Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik spawalnictwa powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji
MEC.03. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń:
montowania maszyn i urządzeń,
obsługiwania maszyn i urządzeń,
instalowania i uruchamiania maszyn i urządzeń.
MEC.04. Montaż systemów rurociągowych:
wykonywania ręcznej i mechanicznej obróbki rur,
wykonywania prefabrykowanych elementów rurociągowych,
wykonywania montażu systemów rurociągowych,
wykonywania prób ciśnieniowych systemów rurociągowych,
wykonywania robót związanych z konserwacją oraz naprawą systemów rurociągowych.
MEC.08. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi:
wykonywania elementów maszyn, urządzeń i narzędzi metodą obróbki ręcznej,
wykonywania elementów maszyn, urządzeń i narzędzi metodą obróbki maszynowej,
wykonywania połączeń elementów maszyn, urządzeń i narzędzi,
naprawy i konserwacji elementów maszyn, urządzeń i narzędzi.
TWO.03. Wykonywanie i montaż elementów kadłuba jednostek pływających:
wykonywania obróbki blach i profili hutniczych,
prefabrykowania i montowania kadłuba jednostek pływających,
wykonywania operacji transportowych w procesie budowy kadłuba jednostek pływających,
przygotowania kadłuba jednostek pływających oraz urządzeń do wodowania,
wykonywania prac związanych z remontem lub modernizacją kadłuba jednostek pływających.
MEC.10. Organizacja i wykonywanie prac spawalniczych:
rozróżniania wielorakich konstrukcji spajanych,
dobierania warunków spajania, wymagań jakości i metod badań połączeń dla wybranych rodzajów konstrukcji spawania,
planowania produkcji spawalniczej i organizacji stanowisk do spajania,
prowadzenia procesów spajania wybranymi metodami, zgrzewania, lutowania i klejenia,
nadzorowania przebiegu wytwarzania konstrukcji spajanych.
„Na co dzień zajmujemy się przede wszystkim montowaniem maszyn i urządzeń”.
Artur, technik spawalnictwa
Spawacze są bardzo poszukiwani. Według danych w 2026 roku Stany Zjednoczone będą potrzebowały ponad 370 tysięcy pracowników.
Przykładowe zadania zawodowe
Prowadzenie procesów spajania wybranymi metodami, zgrzewania, lutowania i klejenia
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są cztery zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Spajanie materiału. Na zdjęciu widać spawacza pracującego na placu budowy na zewnątrz. Jest ubrany w niebieski kombinezon roboczy. Na głowie ma czarną maskę spawalniczą. Spawacz klęczy na betonowej powierzchni, skupiony na łączeniu dwóch metalowych elementów.
Zdjęcie drugie, podpisane Zgrzewanie. Na zdjęciu widać bliski kadr skupiony na migocącym, jasnym świetle spawania.
Zdjęcie trzecie, podpisane Spawanie. Na zdjęciu przedstawiony jest spawacz przy pracy w warunkach słabego oświetlenia. Spawacz jest skoncentrowany na spawaniu elementu metalowego. Odblaski od światła spawania oświetlają jego maskę ochronną i rękawice oraz ubranie.
Zdjęcie czwarte, podpisane Spawanie. Na zdjęciu widać spawacza w trakcie pracy. Jego głowa jest chroniona przez ciemną maskę spawalniczą, a na dłoniach ma białe rękawice z czerwonymi wstawkami. Spawacz pracuje nad metalem, skupiając się na punkcie spawania, z którego wydobywa się jasne światło i iskry.
Obsługiwanie maszyn i urządzeń
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Obsługiwanie automatu spawalniczego. Na zdjęciu widać niebieski automat spawalniczy z wyświetlaczem. Z boku kadru znajduje się ręka mężczyzny, który dotyka panelu.
Zdjęcie drugie, podpisane Obsługiwanie maszyny przemysłowej. Na zdjęciu widać mężczyznę w białej koszulce. Na głowie ma żółty kask ochronny. Mężczyzna koncentruje się na regulacji jakiejś maszyny.
