Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie operator maszyn i urządzeń odlewniczych powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
MTL.02. Eksploatacja maszyn i urządzeń odlewniczych:
przerobu masy formierskiej i rdzeniowej,
wykonywania form odlewniczych,
wykonywania odlewów,
wybijania, oczyszczania i wykończania odlewów,
przygotowania wsadu oraz eksploatacji maszyn i urządzeń do topienia stopów metali.
„Mój standardowy dzień pracy to obsługa i nadzór maszyn i urządzeń w odlewniach i hutach oraz wykonywanie prac związanych z przygotowaniem wsadu do pieca odlewniczego”.
Kamil, operator maszyn i urządzeń odlewniczych
Około 8000 lat temu pojawiły się pierwsze wyroby (biżuteria) ze złota, które odlane były z dziur w ziemi.
Przykładowe zadania zawodowe
Przerób masy formierskiej i rdzeniowej
Zdjęcie pierwsze, podpisane Nasypywanie masy formierskiej, przedstawia trzech mężczyzn w strojach roboczych i kaskach, którzy stoją przy prostokątnym zbiorniku na masę formierską. Nad zbiornikiem widać rurę, z której końca wysypuje się czarna sypka masa.
Zdjęcie drugie, podpisane Wyrównywanie górnej części formy przy pomocy listew, przedstawia mężczyznę w stroju roboczym, rękawicach ochronnych i kasku, który trzyma w dłoni prostokątną listwę. Za jej pomocą wyrównuje górną część formy.
Wykonywanie form odlewniczych
Zdjęcie pierwsze, podpisane Wypalanie form odlewniczych przedstawia mężczyznę w stroju roboczym, rękawicach ochronnych, masce ochronnej i kasku. Trzyma on długi metalowy pręt. Jego koniec zanurzony jest w przechylonym zbiorniku z płynnym gorącym metalem.
Zdjęcie drugie, podpisane Pozostawianie form odlewniczych do wystygnięcia, przedstawia mężczyznę w stroju roboczym, rękawicach, masce ochronnej i kasku, który trzyma długie szczypce. Chwyta nimi rozżarzony gorący metal leżący na ziemi.
Wykonywanie odlewów
Zdjęcie pierwsze, podpisane Zalewanie form odlewniczych płynnym surowcem, przedstawia dwóch mężczyzn w strojach roboczych, rękawicach ochronnych, maskach ochronnych i kaskach, którzy trzymają za długie uchwyty przyczepione do zbiornika z płynnym metalem. Mężczyźni za pomocą uchwytów przechylają zbiornik, metal się wylewa.
Zdjęcie drugie, podpisane Wyciagnięcie i pozostawienie gotowych odlewów do wystygnięcia, przedstawia mężczyznę w stroju roboczym, rękawicach ochronnych, masce ochronnej i kasku, który długimi szczypcami unosi jeden z okrągłych odlewów, który jest jeszcze rozgrzany do czerwoności.
Wybijanie, oczyszczanie i wykończanie odlewów
Zdjęcie pierwsze, podpisane Wybijanie odlewów za pomocą krat wstrząsowych, przedstawia kratę, na której widać różnokształtne czarne bryły.
Zdjęcie drugie, podpisane Wykończanie odlewów, przedstawia mężczyznę w stroju roboczym, który trzyma w jednej dłoni szczypce. Końcówka szczypiec jest zaciśnięta na odlewie przypominającym kwiat.
Przygotowanie wsadu oraz eksploatacja maszyn i urządzeń do topienia stopów metali
Zdjęcie pierwsze, podpisane Transport wsadu za pomocą przenośnika taśmowego, przedstawia taśmociąg, po którym transportowany jest wsad. Przypomina on małe jasne kamyki.
Zdjęcie drugie, podpisane Dozowanie wsadu, przedstawia wsad, który przypomina czarne kamienie, ponad nim widać okrągły element urządzenia.
Prezentacja
Zdjęcie przedstawia mężczyznę w stroju roboczym stojącego przy stole, na którym widać liczne różnokształtne elementy.
Przykładowe zadania w pracy operatora maszyn i urządzeń odlewniczych
Krok pierwszy
Zdjęcie przedstawia mężczyznę w stroju roboczym stojącego przy stole, na którym widać liczne różnokształtne elementy. Mężczyzna wskazuje jeden z nich.
Przygotowywanie form metalowych do kontroli jakości
Krok drugi
Zdjęcie przedstawia formę metalową o kształcie prostokąta. Obok widać odlew przypominający słońce.
Formy metalowe, oprzyrządowanie odlewnicze
Krok trzeci
Zdjęcie przedstawia mężczyznę w stroju roboczym, pochylającego się nad stołem, na którym widać kwadratowe metalowe elementy. Mężczyzna trzyma w dłoni ośmioramienny element. W tle, przy ścianach pomieszczenia widać półki z różnymi przyrządami.
Wykonywanie kontroli jakości form metalowych
Krok czwarty
Zdjęcie przedstawia dwóch mężczyzn w niebieskich strojach roboczych, którzy stoją przy stole, na którym widać kwadratowe metalowe elementy. Jeden z mężczyzn przyczepia prostokątny magnes podwieszony na haku do jednego z elementów. W ten sposób można unieść element. Drugi mężczyzna trzyma podłużną konsolę do obsługi haka z magnesem.
Kontrola jakości form i oprzyrządowania odlewniczego
Krok piąty
Zdjęcie przedstawia mężczyznę w stroju roboczym pochylającego się nad metalową formą. W jej środku widać okrągły otwór.
Sprawdzanie jakości wykonanych elementów
Podsumowanie
W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu operator maszyn i urządzeń odlewniczych.
Ćwiczenia
Wykonaj poniższe ćwiczenie.
Wymień przykładowe zadania zawodowe, które udało ci się zapamiętać z materiału.