Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie elektronik powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:

ELM.02. Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych:

  • montowania elementów oraz układów elektronicznych na płytkach drukowanych,

  • wykonywania instalacji elektronicznych i instalowania urządzeń elektronicznych,

  • uruchamiania układów i instalacji elektronicznych,

  • demontowania i przygotowania do recyklingu elementów, urządzeń i instalacji elektronicznych.

R1ERDjiaha0km1
Źródło: GroMar Sp. z o.o., Elektronik, licencja: CC BY-SA 3.0.

„Na co dzień zajmuje się przede wszystkim montowaniem elementów oraz układów elektronicznych na płytkach drukowanych”.

Damian, elektronik

RNyhWQ7RJ1nC4
Źródło: Karolina Grabowska, Pilot do telewizora, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
Ciekawostka

Pilot do telewizora wysyła sygnały za pomocą podczerwieni.

Przykładowe zadania zawodowe

Montowanie elementów oraz układów elektronicznych na płytkach drukowanych

Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są cztery zdjęcia.

Pierwsze zdjęcie: Tytuł: Przeprowadzanie lutowania ręcznego powierzchniowego. Zdjęcie pokazuje mężczyznę w trakcie lutowania. Trzyma on lutownicę, pochyla się nad zieloną płytką drukowaną leżącą na biurku, skupiony na wykonaniu precyzyjnego połączenia.

Drugie zdjęcie: Tytuł: Przeprowadzanie lutowania ręcznego przewlekanego. Na zdjęciu widać osobę trzymającą lutownicę, skupioną na połączeniu elementów. Widoczny jest również mikroskop nad dłońmi.

Trzecie zdjęcie: Tytuł: Rozmieszczanie elementu do lutowania na płytce drukowanej. Na zdjęciu widoczna jest kobieta trzymająca lutownicę w jednej dłoni, a w drugiej narzędzie podłączone do multimetra. Koncentruje się na precyzyjnym umiejscowieniu elementu na płytce drukowanej.

Czwarte zdjęcie: Tytuł: Dobieranie i przygotowanie elementów do montażu przewlekanego i powierzchniowego. Zdjęcie przedstawia rozłożone elementy na stole, w tym diody LED. Pośród nich znajduje się układ zespolony - zielone małe blaszki. Na zdjęciu widoczne są również ręce sięgające po jedną z diod LED.

Wykonywanie instalacji elektronicznych i instalowanie urządzeń elektronicznych

1,1,1
R1JyaQhN6o9uG
Testowanie podzespołów wchodzących w skład monitora
Źródło: Alexander Dummer, Testowanie podzespołów wchodzących w skład monitora, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RX44kPIKhqgGe
Instalacja kamery
Źródło: Bermix Studio, Instalacja kamery, dostępny w internecie: unsplash.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RiSUfG0JykJ7M
Podłączanie routera linii sieciowych
Źródło: Field Engineer, Podłączanie routera linii sieciowych, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.

Pierwsze zdjęcie: Testowanie podzespołów wchodzących w skład monitora. Na zdjęciu widać mężczyznę siedzącego przy biurku. W rękach trzyma lutownicę. Na biurku znajduje się monitor z pasami przedstawiający obraz testowy, a po prawej stronie stoi oscyloskop z wykresami.

Drugie zdjęcie: Instalacja kamery. Na zdjęciu widać mężczyznę w średnim wieku, ubranego w czarną koszulkę. Instaluje on kamerę na ścianie wewnątrz pomieszczenia. Koncentruje się na precyzyjnym ustawieniu urządzenia, trzymając je jedną ręką, a w drugiej narzędzie.

Trzecie zdjęcie: Podłączanie routera linii sieciowych. Zdjęcie przedstawia mężczyznę, który podłącza biały przewód do jednego z urządzeń zamontowanych w metalowej ramie. Do płaskich urządzeń podłączone są liczne białe, niebieskie i czerwone przewody.

Naprawa układu elektroniki

Galeria przedstawia przykładowe zadania w pracy elektronika w formie prezentacji krok po kroku. W galerii jest siedem zdjęć.

Pierwsze zdjęcie jest podpisane Naprawa układu elektroniki. Na zdjęciu widać zieloną płytę główną komputera, na której umieszczone są różnorodne komponenty elektroniczne. Płyta leży na szarym blacie.