Zdjęcie trzecie, podpisane Obsługiwanie urządzenia mechanicznego. Na zdjęciu przedstawiony jest mężczyzna ubrany w ciemnoniebieski kombinezon roboczy i żółty kask ochronny. Pracuje z zaangażowaniem przy dużym, złożonym mechanizmie, który zawiera elementy automatyki przemysłowej, w tym czerwone ramię robota przemysłowego.
Wykonywanie montażu systemów rurociągowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Przygotowanie elementów rurociągu do montażu. Na zdjęciu widać dwóch spawaczy pracujących nad dużą metalową rurą. Są ubrani w ochronne kombinezony oraz w spawalnicze maski i rękawice.
Zdjęcie drugie, podpisane Montaż rurociągu. Na zdjęciu widać spawacza pracującego w wykopie. Mężczyzna jest ubrany w ciemnoniebieski kombinezon z czerwonymi elementami odblaskowymi, wykonuje spawanie rurociągu. Spawacz nosi ochronny hełm spawalniczy z przyciemnianym wizjerem oraz grube, ochronne rękawice.
Galeria przedstawia przykładowe zadania w pracy technika spawalnictwa w formie prezentacji krok po kroku. W galerii znajduje się sześć zdjęć.
Naprawa i konserwacja elementów maszyn, urządzeń i narzędzi. Na zdjęciu pierwszym, przedstawiony jest mężczyzna nad otwartą maską pojazdu. Ubrany jest w czarny, roboczy strój, który składa się z bluzy i spodni, oraz nosi czarną czapkę. W ręce trzyma latarkę. Mężczyzna wydaje się sprawdzać stan silnika auta.
Krok pierwszy, Ocena stanu technicznego maszyny. Na zdjęciu drugim, widać mężczyznę w roboczym ubraniu stojącego w przemysłowym otoczeniu. Nosi on odblaskową kamizelkę i kask. Obok niego znajduje się ogromna metalowa część zawieszona na linach dźwigowych.
Krok drugi, Przygotowanie narzędzi do naprawy. Na zdjęciu trzecim, widoczna jest otwarta, duża skrzynka z narzędziami, która zawiera różne klucze i szczypce. Z boku kadru widać plecy i ręce mężczyzny w niebieskim roboczym kombinezonie, który trzyma pokrywę otwartej skrzynki.
Krok trzeci, Naprawa maszyny. Na zdjęciu czwartym, widać mężczyznę pracującego przy motocyklu zawieszonym na podnośniku. Osoba ma na sobie ciemną bluzę i wydaje się być skupiona na naprawie lub konserwacji koła motocykla. Motocykl jest w fazie demontażu lub naprawy, z widocznymi elementami silnika.
Krok czwarty, Ocena prawidłowości naprawy. Na zdjęciu piątym, widać zbliżenie na ręce mężczyzny pracującego przy motocyklu. Trzyma on część silnika pojazdu.
Krok piąty, Konserwacja. Na zdjęciu szóstym, widać mężczyznę z brodą. Ubrany jest w spodnie na szelkach, a na głowie ma kaszkiet. Mężczyzna stoi przy ciemnym aucie.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Prefabrykowanie i montowanie kadłuba jednostek pływających
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Kontrola wygięcia elementów kadłuba. Na zdjęciu widać halę, w której poukładane są metalowe fragmenty kadłuba statku.
Zdjęcie drugie, podpisane Montaż płaskowników łebkowych. Na zdjęciu widać metalowe fragmenty kadłuba statku oraz żółtą maszynę do montażu jego elementów.
Zdjęcie trzecie, podpisane Gięcie płyt poszycia. Na zdjęciu widać proces gięcia metalowych płyt poszycia statku.
Montowanie maszyn i urządzeń
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Montowanie frezarki. Na zdjęciu widoczny jest mężczyzna w średnim wieku, pracujący przy dużym czerwonym urządzeniu przemysłowym. Jest ubrany w niebieski kombinezon roboczy z odblaskowymi pasami i biały kask ochronny. Mężczyzna jest skupiony na regulowaniu lub obsługiwaniu maszyny.
Zdjęcie drugie, podpisane Montowanie elementów urządzenia. Na zdjęciu przedstawiono dwie osoby pracujące nad dużym przemysłowym robotem. Obie są ubrani w kombinezony robocze w kolorze granatowym z czerwonymi akcentami oraz noszą białe kaski ochronne.
