Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie betoniarz‑zbrojarz powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
BUD.01. Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich:
analizowanie rysunków roboczych konstrukcji betonowych i żelbetowych, ustalanie na ich podstawie rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych oraz miejsca położenia elementów betonowych i żelbetowych w budowli,
przygotowanie i montowanie siatek i szkieletów zbrojeniowych w warsztacie zbrojarskim i na budowie,
wykonywanie i układanie zbrojenia w deskowaniu lub formie,
ręczne i mechaniczne przygotowanie różnych mieszanek betonowych,
ręczne i mechaniczne zagęszczanie mieszanki betonowej oraz pielęgnowanie świeżego betonu,
montowanie oraz demontowanie form i deskowań do wykonywania elementów betonowych i żelbetowych,
wykonywanie prac związanych z naprawą elementów betonowych i żelbetowych.
„Mój standardowy dzień pracy to przygotowywanie mieszanki betonowej, przygotowywanie i montaż zbrojenia (siatki oraz szkielety zbrojenia) w deskowaniu lub formie”.
Adam, betoniarz‑zbrojarz
Zawód betoniarz‑zbrojarz jest kojarzony głównie z pracą fizyczną w przeróżnych warunkach.
Przykładowe zadania zawodowe
Analizowanie rysunków roboczych konstrukcji betonowych i żelbetowych, ustalanie na ich podstawie rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych oraz miejsca położenia elementów betonowych i żelbetowych w budowli
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Analizowanie konstrukcji betonowych i żelbetowych. Na zdjęciu widać plan budynku na stole, na którym lezy laptop, okulary oraz kask ochronny. Na podkładce osoba uzupełnia dokumentację.
Zdjęcie drugie, podpisane Analizowanie rysunków roboczych. Na zdjęciu widać plan budynku na którym leży tablet z wyświetlonym innym planem. Dłoń wskazuje elementy planu ołówkiem.
Zdjęcie trzecie, podpisane Ustalanie rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych. Na zdjęciu widać wie osoby w kaskach ochronnych, kobietę i mężczyznę. Stoją oni przed laptopem.
Przygotowanie i montowanie siatek i szkieletów zbrojeniowych w warsztacie zbrojarskim i na budowie
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Przygotowanie i montowanie siatek i szkieletów zbrojeniowych na budowie. Na zdjęciu widać kilku pracowników budowy w strojach ochronnych. Ustawiają oni szkielet zbrojeniowy.
Zdjęcie drugie, podpisane Przygotowanie zbrojenia metalowego. Na zdjęciu widać ustawione jeden na drugim zwoje zbrojeń metalowych.
Zdjęcie trzecie, podpisane Wykonywanie zbrojenia w warsztacie zbrojarskim. Na zdjęciu widać giętarkę leżącą obok stosu prętów zbrojeniowych.
Wykonywanie i układanie zbrojenia w deskowaniu lub formie
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Instalowanie prętów zbrojeniowych w nowym budynku (w formie). Na zdjęciu widać kilku pracowników budowy w strojach ochronnych ustawiających pręty zbrojeniowe na terenie budowy.
Zdjęcie drugie, podpisane Przygotowanie i montaż zbrojenia ławy fundamentowej (w deskowaniu). Na zdjęciu widać położone zbrojenie ławy fundamentowej, siatkę prętów zbrojeniowych ustawionych płasko i prostopadle do siebie.
Ręczne i mechaniczne przygotowanie różnych mieszanek betonowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Zalewanie betonem ławy fundamentowej (pompowanie betonu). Na zdjęciu widać rurę z której wylewany jest beton.
Zdjęcie drugie, podpisane Zagęszczanie betonu za pomocą wibratora. Na zdjęciu widać osobę w stroju ochronnym z trzymającą wąż skierowany w dół.
Zdjęcie trzecie, podpisane Mieszanie betonu. Na zdjęciu widać wiadro z betonem z którego wystaje rączka mieszadła.
Ręczne i mechaniczne zagęszczanie mieszanki betonowej oraz pielęgnowanie świeżego betonu
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Podlewanie betonu. Na zdjęciu widać mężczyznę z wężem oblewającego wodą ścianę betonową.
Zdjęcie drugie, podpisane Wygładzanie betonu za pomocą pac metalowych lub styropianowych. Na zdjęciu widać ścianę wygładzaną za pomocą prostokątnych płytek z uchwytem.
Zdjęcie trzecie, podpisane Wygładzanie betonu za pomocą zacieraczki do betonu. Na zdjęciu widać mężczyznę wygładzającego beton za pomocą specjalnej maszyny.
Montowanie oraz demontowanie form i deskowań do wykonywania elementów betonowych i żelbetowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Kruszenie betonu za pomocą młota pneumatycznego. Na zdjęciu widać maszynę z pionowo ustawionym młotem. Przy młocie stoi pracownik budowy.
Zdjęcie drugie, podpisane Montowanie deskowań ław fundamentowych. Na zdjęciu widać pracownika budowy idącego przez plac budowy.
Zdjęcie trzecie podpisane Montaż deskowania. Na zdjęciu widać deski ustawione w prostokątach, tworzące formy do wylewu betonu.
Wykonywanie prac związanych z naprawą elementów betonowych i żelbetowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Usuwanie wad konstrukcji betonowych przy użyciu torkretnicy. Na zdjęciu widać pracownika budowy w stroju ochronnym z hełmem metalowym i rękawicami. Trzyma on węża gumowego z końcówką skierowaną w dół.
Zdjęcie drugie, podpisane Usuwanie ubytków betonu. Na zdjęciu widać powierzchnię betonową wygładzaną prostokątną płytką z uchwytem.
Zdjęcie trzecie, podpisane Kontrola w celu wykrycia wad konstrukcji. Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn w strojach ochronnych i kaskach, którzy mierzą ścianę betonową z użyciem poziomicy. Jeden z nich trzyma wiertarkę.
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe. Pokazany jest proces wykonywania prac związanych z naprawą elementów betonowych i żelbetowych.
Zdjęcie przedstawia siedmiu pracowników budowy w strojach ochronnych z kaskami na głowach. Stoją oni w rzędzie na betonowej podłodze. Przed nimi widać rozległy plac z ustawionymi na nim zbrojeniami.
Krok pierwszy. Przygotowywanie konstrukcji wspornej. Na zdjęciu widać stos wsporników w kształcie prostych rur z podstawami w kształcie kwadratowych płytek.
Krok drugi. Selekcja prętów do wykonania zbrojenia. Na zdjęciu widać pręty zbrojeniowe leżące obok siebie.
Krok trzeci. Docinanie prętów zbrojeniowych według projektu z użyciem szlifierki kątowej. Na zdjęciu widać pracownika budowy który ustawia pręty opierając je na drewnianym bloczku. Obok leży piła tarczowa.
Krok czwarty. Wyginanie prętów zbrojeniowych. Na zdjęciu widać pracownika budowy wyginającego pręt zbrojeniowy na giętarce.
Krok piąty. Montowanie zbrojenia. Na zdjęciu widać pracownika budowy montującego pręty zbrojenia. Przypina on pręt w poziomie wokół prętów ustawionych w pionie.
Krok szósty. Montowanie zbrojenia w warsztacie zbrojarskim. Na zdjęciu widać pracownika budowy montującego zbrojenia w poziomej kratownicy.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu betoniarz‑zbrojarz.