Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik realizacji nagłośnień powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
AUD.06. Obsługa sceny:
konfigurowanie systemów scenicznych,
obsługiwanie systemów scenicznych.
AUD.07. Realizacja nagłośnień:
konfigurowanie systemów nagłośnieniowych,
obsługiwanie systemów nagłośnieniowych.
„Na co dzień jestem odpowiedzialny za sprzęt służący do nagłośnienia oraz za jego konfigurację i połączenia. Współpracuję ściśle z głównym realizatorem nagłośnienia i realizatorem odsłuchów zwrotnych, a także z zespołem realizacji obrazów”.
Aleksander, technik realizacji nagłośnień
Nagłośnienie to struktura podłączonych ze sobą urządzeń, służących do projekcji komunikatów słowno‑muzycznych, pochodzących ze wspólnego źródła.
Przykładowe zadania zawodowe
Konfigurowanie systemów scenicznych
Galeria przedstawia przykładowe zdjęcia nagłośnienia.
Zdjęcie pierwsze przedstawia scenę w trakcie koncertu. Scena jest oświetlona na pomarańczowo, a przed nią unosi się dym. Widoczna jest też duża grupa ludzi, która tworzy publiczność.
Zdjęcie drugie przedstawia technika realizacji nagłośnień podczas pracy. Mężczyzna jest ubrany w czarną koszulkę. Ma założone słuchawki nauszne i obsługuje mikser dźwięku.
Obsługiwanie systemów scenicznych
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe.
Zdjęcie pierwsze przedstawia podłączanie dodatkowych urządzeń w głównym wzmacniaczu audio. Widoczna jest dłoń mężczyzny, która podłącza przewody elektryczne.
Zdjęcie drugie przedstawia biały mikser dźwięku z czarnymi suwakami do regulacji dźwięku.
Zdjęcie trzecie przedstawia zbliżenie na konsolę dźwięku. Konsola jest ustawiona na podłodze w sztucznie oświetlonym pomieszczeniu. Na konsoli widoczne są różne pokrętła do regulacji dźwięku. W tle widać mężczyznę pracującego przed monitorem.
Konfigurowanie systemów nagłośnieniowych
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe.
Zdjęcie pierwsze przedstawia panel przełączeniowy miksera dźwięku. Do panelu podpięte są przewody elektryczne.
Zdjęcie drugie przedstawia mężczyznę obsługującego miksera audio. Mężczyzna trzyma lewą rękę na panelu miksera.
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe. Pokazany jest proces montażu i podłączenia nagłośnienia.
Zdjęcie przedstawia przewodowe słuchawki nauszne, które leżą na stołku. W pomieszczeniu panuje półmrok.
Krok pierwszy – Łączenie mikroportu z systemem nagłośnienia. Mężczyzna trzyma w rękach mikroport, z którego wychodzą podłączone przewody. W tle widoczna jest konsola.
Krok drugi – Konfiguracja ustawień przenośnego zestawu mikrofonowego Pokazani są dwaj mężczyźni, jeden z nich trzyma podłączony mikroport w rękach. Drugi z nich stoi, pokazane jest zbliżenie na jego pasek od spodni.
Krok trzeci – Włączenie odbiornika sygnału mikrofonu w głównym wzmacniaczu audio. Widoczne są przewody podpięte do wzmacniacza oraz dłoń, która dotyka przycisku włączania.
Krok czwarty – Wprowadzanie ustawień emisji dźwięku na panelu sterującym. Pokazany jest biały mikser dźwięku z czarnymi suwakami do regulacji.
Krok piąty – Przeprowadzanie testu mikrofonów. Mężczyzna jest ubrany w czarną koszulkę. Ma założone słuchawki nauszne i obsługuje mikser dźwięku.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie i sprawnie.
Obsługiwanie systemów nagłośnieniowych
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe.
Zdjęcie pierwsze przedstawia włączenie odbiornika. Widoczna jest dłoń mężczyzny, który trzyma palec na włączniku odbiornika.
Zdjęcie drugie przedstawia przeprowadzanie testu nagłośnienia. Widoczny jest mężczyzna stojący w pomieszczeniu przed konsolą. Mężczyzna ma założone słuchawki nauszne.
Zdjęcie trzecie przedstawia dostosowanie ustawień audio. Widoczna jest konsola z suwakami do regulacji dźwięku oraz dłoń osoby obsługującej konsolę.