Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik hodowca koni powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
ROL.06. Organizacja chowu i hodowli koni:
wykonywania czynności związanych z chowem i hodowlą koni,
prowadzenia gospodarstwa rolnego
oraz
ROL.01. Jeździectwo i trening koni:
wykonywania czynności związanych z chowem i użytkowaniem koni,
przygotowywania koni do użytkowania sportowego, wyścigowego, rekreacyjnego i terapeutycznego,
wykonywania czynności związanych z treningiem koni sportowych, wyścigowych, rekreacyjnych i terapeutycznych,
obsługiwania urządzeń związanych z użytkowaniem i treningiem koni
lub
ROL.07. Szkolenie i użytkowanie koni:
szkolenia oraz przygotowywania koni do użytkowania i sprzedaży,
organizowania oraz prowadzenia rekreacji i turystyki jeździeckiej,
wykonywania czynności związanych z transportem koni.
„Na co dzień zajmujemy się organizowaniem i prowadzeniem hodowli koni, a w szczególności przeprowadzaniem doboru hodowlanego, rozrodu, prawidłowego żywienia i profilaktyki stada koni”.
Katarzyna, technik hodowca koni
Konie są uważane za jedne z najstarszych zwierząt domowych. Potrafią rozpoznawać ludzi po głosie oraz rozpoznawać ich emocje.
Przykładowe zadania zawodowe
Wykonywanie czynności związanych z chowem i hodowlą koni
Galeria przedstawia wykonywanie czynności związanych z chowem i hodowlą koni.
Zdjęcie pierwsze przedstawia żywienie koni. Pokazane są trzy konie, które wystawiają łby poza drewnianą barierę i sięgają po siano. Konie są maści białej w brązowe łaty.
Zdjęcie drugie przedstawia wykonywanie czynności związanych z pielęgnacją koni. Pokazana jest kobieta w stroju do jazdy konnej. Ma elastyczne, przylegające spodnie, niebieską bluzę polarową i długie, skórzane buty jeździeckie. Kobieta pielęgnuje konia, sprawdzając jego kopyto. Na ziemi leżą kłębki sierści po czesaniu konia. W tle widoczny jest box dla konia.
Zdjęcie trzecie przedstawia czyszczenie koni. Kobieta w niebieskiej polarowej bluzie kuca przed koniem. Trzyma w ręku szczotkę do czesania koni i przykłada ją do nogi konia. Drugą ręką przytrzymuje nogę konia.
Zdjęcie czwarte przedstawia przygotowywanie siana dla koni. Pokazana jest kobieta, która podnosi z ziemi snop siana. Snop obwiązany jest sznurkiem.
Zdjęcie piąte przedstawia karmienie koni. Kobieta w niebieskiej polarowej bluzie wkłada do boxu dla koni snop siana. W boxie widoczny jest koń brązowego umaszczenia, który nosem dotyka klatki piersiowej kobiety.
Zdjęcie szóste przedstawia przygotowywanie specjalistycznego pożywienia. Kobieta stoi przy blacie w pomieszczeniu gospodarczym. Na blacie są postawione dwa niebieskie wiadra, w których kobieta szykuje pożywienie dla koni. Na ścianie przed blatem są okna, przez które do pomieszczenia wpada światło słoneczne.
Zdjęcie siódme przedstawia sprzątanie stajni. Pokazana jest kobieta w niebieskiej polarowej bluzie, przylegających spodniach i długich skórzanych butach. Kobieta jest w stajni, bok przed nią jest kilka boksów, w których stoją konie. Na ścianach boksów zawieszone są liny. Kobieta pochyla się nagarniając miotłą do szufelki zamiecione śmieci.
Zdjęcie ósme przedstawia wykonywanie czynności związanych z podkuwaniem kopyt. Pokazane jest zbliżenie na ścianę stajni. Na ścianie zamocowany jest wystający metalowy pręt, na którym zawieszone są podkowy służące do podkuwania kopyt koni.
Wykonywanie czynności związanych z treningiem koni sportowych, wyścigowych, rekreacyjnych i terapeutycznych
Galeria przedstawia wykonywanie czynności związanych z treningiem koni sportowych, wyścigowych, rekreacyjnych i terapeutycznych.
Zdjęcie pierwsze przedstawia prezentowanie koni na pokazach hodowlanych i podczas sprzedaży. Pokazane są dwa konie. Większy o białym umaszczeniu oraz źrebak o czarnym umaszczeniu. prowadzeni są za uzdy przed trenera. W tle stoi kobieta ubrana w koszulę, która ocenia konie na pokazie.
