Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik weterynarii powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
ROL.11. Prowadzenie chowu i inseminacji zwierząt:
prowadzenia chowu zwierząt gospodarskich i domowych,
wykonywania zabiegów inseminacyjnych u bydła i świń.
ROL.12. Wykonywanie weterynaryjnych czynności pomocniczych:
wykonywania weterynaryjnych czynności pomocniczych w diagnozowaniu, profilaktyce i leczeniu chorób zwierząt,
wykonywania czynności w ramach kontroli i nadzoru weterynaryjnego.
„Na co dzień opiekuję się zwierzętami i jestem uprawniony do wykonywania wszystkich czynności niewymagających specjalistycznej wiedzy medycznej. Mogę podawać leki wydawane bez recepty lub te przepisane przez weterynarza. Wykonuję także zabiegi sanitarno‑higieniczne i fizykoterapeutyczne, pobieram próbki do badań laboratoryjnych, a w razie potrzeby udzielam zwierzętom pierwszej pomocy”.
Mateusz, technik weterynarii
Pierwsza „lecznica dla zwierząt” powstała w III w. p.n.e. w Indiach za panowania króla Aśoki.
Przykładowe zadania zawodowe
Wykonywanie zabiegów inseminacyjnych u bydła i świń
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe.
Zdjęcie pierwsze przedstawia gabinet weterynaryjny. W gabinecie przebywa mężczyzna w fartuchu ochronnym. Opiera się o biurko. Na przeciwko niego na krześle siedzi kobieta trzymająca na kolanach psa. Na biurku widoczny jest sprzęt używany w zawodzie technika weterynarii.
Zdjęcie drugie przedstawia przeprowadzanie zabiegu inseminacji u świń. Widoczne są małe świnie, które ssają mleko z piersi świni. Każda z nich ma żółty kolczyk w uchu.
Zdjęcie trzecie przedstawia przeprowadzanie zabiegu inseminacji u bydła. Dwa młode cielaki piją mleko z piersi krowy stojącej między nimi.
Powadzenie chowu zwierząt gospodarskich i domowych
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe.
Zdjęcie pierwsze przedstawia sprawowanie opieki nad samicami zwierząt w czasie porodu i okresie poporodowym. Pokazana jest owca z młodym jagnięciem, które dopiero urodziła. Jagnię jest jeszcze pokryte śluzem. Obok widoczna jest w rękawiczce dłoń osoby odbierającej poród.
Zdjęcie drugie przedstawia prowadzenie chowu zwierząt zgodnie z zasadami i przepisami prawa. Widoczna jest głowa krowy, która stoi za drewnianym ogrodzeniem.
Zdjęcie trzecie przedstawia prowadzenie chowu zwierząt gospodarskich. Pokazana jest świnia stojąca na sianie. W uchu ma kolczyk.
Wykonywanie weterynaryjnych czynności pomocniczych w diagnozowaniu, profilaktyce i leczeniu chorób zwierząt
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe.
Zdjęcie pierwsze przedstawia podawanie leków przepisanych przez lekarza weterynarii lub dostępnych bez recepty. Pokazany jest duży, biały pies leżący na stole weterynaryjnym. Pies ma na łapie wenflon i podłączony jest do aparatury. Obok stołu siedzi mężczyzna, który w jednej dłoni trzyma długopis, a drugą głaska psa po głowie. Na stole obok psa widoczny jest zeszyt.
Zdjęcie drugie przedstawia wykonywanie badań fizykalnych zwierząt gospodarskich i domowych. Przedstawione są dłonie osoby przeprowadzającej badanie na psie. Osoba ta ma założone jednorazowe rękawiczki i trzyma pysk psa przyglądając się jego zębom.
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe.
Zdjęcie pierwsze przedstawia rudego kota leżącego na metalowym stole.
Krok pierwszy – Przygotowywanie aparatury medycznej oraz przyrządów weterynaryjnych. Pokazany jest jest stół weterynaryjny wraz z wyposażeniem do diagnostyki zwierząt. Przedstawiony jest gabinet weterynaryjny, na środku którego ustawiony jest stół. Wokoło widoczne są sprzęty do wykonywania badań i zabiegów.
Krok drugi – Przygotowanie aparatury do badania. Pokazana jest osoba w fartuchu ochronnym, która układa rurki i przewody potrzebne do wykonania badania.
Krok trzeci – Przygotowywanie zwierząt do badania. Przedstawiony jest mężczyzna w fartuchu ochronnym, który trzyma na rękach kota. Przed mężczyzną jest metalowy stół weterynaryjny.
Krok czwarty – Asystowanie przy wykonywaniu badań weterynaryjnych. Przedstawiony jest kot podczas badania. Widoczne są dłonie osoby asystującej przy badaniu Osoba ma założone rękawiczki i trzyma w dłoniach przyrząd do badania.
Krok piąty – Pobieranie i zabezpieczanie próbek krwi. Przedstawiona jest osoba w fartuchu ochronnym, która przelewa pobraną krew z pipety do probówki.
Krok szósty – Przechowywanie pobranej próbki. Przedstawiona jest osoba w fartuchu ochronnym, która zakręca probówkę z pobranym materiałem. Na dłoniach ma założone rękawiczki jednorazowe.
Wykonywanie czynności w ramach kontroli i nadzoru weterynaryjnego
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe.
Zdjęcie pierwsze przedstawia wykonywanie czynności mających na celu ratowanie życia zwierząt i zapobieganie powikłaniom. Pokazany jest mężczyzna w fartuchu ochronnym. Na stole przed nim leży koala, która ma na pysku maskę z tlenem. Mężczyzna bada koalę za pomocą stetoskopu.
Zdjęcie drugie przedstawia podawanie leków przepisanych przez lekarza weterynarii lub dostępnych bez recepty. Pokazany jest pies leżący na stole weterynaryjnym. Głowę psa trzyma w rękach kobieta stojąca obok stołu. Kobieta ma założony fartuch ochronny. Na jej szyi zawieszona jest maseczka. Obok stołu jest druga osoba sięgająca po leki.
Zdjęcie trzecie przedstawia wykonywanie badań fizykalnych zwierząt domowych. Pokazany jest królik podczas badania. królik jest trzymany za uszy, ogon i pod brzuchem przez dwie osoby stojące obok stołu. Osoby mają założone jednorazowe rękawiczki.