Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
BUD.11. Wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych:
posługiwanie się dokumentacją projektową, specyfikacjami technicznymi wykonania i odbioru robót budowlanych, normami, katalogami oraz instrukcjami dotyczącymi montażu elementów w systemie suchej zabudowy,
montaż elementów w systemie suchej zabudowy,
wykonanie robót malarskich i tapeciarskich,
wykonywania kalkulacji kosztów robót, rozliczenia robocizny, materiałów i sprzętu,
dobieranie i przygotowanie materiałów, narzędzi i sprzętu do montażu elementów w systemie suchej zabudowy.
„Mój standardowy dzień pracy to wykonywanie zadań związanych z przeprowadzaniem konserwacji i naprawy powłok malarskich, tapet, posadzek i okładzin. Dokonuję przedmiaru tych robót, obliczam zapotrzebowanie na materiały, narzędzia i sprzęt oraz rozliczam koszty wykonania robót.”
Mariusz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
Przykładowe zadania zawodowe
Wykonywanie kalkulacji kosztów robót, rozliczenia robocizny, materiałów i sprzętu
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są cztery zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane sporządzanie kosztorysów. Na zdjęciu widać dłonie osoby przepisującej długopisem na kartkę wynik obliczeń z kalkulatora.
Zdjęcie drugie, podpisane kalkulowanie kosztów. Na zdjęciu widać kobietę siedzącą przy biurku. Na biurku widać laptopa, dokumenty, telefon z włączonym kalkulatorem oraz dwa małe stosy banknotów.
Zdjęcie trzecie, podpisane rozliczenia robocizny. Na zdjęciu widać leżący na stole laptop na którym leży kalkulator.
Zdjęcie czwarte, podpisane analiza dokumentacji projektowej. Na zdjęciu jest widok z góry na stół, przy którym siedzi dwóch mężczyzn i kobieta. Na stole rozwinięty jest plan budynku, obok leży kilka zwiniętych planów oraz laptop, a także niebieski kask ochronny.
Wykonywanie robót malarskich i tapeciarskich
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane malowanie powierzchni za pomocą wałka malarskiego. Na zdjęciu widać dłonie mężczyzny, który maluje ścianę przy podłodze białą farbą za pomocą wałka malarskiego. Na listwie przypodłogowej jest niebieska taśma malarska. Na podłodze leży misa z farbą do maczania wałka.
Zdjęcie drugie, podpisane malowanie natryskowe powierzchni przy użyciu pistoletu malarskiego. Na zdjęciu widać mężczyznę w kombinezonie ochronnym oraz masce ochronnej z filtrami, stojącego w pomieszczeniu i trzymającego pistolet malarski, natryskującego farbę na ścianę.
Zdjęcie trzecie, podpisane przygotowywanie pomieszczenia do malowania - naklejanie taśmy malarskiej w celu wyznaczenia granicy kolorów ścian i sufitu. Na zdjęciu widać mężczyznę asekurującego kobietę która stoi na drabince i nakleja niebieską taśmę wzdłuż krawędzi sufitu i ściany.
Montaż elementów w systemie suchej zabudowy (ściany działowe, sufity podwieszane, obudowy konstrukcji dachowej, okładziny ścienne, płyty podłogowe)
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane montaż płyty gipsowo kartonowej (metoda suchej zabudowy). Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn ustawiających wysoką płytę gipsowo kartonową na ścianie.
Zdjęcie drugie, podpisane montaż sufitów podwieszanych (montaż płyty gipsowo kartonowej). Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn montujących płytę gipsową na suficie. Jeden z nich wkrętarką przykręca płytę do sufitu.
Zdjęcie trzecie, podpisane montaż paneli podłogowych. Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn klęczących na podłodze i układających panele podłogowe. Za nimi widać panele oparte o ścianę, przygotowane do ułożenia.
