Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik bezpieczeństwa i higieny pracy powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
BPO.01. Zarządzanie bezpieczeństwem w środowisku pracy:
monitorowanie przestrzegania przepisów prawa z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy,
kontrolowanie warunków technicznych i organizacyjnych związanych z bezpieczeństwem i ergonomią w skali zakładu pracy i w odniesieniu do stanowisk pracy,
opracowanie i opiniowanie planów modernizacji i rozwoju zakładu pracy, zapewniających poprawę stanu bezpieczeństwa i higieny pracy,
ocenianie stopnia zagrożeń i ryzyka zawodowego powodowanego przez czynniki fizyczne, chemiczne, biologiczne i psychofizyczne występujące w środowisku pracy,
ustalanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych,
organizowanie i prowadzenia szkoleń wstępnych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Na co dzień zajmujemy się przede wszystkim monitorowaniem i wdrażaniem środków mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa oraz przestrzegania norm higienicznych w miejscu pracy.”
Sylwester, technik bezpieczeństwa i higieny pracy
Ciekawostka
Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w sekcji górnictwo i wydobywanie, a najniższy w sekcji informacja i komunikacja.
Przykładowe zadania zawodowe
Monitorowanie przestrzegania przepisów prawa z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii jest sześć zdjęć.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Przeprowadzanie kontroli BHP w zakładach pracy. Na zdjęciu widać mężczyznę w pomarańczowej kamizelce odblaskowej i białym kasku. Trzyma czarną podkładkę z dokumentami. Patrzy w górę i przygląda się czemuś. W tle widać wnętrze hali przemysłowej.
Zdjęcie drugie, podpisane Monitorowanie bezpieczeństwa pracy na budowie. Na zdjęciu widać mężczyznę i kobietę w pomarańczowo‑żółtych kamizelkach odblaskowych i białych kaskach. Są na placu budowy. Mężczyzna wskazuje na coś ręką. W tle widać różne rusztowania i powstające konstrukcje.
Zdjęcie trzecie, podpisane Wykonywanie pomiarów wilgotności powietrza, temperatury, hałasu i innych w miejscu pracy. Na zdjęciu widać higrometr. Kształtem przypomina prostokąt z wyświetlaczem i przyciskami, do którego podłączony jest przewód, na końcu którego znajduje się długa, wąska, prostokątna sonda.
Zdjęcie czwarte, podpisane Sprawdzanie poprawności opisów nośności regałów. Na zdjęciu widać mężczyznę w pomarańczowej kamizelce odblaskowej i pomarańczowym kasku. Stoi w magazynie przy regale z towarem. Trzyma dłonie na jednym z kartonów na półce. Sprawdza coś.
Zdjęcie piąte, podpisane Sprawdzanie poprawności oznakowania dróg ewakuacyjnych. Na zdjęciu widać znak ewakuacyjny. Składa się z zielonego prostokąta w białej ramce. Widać na nim biegnącą zieloną postać na białym prostokącie oraz dużą białą strzałkę skierowaną w prawo.
Zdjęcie szóste, podpisane Wypełnianie protokołu pokontrolnego. Na zdjęciu widać mężczyznę zakreślającego żółtym mazakiem treści na dokumencie, który leży przed nim na stole.
Kontrolowanie warunków technicznych i organizacyjnych związanych z bezpieczeństwem i ergonomią w skali zakładu pracy i w odniesieniu do stanowisk pracy
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Instruowanie brygadzisty na temat bezpieczeństwa i higieny pracy. Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn w strojach roboczych i kaskach. Stoją wewnątrz niewykończonego budynku. Jeden z mężczyzn gestykuluje dłońmi i tłumaczy coś drugiego. W tle widać innego mężczyznę.
Zdjęcie drugie, podpisane Omawianie wyników kontroli z osobą pełniącą służbę BHP w zakładzie pracy. Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn ubranych w kamizelki odblaskowe i kaski. Jeden z nich trzyma w dłoniach tablet, a drugi wskazuje na coś na urządzeniu.
Zdjęcie trzecie, podpisane Kontrola warunków technicznych w zakładzie pracy. Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn i kobietę w hali magazynowej. Jeden z mężczyzn ma na sobie żółtą kamizelkę odblaskową. Drugi mężczyzna i kobieta ubrani są w szare koszulki, rękawiczki, niebieskie spodnie i czarne czapki z daszkami. Stoją przy zielonym wózku. Kobieta trzyma w ręku krótkofalówkę, a mężczyzna w kamizelce odblaskowej podkładkę z dokumentację. Drugi z mężczyzn wskazuje na coś na zielonym wózku. W tle widać regały z towarami i różne urządzenia magazynowe.
Opracowanie i opiniowanie planów modernizacji i rozwoju zakładu pracy, zapewniających poprawę stanu bezpieczeństwa i higieny pracy
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Wydawanie zaleceń pokontrolnych dotyczących poprawy warunków BHP w zakładzie pracy. Na zdjęciu widać stół, a na nim pomarańczowy kask, taśmę mierniczą, laptop, notes, plany budowy. Przy stole stoi dwoje ludzi. Wskazują na coś na ekranie laptopa.
Zdjęcie drugie, podpisane Opiniowanie planów modernizacji zakładu pracy pod kątem poprawy BHP. Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn w pomarańczowych kamizelkach odblaskowych i białych kaskach i kobietę w żółtym kasku. Znajdują się na terenie powstającego osiedla mieszkaniowego. Stoją przy stole, na którym leży laptop i plany budowy, które wspólnie analizują.
Galeria przedstawia przykład procesu oceniania stopnia zagrożeń i ryzyka zawodowego powodowanego przez czynniki fizyczne, chemiczne, biologiczne i psychofizyczne występujące w środowisku pracy w formie prezentacji krok po kroku.
Na zdjęciu widać żółty kask, czarne ochronniki słuchu, przezroczyste okulary ochronne i pomarańczowe rękawice.
Krok pierwszy, podpisany Kontrola bezpieczeństwa odczynników chemicznych. Na zdjęciu widać człowiek w kompletnym kombinezonie ochronnym. Kuca przy pojemnikach z chemikaliami. Po lewej stronie widać regał z kartonami, w tle natomiast specjalistycznym wózek, a za nim jeszcze więcej kartonów.
Krok drugi, podpisany Weryfikacja terminu przydatności substancji chemicznych. Na zdjęciu widać pojemniki i kontenery z różnymi rodzajami substancji chemicznych.
Krok trzeci, podpisany Ocena ryzyka wystąpienia urazu mechanicznego w miejscu pracy. Na zdjęciu widać kobietę i mężczyznę w żółtych kamizelkach odblaskowych i niebieskich kaskach. Znajdują się w magazynie. W tle widać regały z towarami. Kobieta pokazuje coś w oddali mężczyźnie.
Krok czwarty, podpisany Sporządzanie raportu z przeprowadzonej oceny. Na zdjęciu widać elegancko ubraną kobietę. Na głowie ma biały kask. W rękach trzyma czarną podkładkę z papierami, w których coś zapisuje.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostały typowe zadania zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Ustalanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Oględziny miejsca wypadku. Na zdjęciu widać mężczyznę leżącego na ziemi. Ma zamknięte oczy. Obok niego leży pomarańczowy kask wywrócony do góry nogami i podkładka z dokumentami i długopisem. W tle widać fragment wózka widłowego z załadowanym towarem, oraz towar składowany obok pojazdu.
Zdjęcie drugie, podpisane Sporządzanie protokołu powypadkowego. Na zdjęciu widać dwie kobiety w pomieszczeniu biurowym. Siedzą przy stole, na którym znajduje się monitor, klawiatura, myszka, notatnik i inne przedmioty Kobiety rozmawiają. W tle widać regał z książkami i skoroszytami.
Organizowanie i prowadzenie szkoleń wstępnych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Prowadzenie kursu z zakresu RKO. Na zdjęciu widać dwie kobiety w pomarańczowo‑niebieskich strojach roboczych przeprowadzających pokazowe sztuczne oddychanie na fantomie.
Zdjęcie drugie, podpisane Prowadzenie wstępnego kursu BHP przed rozpoczęciem pracy. Na zdjęciu widać grupę ludzi siedzących przy stole. Obok nich stoi kobieta, która wskazuje na coś na białej tablicy.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ćwiczenia
Wykonaj poniższe ćwiczenia. Wykorzystaj informacje nabyte w tym materiale.