Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie rolnik powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji
ROL.04. Prowadzenie produkcji rolniczej:
wykonywania prac związanych z prowadzeniem produkcji roślinnej,
wykonywania prac związanych z prowadzeniem produkcji zwierzęcej,
prowadzenia i obsługiwania pojazdów, maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji roślinnej i zwierzęcej,
prowadzenia sprzedaży zwierząt i produktów rolnych.
„Na co dzień zajmuję się czynnościami okołohodowlanymi, a w sezonach wiosennym, letnim i jesiennym zajmuję się także uprawą roślin”.
Łukasz, rolnik
W Polsce obecnie jest około 1,3 mln gospodarstw rolnych i mimo że liczba gospodarstw spada, to są one coraz większe.
Przykładowe zadania zawodowe
Wykonywanie prac związanych z prowadzeniem produkcji roślinnej
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe
Zdjęcie pierwsze przedstawia wysiew ziaren. Na zdjęciu znajduje się mężczyzna, który sieje ziarna. Mężczyzna w jednej dłoni trzyma ziarna a drugą wkłada je pojedynczo w rowek wyżłobiony w ziemi.
Zdjęcie drugie przedstawia wysiew nawozów. Na zdjęciu znajduje się mężczyzna, który na ramieniu powieszony ma pojemnik z nawozem. Łopatką rozrzuca nawóz po polu.
Zdjęcie trzecie przedstawia zbiór warzyw. Na zdjęciu widoczny jest mężczyzna obrócony tyłem, który w ręku trzyma pęk świeżo wyrwanych z ziemi buraków.
Wykonywanie prac związanych z prowadzeniem produkcji zwierzęcej
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe.
Zdjęcie pierwsze przedstawia wykonywanie prac związanych z żywieniem zwierząt gospodarskich. Na zdjęciu znajduje się pysk krowy, która je siano. W tle widoczne jest więcej krów.
Zdjęcie drugie przedstawia wykonywanie prac związanych z higieną zwierząt i utrzymaniem pomieszczeń inwentarskich. Na zdjęciu znajduje się mężczyzna, który zgarnia siano spod krów przy użyciu wideł.
Zdjęcie trzecie przedstawia wykonywanie prac związanych z wypasem zwierząt gospodarskich. Na zdjęciu widoczne są pasące się owce oraz mężczyzna rozrzucający siano z taczek. W tle widoczny jest las.
Prowadzenie i obsługiwanie pojazdów, maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji roślinnej i zwierzęcej
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe.
Zdjęcie pierwsze przedstawia prowadzenie i obsługę ciągnika rolniczego. Na zdjęciu widoczny jest mężczyzna prowadzący ciągnik rolniczy. Ciągnik ma otwartą kabinę i jest koloru czerwonego, w tle widoczne jest urządzenie przymocowane do ciągnika.
Zdjęcie drugie przedstawia obsługę dojarki bańkowej. Na zdjęciu przedstawione zostało zbliżenie na dłonie osoby obsługującej dojarkę bańkową. Podłącza ona elementy znajdujące się na wymionach do pozostałych elementów urządzenia.
Prezentacja przedstawia przykład pracy polowej związanej z nawożeniem pola. Zdjęcie przedstawia traktor ciągnący przyczepę. Traktor znajduje się na polu, na którym zostało skoszone zboże.
Krok pierwszy: przygotowanie ciągnika do prac polowych. Na zdjęciu widoczny jest traktor stojący pod wiatą. Za traktorem ustawione są inne maszyny rolnicze.
Krok drugi: obsługa ciągnika rolniczego. Na zdjęciu znajduje się mężczyzna, który zagląda pod odsłoniętą klapę ciągnika.
Krok trzeci: ładowanie roztrząsacza obornika. Na zdjęciu widoczny jest ciągnik, stojący przed przyczepą, do której przymocowany jest roztrząsacz obornika. Przyczepa wypełniona jest obornikiem.
Krok czwarty: ciągnik rolniczy z roztrząsaczem obornika. Zdjęcie przedstawia ciągnik rolniczy, do którego z tyłu przymocowana jest przyczepa wypełniona obornikiem, za nią umieszczony jest roztrząsacz obornika. Po prawej stronie widoczny jest drugi traktor stojący na drodze.
Krok piąty: roztrząsanie obornika na polu. Na zdjęciu widoczny jest rolnik prowadzący ciągnik. Za traktorem znajduje się przyczepa z obornikiem, w tle widoczne są rozrzucane fragmenty obornika.
Krok szósty: roztrząsane obornika na polu. Na zdjęciu widoczne jest zbliżenie na koniec przyczepy z roztrząsaczem. Maszyna podrzuca fragmenty obornika w powietrze, które następnie spadają na pole.
Podsumowanie W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł sprawnie.
Prowadzenie sprzedaży zwierząt i produktów rolnych
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe.
Zdjęcie pierwsze przedstawia wykonywanie prac związanych z przygotowaniem zwierząt do sprzedaży. Na zdjęciu widoczne są świnie podczas jedzenia wewnątrz budynku gospodarczego. Świnie stoją blisko siebie wokół koryta.
Zdjęcie drugie przedstawia przygotowanie zwierząt do sprzedaży. Na zdjęciu znajduje się mężczyzna stojący przed stadem krów.
Zdjęcie trzecie przedstawia przygotowanie zwierząt do przewozu. Na zdjęciu widoczne są świnie. Jedna ze świń patrzy prosto w obiektyw aparatu.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu rolnik.