych.
Zdjęcie pierwsze przedstawia geologiczno‑inżynierskie prace terenowe. Ukazano maszynę na podwoziu gąsienicowym, która ma maszt wiertniczy ustawiony prostopadle względem ziemi. Świder jest wyciągnięty. Do wywierconego otworu jest opuszczany element zbrojeniowy.
Zdjęcie drugie przedstawia geologiczno‑inżynierskie prace terenowe. Ukazano mężczyznę w białym kasku i żółtej kamizelce odblaskowej. W ręku trzyma teczkę. Drugą ręką wyciąga probówkę. Na stoliku przed nimi widać otwartego laptopa.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik geolog.
Ćwieczenia
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do ćwiczeń, które pozwolą Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik geolog.