Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik geolog powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji
GIW.06. Wykonywanie prac geologicznych:
wykonywanie geologicznych i hydrogeologicznych prac terenowych,
wykonywanie geologiczno‑inżynierskich prac terenowych,
obsługa geologiczna wierceń,
obsługa geologiczna zakładów górniczych i zakładów w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. z 2017 r. poz. 2126, z późn. zm.),
prowadzenie laboratoryjnych prac diagnostycznych,
dokumentowanie i przetwarzanie wyników badań,
prowadzenie działalności geoturystycznej.
„W swojej pracy wykonuję badania laboratoryjne oraz prowadzę dokumentację geologiczną procesu wiercenia”.
Paweł, technik geolog
Najbardziej znane i najwcześniej odkryte złoże nefrytu w Europie znajduje się w Polsce, w Jordanowie na Dolnym Śląsku. Polski nefryt ma barwę szarozieloną oraz jasno i ciemnozieloną.
Przykładowe zadania zawodowe
Obsługa geologiczna wierceń
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe w zakresie obsługi geologicznej wierceń.
Zdjęcie pierwsze przedstawia obsługę wiertnicy. Jest to masywny, metalowy element koloru niebieskiego, szerszy na końcach, a zwężony pośrodku. W środku są do niej przymocowane czerwona obejma ze srebrnym przewodem.
Zdjęcie drugie przedstawia wiercenie. Ukazano metalowy, okrągły element w podłodze. Pośrodku ma on otwór, z którego wystaje przewód wiertniczy w postaci rury. Na wystający element założono żółtą maszynę. W tle widoczny jest fragment kontenera mieszkalnego.
Prowadzenie działalności geoturystycznej
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe w zakresie prowadzenia działalności geoturystycznej.
Zdjęcie pierwsze przedstawia organizowanie wycieczek geoturystycznych, na przykład do Zamku Ogrodzieniec. Ukazano ruiny zamku w otoczeniu zielonej trawy i niebieskiego nieba.
Zdjęcie drugie przedstawia turystykę bazującą na obiektach geologicznych. Ukazano kilka kamieni ułożonych na sobie w stos. W tle widoczne są góry oraz zachodzące słońce.
Zdjęcie trzecie przedstawia poznawanie obiektów geologicznych. Ukazano dwie kobiety i jednego mężczyznę, którzy schodzą wąską ścieżką. W tle widoczne są klify oraz woda.
Obsługa geologicznych zakładów górniczych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe w zakresie obsługi geologicznych zakładów górniczych.
Zdjęcie pierwsze przedstawia obsługę geologiczną zakładu górniczego. Ukazano potężną maszynę z wysięgnikiem. Na jego końcu znajduje się maszyna drążąca. Stoi ona na zdegradowanym podłożu, sukcesywnie drąży poziomy ziemi.
Zdjęcie drugie przedstawia zakład górniczy. Ukazano zbliżenie na maszynę drążącą. Drąży ona w żółtej glebie. W tle widoczna jest łąka.
Prezentacja przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe technika geologa.
Zdjęcie przedstawia badania geologiczne. Ukazano kobietę i mężczyznę w białych kaskach i żółtych kamizelkach odblaskowych. Kobieta trzyma w ręku szkiełko, na które zakrapia coś pipetą. Mężczyzna trzyma w ręku teczkę. Przed nimi znajdują się laptop, skrzynka oraz inne sprzęty laboratoryjne. W tle widoczny jest zbiornik wodny.
Krok pierwszy, podpisany prowadzenie prac terenowych. Zdjęcie pierwsze przedstawia plac budowy. Widoczna jest wiertnica na podwoziu gąsienicowym, z masztem wiertniczym znajdującym się w pionowo względem ziemi. Świder jest uniesiony ponad powierzchnię terenu. Obok znajdują się betoniarka, pracownicy i droga szybkiego ruchu.
Krok drugi, podpisany wykonywanie badań laboratoryjnych. Zdjęcie drugie przedstawia kobietę w białym fartuchu i niebieskich czepku ochronnym oraz rękawiczkach. Trzyma w ręku pipetę i wkrapia niebieski płyn do wielu probówek. Przed nią widoczne są stół, szkło laboratoryjne i mikroskop.
Zdjęcie trzecie przedstawia mężczyznę w białym fartuchu i niebieskich rękawiczkach. Stoi on przodem do kamery i trzyma w ręku teczkę. Stoi obok stołu, na którym znajdują się mikroskop i szkło laboratoryjne W tle widoczne są pomieszczenie laboratorium oraz kobieta w białym fartuchu.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Wykonywanie geologicznych i hydrogeologicznych prac terenowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe w zakresie wykonywania geologicznych i hydrogeologicznych prac terenowych.
Zdjęcie pierwsze przedstawia pomiar wód gruntowych. Ukazano przedmiot ze szpulą, na którą nawinięta jest miarka. Obok część miarki umieszczona jest w otworze w wystającej rurze. W tle widoczne są wężyk oraz trawa.
Zdjęcie drugie przedstawia prace terenowe hydrogeologiczne. Maszyna na podwoziu gąsienicowym ma maszt wiertniczy, który ustawiono prostopadle względem ziemi. W tle widoczne są drzewa.
Prowadzenie laboratoryjnych prac diagnostycznych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe w zakresie prowadzenia laboratoryjnych prac diagnostycznych.
Zdjęcie pierwsze przedstawia badanie laboratoryjne próbek geologicznych. Ukazano rękę w niebieskiej rękawiczce. Trzyma ona probówkę z niebieskim płynem. W pobliżu widoczne są probówki z płynami niebieskim i zielonym oraz mikroskop.
Zdjęcie drugie przedstawia sporządzanie raportu badań laboratoryjnych. Widoczne są dłonie w białych rękawiczkach. Wypisują one dokument. Obok znajdują się pieczątka oraz metalowa tacka z białymi i czerwonymi plastikowymi opakowaniami.
Dokumentowanie i przetwarzanie wyników badań
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe w zakresie dokumentowania i przetwarzania wyników badań.
Zdjęcie pierwsze przedstawia dokumentowanie wyników badań. Widać młodą kobietę siedzącą przy biurku, która podpisuje dokument. Przy biurku siedzi również mężczyzna. Na stole widoczne są ekran laptopa oraz notatnik.
Zdjęcie drugie przedstawia sporządzanie dokumentacji na komputerze. Widoczne są dłonie kobiety piszącej na laptopie. Na biurku znajdują się także smartfon i dokumenty.
Wykonywanie geologiczno‑inżynierskich prac terenowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe w zakresie wykonywania geologiczno‑inżynierskich prac terenowych.
Zdjęcie pierwsze przedstawia geologiczno‑inżynierskie prace terenowe. Widoczny jest szeroki otwór w ziemi. Jest on uzbrojony betonem, a wokół niego znajdują się metalowe konstrukcje.
Zdjęcie drugie przedstawia badanie próbek ziemi i skał. Widoczny jest mężczyzna w białym kasku oraz kurtce odblaskowej. W ręku trzyma mały, czarny przedmiot. Znajduje się blisko ścian skalnych.