Krok pierwszy – Wyłączenie maszyny. Na fotografii widać dłoń osoby trzymającej palec na włączniku ON/OFF maszyny.

Krok drugi - Otworzenie pokrywy urządzenia i demontaż jego podstawowych elementów. Zdjęcie przedstawia mężczyznę w czarnej bluzie, który demontuje podstawowe elementy otwartej maszyny. Skupia się na wyciąganiu dużego elementu z wnętrza maszyny.

Krok trzeci - Wykonanie oględzin urządzenia i dokonanie analizy przyczyn awarii układu elektroniki. Na zdjęciu widać mężczyznę w białych rękawiczkach roboczych. Dokonuje on oględzin urządzenia i analizuje przyczyny awarii układu elektroniki. Zdjęcie pokazuje go stojącego przy maszynie, skupionego na pracy nad nią.

Krok czwarty - Przygotowanie materiałów i środków ochronnych. Fotografia przedstawia osobę w rękawiczkach, trzymającą zielony pojemnik z czarną zakrętką, przygotowującą środki czyszczące i ochronne. W tle widoczny jest ręcznik papierowy na metalowym regale.

Krok piąty - Wymiana pasty termoprzewodzącej. Zdjęcie pokazuje osobę w niebieskich rękawiczkach trzymającą dużą tubkę pasty termoprzewodzącej. Skupia się na procesie wymiany pasty, której szara konsystencja jest wyraźnie widoczna.

Krok szósty - Złożenie urządzenia i przygotowanie do wznowienia pracy. Zdjęcie pokazuje mężczyznę trzymającego niebieski element, który wkłada do maszyny, dokonując jej ponownego montażu. Mężczyzna jest w trakcie procesu składania urządzenia, przygotowującego je do wznowienia pracy.

Demontowanie i przygotowanie do recyklingu elementów, urządzeń i instalacji elektronicznych

1,1,1
Rau5NlyTlrTNm
Demontaż instalacji telewizji satelitarnej
Źródło: Däumling, Demontaż instalacji telewizji satelitarnej, dostępny w internecie: pixabay.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R1Zh7DozS3y9x
Demontaż komponentów sprzętu komputerowego
Źródło: jarmoluk, Demontaż komponentów sprzętu komputerowego, dostępny w internecie: pixabay.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RBBeeVwG0RPFm
Demontaż smartfonów, tabletów itp.
Źródło: Bru-nO, Demontaż smartfonów, tabletów itp., dostępny w internecie: pixabay.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.

Pierwsze zdjęcie, podpisane Demontaż instalacji telewizji satelitarnej. Zdjęcie przedstawia mężczyznę w czarnym ubraniu, który demontuje duży, okrągły talerz satelitarny. Scena rozgrywa się na dachu.

Drugie zdjęcie, podpisane Demontaż komponentów sprzętu komputerowego. Na zdjęciu widać ręce elektronika, który pracują nad płytą główną komputera. Zainstalowane są w niej różne komponenty elektroniczne. Mężczyzna używa śrubokrętu, co wskazuje na instalację lub naprawę komponentów.

Trzecie zdjęcie, podpisane Demontaż smartfonów, tabletów itp. Na zdjęciu widać wnętrze rozebranego smartfona leżącego na biurku obok innych komponentów i narzędzi. Centralnym elementem jest otwarta obudowa telefonu z widoczną płytą główną, która zawiera różne układy scalone i połączenia. Obok niej znajdują się odłączone części, takie jak pokrywa baterii, obiektyw aparatu. W rogu zdjęcia widoczny jest czerwony śrubokręt.

Gra edukacyjna

Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu elektronik.

1
RjHVgPcSIJGWh
Gra edukacyjna
Źródło: GroMar Sp. z o. o., Gra edukacyjna, licencja: CC BY-SA 3.0.

Ćwiczenia

Wykonaj poniższe ćwiczenia. Wykorzystaj informacje nabyte w tym materiale.

R1XxR7JcCWfq72
Ćwiczenie 1
Zaznacz wszystkie prawidłowe odpowiedzi.
Które z podanych zadań zawodowych należą do zakresu kwalifikacji ELM.02. Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych?
R1D6eXb0sSmiv2
Ćwiczenie 2
Zaznacz wszystkie prawidłowe odpowiedzi.
Do typowych zadań zawodowych elektronika należy: