Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik fotografii i multimediów powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:

AUD.02. Rejestracja, obróbka i publikacja obrazu:

  • przygotowania planu zdjęciowego,

  • rejestrowania obrazu,

  • obróbki i publikowania obrazu.

AUD.05. Realizacja projektów graficznych i multimedialnych:

  • przygotowania materiałów cyfrowych do wykonywania projektów graficznych,

  • wykonywania i publikowania projektów multimedialnych.

RM2vBHaoCeJyo1
Źródło: GroMar Sp. z o. o., Technik fotografii i multimediów, licencja: CC BY-SA 3.0.

„Na co dzień zajmuję się rejestrowaniem, obróbką, powielaniem i publikacją obrazów oraz realizacją projektów multimedialnych z wykorzystaniem różnych technik oraz nośników obrazu”.

Karol, technik fotografii i multimediów

Ciekawostka

Pierwszy aparat, w którym zastosowano czujnik obrazu zamiast filmu, został wynaleziony przez inżyniera firmy Kodak w roku 1975 i był to pierwszy na świecie samodzielny aparat cyfrowy.

R1LNVuPH6As3w
Źródło: refargotohp, Wybór dobrego kadru, dostępny w internecie: www.unsplash.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Przykładowe zadania zawodowe

Przygotowanie planu zdjęciowego

Galeria przedstawia ujęcia z pracy technika fotografii.

Zdjęcie pierwsze przedstawia studio fotograficzne. Na pierwszym planie jest szare tło fotograficzne rozciągnięte na całej ścianie i na podłodze. Po bokach są ustawione lampy doświetleniowe. Przy jednej z nich jest postawiony mały, czarny stołek.

Zdjęcie drugie przedstawia fotografa podczas  ustawiania w pomieszczeniu statywu i blendy fotograficznej. Mężczyzna trzyma w ręku blendę. Przed nim stoi młoda kobieta przygotowana do sesji fotograficznej.

Zdjęcie trzecie przedstawia technika fotografii regulującego oświetlenie. Widoczne są dwie włączone lampy. Przy jednej z nich stoi mężczyzna, który reguluje kąt nachylenia lampy.

Rejestrowanie i obróbka obrazu

1,1,1,1
RorW5Bib1cWHq

Konfiguracja ustawień aparatu fotograficznego

Źródło: Jeshootscom, Aparat fotograficzny, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RERsJ0JacKJZM

Rejestrowanie obrazu

Źródło: Doğukan Benli, Rejestrowanie obrazu, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RIMN10dVQnTMr

Wykonywanie fotografii

Źródło: Wendy Wei, Sesja, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R18VdFQV6YfqS
Obróbka zdjęć w programie graficznym
Źródło: Cottonbro Studio, Praca na laptopie, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Galeria przedstawia przykładowe ujęcia z pracy technika fotografii i multimediów.

Zdjęcie pierwsze przedstawia młodą kobietę zmieniającą ustawienia w aparacie fotograficznym. Widoczne są dłonie kobiety, która trzyma w rękach aparat i wciska przycisk.

Zdjęcie drugie przedstawia młodego mężczyznę z okularami założonymi nad czołem. Mężczyzna przykłada do oka aparat i rejestruje obraz.

Zdjęcie trzecie przedstawia fotografa podczas wykonywania pracy. Pokazana jest sesja fotograficzne. Mężczyzna kuca z aparatem przyłożonym do oka, przed nim stoi kobieta, która pozuje do zdjęcia. Nad mężczyzną jest lampa oświetleniowa.

Zdjęcie czwarte przedstawia obróbkę zdjęć w programie graficznym. Widoczne są kobiece dłonie położone na klawiaturze laptopa. Na laptopie włączony jest program do obróbki zdjęć.

Przygotowanie materiałów cyfrowych do wykonywania projektów graficznych

1,1,1
R6GWC08aW3cCS

Konfiguracja ustawień aparatu fotograficznego

Źródło: Jan Vasek, Zmienianie ustawień w aparacie cyfrowym, dostępny w internecie: www.unsplash.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RkSHp6XUGwRMD
Retusz fotografii
Źródło: Onur Binay, Edycja fotografii, dostępny w internecie: www.unsplash.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R11G2880vYrjT
Archiwizowanie materiałów
Źródło: TheRegisti, Praca na laptopie, dostępny w internecie: www.unsplash.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Galeria przedstawia pracę technika fotografii i multimediów.

Zdjęcie pierwsze przedstawia konfigurację ustawień aparatu fotograficznego. Mężczyzna wciska jeden z przycisków aparatu, na którym wyświetlone są parametry i ustawienia. W tle widoczny jest laptop postawiony na biurku.

Zdjęcie drugie przedstawia retusz fotografii. Widoczny jest laptop z włączonym programem do edycji zdjęć, na którym pokazane są cztery miniatury zdjęć.

Zdjęcie trzecie przedstawia archiwizowanie materiałów. Mężczyzna siedzi przy biurku, a przed nim stoi laptop. W tle widać statyw i blendę fotograficzną. Na biurku stoi kwiat w doniczce. Mężczyzna w prawym ręku trzyma urządzenie podpięte przewodem do laptopa.

Galeria przedstawia typowe zadanie zawodowe. Proces wykonywania i obróbki fotografii

Zdjęcie przedstawia aparat fotograficzny, który leży na biurku. Obok aparatu są położone cztery kolorowe zdjęcia.

Krok pierwszy -  Przygotowywanie planu zdjęciowego. Pokazany jest mężczyzna w czerwonej czapce z daszkiem oraz dwie lampy oświetleniowe. Jedną z nich mężczyzna trzyma w rękach i reguluje kąt nachylenia.

Krok drugi -  Wykonywanie fotografii portretowej. W pomieszczeniu są mężczyzna i kobieta. Mężczyzna przykłada aparat do oka i robi zdjęcie, kobieta stojąca naprzeciwko niego pozuje. W tle widać lampę oświetleniową. oraz statyw.

Krok trzeci - Przesyłanie fotografii na komputer. Mężczyzna w szarej bluzie i okularach siedzi przy biurku. Przed nim stoi laptop, a na jego klawiaturze spoczywa dłoń mężczyzny. Na biurku w tle leży aparat.

Krok czwarty -  Obróbka zdjęć w programie graficznym. Widoczny jest laptop postawiony na biurku. Na laptopie włączony jest program do obróbki zdjęć. W tle na biurku widoczny jest pojemnik z długopisami.

Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł sprawnie.

Wykonywanie i publikowanie projektów multimedialnych

1,1
RA6Txc6n7z2dj

Planowanie ujęcia do sfotografowania

Źródło: Terje Sollie, Osoba trzymająca aparat, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RBSi87FipsMtV

Publikacja projektu multimedialnego

Źródło: Amina Filkins, Zapis zdjęć, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Galeria przedstawia typowe zadania zawodowe.

Zdjęcie pierwsze przedstawia mężczyznę trzymającego w dłoniach aparat fotograficzny. Widoczne jest zbliżenie na obiektyw aparatu.

Zdjęcie drugie przedstawia proces publikacji projektu multimedialnego. Pokazany jest laptop z włączonym programem do zdjęć i miniatury zdjęć. Widoczne są dłonie osoby obsługującej laptop. W tle na biurku stoi filiżanka z kawą.

Wykonanie, obróbka i montaż filmów i dźwięku

1,1,1
RhOiYhZQ7nsgD

Nagrywanie materiału

Źródło: Kal Visuals, Nagrywanie ujęć, dostępny w internecie: www.unsplash.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R145ovfrOTqhO

Montaż filmów

Źródło: Jakob Owens, Program komputerowy do montażu filmów, dostępny w internecie: www.unsplash.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R14fXwReT4O5U

Obróbka dźwięku

Źródło: Kelly Sikkema, Edycja dźwięku, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Galeria przedstawia typowe zajęcia zawodowe.

Zdjęcie pierwsze przedstawia mężczyznę na białym tle. Mężczyzna jest ubrany na czarno i ma założoną czapkę z daszkiem. W dłoniach trzyma aparat fotograficzny i patrzy na jego ekran.

Zdjęcie drugie przedstawia montaż filmów. Pokazany jest monitor i klawiatura, które stoją na biurku. Na monitorze widoczny jest otwarty program do montażu filmu.

Zdjęcie trzecie przedstawia obróbkę dźwięku. Pokazana jest kobieta siedząca przed biurkiem. Ma założone słuchawki nauszne, na których trzyma lewą dłoń. na biurku widać monitor z włączonym programem do obróbki dźwięku.

Gra edukacyjna

Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik fotografii i multimediów.

1
RznPjPNG705ZG
Gra edukacyjna
Źródło: GroMar Sp. z o.o., Gra edukacyjna, licencja: CC BY-SA 3.0.

Ćwiczenia

Wykonaj poniższe ćwiczenia. Wykorzystaj informacje nabyte w tym materiale.

Rgv7GUhD2HLmq1
Ćwiczenie 1
Zaznacz wszystkie prawidłowe odpowiedzi.
Co należy do zadań zawodowych technika fotografii i multimediów?
RyFrQIqFfk31H2
Ćwiczenie 2
Zaznacz wszystkie prawidłowe odpowiedzi.
Jakich narzędzi technik fotografii i multimediów używa w swojej pracy?
RcheRpZBWbvYs3
Ćwiczenie 3
Zaznacz wszystkie prawidłowe odpowiedzi.
W jakich miejscach może podejmować pracę absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik fotografii i multimediów?