Wykonanie robót posadzkarskich i okładzinowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są cztery zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane nakładanie kleju lub zaprawy klejowej na podłoże pacą zębatą. Na zdjęciu widać dłoń osoby rozprowadzającej zaprawę klejową na podłodze trzymaną pacą zębatą, która zostawia w kleju ślady rowków.
Zdjęcie drugie, podpisane układanie lub przyklejanie płytek ceramicznych na ścianie łazienki. Na zdjęciu widać mężczyznę w stroju roboczym przyklejającego na ścianie łazienki szeroką płytkę ceramiczną.
Zdjęcie trzecie, podpisane wyznaczanie lub sprawdzanie poziomu za pomocą poziomnicy (libelli) podczas wykonywania prac glazurniczych, czyli układania płytek ceramicznych na ścianie. Na zdjęciu widać kobietę, która wskazuje kobiecie i mężczyźnie jak ustawić się ustawić z poziomnicą przy ścianie na której są ułożone płytki.
Zdjęcie czwarte, podpisane montaż paneli podłogowych. Na zdjęciu widać mężczyznę i kobietę układających panele podłogowe. Mężczyzna stoi przy ścianie i podnosi kilka z opartych o nią paneli. Kobieta klęczy na ziemi i kładzie panel podłogowy.
Galeria prezentuje przykładowe zadania zawodowe w pracy monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. W galerii jest sześć zdjęć w formie prezentacji krok po kroku.
Pierwsze zdjęcie przedstawia mężczyznę siedzącego na zawieszonej z góry na linie desce, na której zawieszone jest również wiaderko. Przed mężczyzną jest zielona ściana.
Krok pierwszy, podpisany dopasowanie elementów zabudowy do wymagań pomieszczenia. Na zdjęciu widać mężczyznę w kombinezonie roboczym, z nausznikami, maseczką okularami i rękawicami ochronnymi. Dopasowuje on panel ze sklejki do szpary między drewnianymi panelami ściany.
Krok drugi, podpisany dobieranie wkrętów do szybkiego montażu. Na zdjęciu widać leżące na ziemi pudełko z wkrętami, z którego dłoń w rękawicy wyciąga kilka wkrętów.
Krok trzeci, podpisany montaż elementów zabudowy na ścianie wewnątrz pomieszczenia. Na zdjęciu widać mężczyznę w kombinezonie roboczym, nausznikach, okularach, maseczce i rękawicach ochronnych przykręcającego panel ze sklejki wkrętami do ściany za pomocą wkrętarki.
Krok czwarty, podpisany montaż wykończeniowych elementów zabudowy. Na zdjęciu widać mężczyznę w fartuchu i z rękawicami ochronnymi, który przykręca wkrętarką drewnianą listwę do framugi drzwi.
Krok piąty, podpisany wkręcanie wkrętów przy użyciu wkrętarki akumulatorowej podczas montażu elementów suchej zabudowy. Na zdjęciu widać zbliżenie na wkrętarkę. Widoczna jest jej obrotowa głowica oraz końcówka przyłożona do wkrętu częściowo już wkręconego w drewnianą listwę.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Wykonanie prac przygotowawczych przed montażem elementów w systemie suchej zabudowy
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane przygotowanie i rozstawienie sprzętu w remontowanym pomieszczeniu. Na zdjęciu widać drewnianą drabinę stojącą w rogu pomieszczenia. Przed drabiną widać przykryte folią meble.
Zdjęcie drugie, podpisane układanie paneli podłogowych. Na zdjęciu widać kolana i dłonie osoby układającej drewniane panele na podłodze. Obok osoby leży młotek drewniany.
Zdjęcie trzecie, podpisane przygotowywanie elementów montażowych, wbijanie gwoździ w drewniany element przy użyciu młotka. Na zdjęciu widać dłonie osoby. Jedną ręką osoba trzyma gwóźdź przy drewnianej desce, w drugiej ręce trzyma młotek.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.
Ćwiczenia
Wykonaj poniższe ćwiczenia. Wykorzystaj informacje nabyte w tym materiale.