Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
MOD.08. Wytwarzanie, konserwacja i renowacja rękodzielniczych wyrobów włókienniczych:
wykonywania prac związanych z konserwacją i renowacją włókienniczych wyrobów dekoracyjnych
obsługiwania maszyn i urządzeń stosowanych do ręcznego wytwarzania wyrobów włókienniczych,
wytwarzania i wykończania rękodzielniczych wyrobów włókienniczych,
przygotowywania surowców i półproduktów do wytwarzania rękodzielniczych wyrobów włókienniczych.
MOD.13. Projektowanie i organizacja procesów wytwarzania włókienniczych wyrobów dekoracyjnych:
wykonywania projektów plastycznych włókienniczych wyrobów dekoracyjnych,
sporządzania dokumentacji technicznej włókienniczych wyrobów dekoracyjnych,
wytwarzania i wykończania włókienniczych wyrobów dekoracyjnych,
wykonywania prac związanych z konserwacją i renowacją włókienniczych wyrobów dekoracyjnych.
„Na co dzień zajmujemy się przede wszystkim wykonywaniem projektów plastycznych włókienniczych wyrobów dekoracyjnych, wytwarzaniem i wykończeniami włókienniczych wyrobów dekoracyjnych oraz wykonywaniem prac związanych z konserwacją i renowacją włókienniczych wyrobów dekoracyjnych”.
Artur, technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych
Włókna naturalne występują w przyrodzie w stanie gotowym do przerobu. Mogą być dostarczane przez rośliny, zwierzęta oraz występować w postaci minerałów.
Przykładowe zadania zawodowe
Wykonywanie prac związanych z konserwacją i renowacją włókienniczych wyrobów dekoracyjnych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika włókienniczych wyrobów dekoracyjnych.
Zdjęcie pierwsze podpisane: Przygotowanie osnowy do wytwarzania tkackiego wyrobu rękodzielniczego. Pokazana jest maszyna do wyrobu rękodzielniczego podczas pracy.
Zdjęcie drugie podpisane: Przewijanie wyrobów liniowych do wytwarzania włókienniczych wyrobów dekoracyjnych. Przedstawiony jest zakład do wyrobów rękodzielniczych z maszynami do pracy ustawionymi w jednym rzędzie. Przy każdej z nich stoi mały stołek.
Zdjęcie trzecie podpisane: Wytwarzanie włókienniczych wyrobów dekoracyjnych. Przedstawia elementy maszyny przędzalniczej.
Zdjęcie czwarte podpisane: Wytwarzanie włókienniczych wyrobów dekoracyjnych. Przedstawiona jest przędzarka do wyrobów rękodzielniczych.
Obsługiwanie maszyn i urządzeń stosowanych do ręcznego wytwarzania wyrobów włókienniczych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika włókienniczych wyrobów dekoracyjnych.
Zdjęcie pierwsze podpisane: Przygotowanie przędzy do wytwarzania włókienniczego wyrobu dekoracyjnego. Pokazane są szpulki nici ułożone na sobie. Przeważa kolor czarny i biały.
Zdjęcie drugie podpisane: Tkanie na krośnie ręcznym. Kobieta przeplata ręcznie zieloną nitkę na krośnie. Na jednym nadgarstku ma materiałową bransoletkę, a na drugim zegarek.
Zdjęcie trzecie podpisane: Ramka do tkania rękodzielniczych wyrobów dekoracyjnych. Pokazana jest drewniana prostokątna ramka, na której napleciona jest włóczka wzdłuż i wszerz tworząc kawałek materiału.
Wytwarzanie i wykończanie rękodzielniczych wyrobów włókienniczych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika włókienniczych wyrobów dekoracyjnych.
Zdjęcie pierwsze podpisane: Przykłady nawojów z przędzą do wytwarzania rękodzielniczych wyrobów włókienniczych. Pokazane są ustawione na półce szpulki nici w czerwonym, srebrnym i złotym kolorze.
Zdjęcie drugie podpisane: Przykłady włókienniczych wyrobów dekoracyjnych. Przedstawia dwa materiały, które zostały wytworzone ręcznie na drewnianej ramce. Z brzegów zakończone są frędzlami.
Prezentacja przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika włókienniczych wyrobów dekoracyjnych.
Zdjęcie pierwsze przedstawia wyroby włókiennicze - są to różne zabawki, jakie jak lalki, aniołki, żabki.
Krok pierwszy - Przygotowanie materiałów włókienniczych. Przedstawione są małe pojemniki z materiałami. Na pojemnikach jest podpis. Są to między innymi len, włókno octanowe, i poliakryl.
Krok drugi - Przędzenie włókna. Przedstawiona jest przędzarka z naciągniętą białą włóczką.
Krok trzeci - Ręczne wykonywanie wyrobów dekoracyjnych. Przedstawiona jest kobieta, która ręcznie tworzy wyrób dekoracyjny. W dłoniach ma włóczkę. Obok leżą inne kolory włóczek zawiniętych w motki.
Krok czwarty - Ręczne wykonywanie wyrobów dekoracyjnych. Pokazana jest kobieta, która naciąga zieloną włóczkę na przędzarkę.
Krok piąty - Wykonanie gotowego wyrobu włókienniczego. Przedstawione są lalki i aniołki wykonane ręcznie jako włókienniczy wyrób dekoracyjny.
Sporządzanie dokumentacji technicznej włókienniczych wyrobów dekoracyjnych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika włókienniczych wyrobów dekoracyjnych.
Zdjęcie pierwsze podpisane: Dokumentacja techniczna włókienniczych wyrobów dekoracyjnych. Przedstawiony jest stos teczek i kartek leżących na biurku.
Zdjęcie drugie podpisane: Wykonywanie rysunków projektowych wyrobów rękodzielniczych. Przedstawiona jest leżąca na biurku biała kartka. Na kartce położone są żarówka, dwa ołówki oraz gumka do ścierania.
Zdjęcie trzecie podpisane: Wykonywanie rysunków projektowych wyrobów rękodzielniczych. Przedstawia kobietę siedzącą przy biurku. Kobieta trzyma w dłoniach telefon. Na biurku leży kołonotatnik i zeszyt, w których odręcznie sporządzone są projekty wyrobów rękodzielniczych.