Wykonywanie montażu systemów rurociągowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Montaż rurociągów. Na zdjęciu przedstawiono spawacza w trakcie pracy. Jest ubrany w ochronny strój roboczy i rękawice, a także wyposażony w ciemną przyłbicę spawalniczą. Spawacz pracuje nad dużą rurą.
Zdjęcie drugie, podpisane Montaż systemu rurociągowego. Na zdjęciu widać spawacza w okularach ochronnych, czapce i rękawicach. Mężczyzna precyzyjnie spawa fragment metalowej rury.
Wykonywanie robót związanych z konserwacją oraz naprawą systemów rurociągowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Naprawa rurociągu. Na zdjęciu widać mężczyznę w niebieskiej kurtce roboczej z żółtymi paskami. Twarz zakrywa mu maska spawalnicza. W ręce trzyma spawarkę, którą będzie spawać metalową rurę.
Zdjęcie drugie, podpisane Konserwacja rurociągu. Na zdjęciu widoczni są dwaj pracownicy w żółtych strojach ochronnych i kaskach. Wydają się oni przeprowadzać kontrolę lub konserwację ogromnych, metalowych rur. Na rurach znajdują się oznaczenia „T‑02” i „T‑03”.
Instalowanie i uruchamianie maszyn i urządzeń
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Uruchamianie silnika. Na zdjęciu widać zbliżenie na silnik samochodowy znajdujący się pod maską auta. Widoczne są różne elementy, rury, i kable.
Zdjęcie drugie, podpisane Instalowanie maszyny. Na zdjęciu widoczna jest przemysłowa hala produkcyjna z rzędami skomplikowanych maszyn stojących w równych odstępach. Maszyny mają metalową konstrukcję, z licznymi rurami, przewodami i zbiornikami. W centralnym punkcie zdjęcia znajduje się mężczyzna w jasnym T‑shircie, dżinsach i czapce, które pracuje przy jednej z maszyn.
Wykonywanie elementów maszyn, urządzeń i narzędzi metodą obróbki ręcznej
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Obróbka elementu urządzenia. Na zdjęciu widać zbliżenie na ręce osoby w ochronnych rękawicach. Trzyma ona w dłoniach mały, metalowy element jakiegoś urządzenia. Na drugim planie widać urządzenie do obróbki metalu.
Zdjęcie drugie, podpisane Obróbka ręczna elementu maszyny. Na zdjęciu widać młodego mężczyznę w czerwonym kombinezonie roboczym, który pracuje przy wiertarce kolumnowej. Jego uwaga jest skupiona na precyzyjnym wierceniu w metalowej części, która jest umieszczona w imadle.
Wykonywanie elementów maszyn, urządzeń i narzędzi metodą obróbki maszynowej
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Obróbka maszynowa. Na zdjęciu widać proces cięcia metalu. Na pierwszym planie ukazane są pomarańczowe iskry, które tworzą się przy cięciu. Na drugim planie widać urządzenie do cięcia metalu trzymane przez osobę w roboczych rękawicach
Zdjęcie drugie, podpisane Obróbka maszynowa. Na zdjęciu widoczne są dłonie osoby w roboczych rękawicach używającej szlifierki kątowej. Szlifierka kątowa jest przyłożona do metalowej krawędzi, z której w wyniku szlifowania uwalniane są iskry.
Planowanie produkcji spawalniczej i organizacji stanowisk do spajania
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Stanowisko pracy technika spawalnictwa. Na zdjęciu przedstawiono spawacza w trakcie pracy. Jest on ubrany w ochronny kombinezon spawalniczy i hełm z przyłbicą. Jasne iskry i błękitne światło spawania kontrastują z ciemnym otoczeniem, w którym dominuje kolor niebieski.
Zdjęcie drugie, podpisane Stanowisko do spajania. Zdjęcie przedstawia spawacza w hełmie ochronnym, który koncentruje się na spawaniu metalowego elementu. Widoczne są jasne iskry i strugi dymu wokół miejsca spawania. Spawacz jest ubrany w ochronne ubranie robocze i rękawice. Na twarzy ma maskę spawalniczą z przyłbicą.