Zdjęcie drugie przedstawia przygotowanie konia do jazdy wierzchem. Widoczna jest kobieta ubrana w strój jeździecki oraz koń brązowego umaszczenia, przebywają w stajni z boksami. Kobieta zakłada siodło na grzbiet konia.
Zdjęcie trzecie przedstawia wykonywanie ćwiczeń związanych z treningiem koni. Widoczny jest mężczyzna siedzący w siodle na koniu. W tle widać drewniane ogrodzenie, za którym jest las. Pod siodłem konia jest materiał z numerem czterdzieści.
Zdjęcie czwarte przedstawia trening koni. Widoczny jest mężczyzna siedzący na koniu w siodle. Ubrany jest w strój jeździecki, na głowie ma dżokejkę, stopy ma umieszczone w strzemionach. Trzyma w dłoniach lejce założone na konia. Koń ma na głowie maskę z okularami.
Wykonywanie czynności związanych z transportem koni
Galeria przedstawia wykonywanie czynności związanych z transportem koni.
Zdjęcie pierwsze przedstawia przygotowanie konia do transportu. Widoczny jest mężczyzna w koszuli w kratkę, stojący przed koniem w stajni. Wspina się na palce i patrzy na grzbiet konia. Jedną rękę trzyma na grzbiecie konia, a drugą na jedno szyi.
Zdjęcie drugie przedstawia wykonywanie czynności związanych z załadunkiem koni. Pokazany jest pojazd służący do przewozu koni. Widoczne są trzy otwarte, zakratowane okna. Okna otwierają się do dołu. Przez otwarte okna konie wystawiają swoje łby.
Galeria przedstawia przykładowe prace technika hodowcy koni.
Grafika przedstawia dwa dorosłe konie, pasące się na łące. Konie mają pochylone łby i jedzą trawę. W oddali widoczne są drzewa.
Krok pierwszy - Dbanie o zdrowie i kondycję koni. Pokazany jest koń stojący w boksie w stajni. Przed boksem stoi młody mężczyzna w koszuli w kratkę. Obejmuje dłońmi pysk konia.
Krok drugi - Prowadzenie hodowli koni. Przedstawiona jest kobieta prowadząca dwa konie. Jeden koń idzie po prawej stronie kobiety, a drugi po jej lewej stronie. Kobieta prowadzi konie za pomocą lin, przymocowanych do uzdy koni. W tle widoczne są drzewa oraz drewniane ogrodzenie.
Krok trzeci - Pozyskiwanie siana dla koni. Przedstawiony jest traktor stojący na łące. W traktorze siedzi mężczyzna. W tle widoczne jest ogrodzenie, za którym jest las.
Krok czwarty - Przygotowywanie siana dla koni. Widoczne są dłonie osoby podnoszącej snop siana za sznurki, którym owinięte jest siano.
Krok piąty - Karmienie koni. Przedstawiony jest koń, który wystawia pysk przez metalowe kraty ogrodzenia. Koń sięga pyskiem po jedzenie, które trzyma w ręce osoba stojąca po drugiej stronie ogrodzenia.
Krok szósty - Pielęgnacja koni. Przedstawiona jest kobieta w niebieskiej bluzie polarowej, czyszcząca konia za pomocą szczotki do czesania. Kobieta z koniem przebywają w stajni, po bokach widoczne są boksy dla koni. Do uzdy konia przymocowana jest lina, zaczepiona o haczyk na ścianie.
Krok siódmy - Czyszczenie koni. Widoczna jest kobieta w pomieszczeniu gospodarczym, która czyści konia za pomocą szczotki. Szczotką przeciąga po grzbiecie konia. Drugą rękę trzyma na szyi konia. Koń ma założoną uzdę.
Organizowanie oraz prowadzenie rekreacji i turystyki jeździeckiej
Galeria przedstawia organizowanie oraz prowadzenie rekreacji i turystyki jeździeckiej.
Zdjęcie pierwsze przedstawia organizowanie rekreacyjnej jazdy konnej na ujeżdżalni. Pokazane jest pomieszczenie do treningu koni. Na środku stoi koń o czarnym umaszczeniu, kobieta ubrana w stój jeździecki oraz mężczyzna w koszuli i w kurtce. Mężczyzna tłumaczy coś kobiecie. Na ziemi za mężczyzną rozłożony jest materiał oraz parasolka. Koń ma założone siodło. W tle widoczna jest konstrukcja do trenowania konia.
Zdjęcie drugie przedstawia organizowanie imprez jeździeckich. Pokazany jest ogrodzony i zadaszony teren, na którym przebywa duża ilość koni ustawionych w dwóch rzędach. Konie mają założone siodła, a na nich położone są koce.
Zdjęcie trzecie przedstawia organizowanie rekreacyjnej jazdy konnej w terenie. Pokazana jest kobieta siedząca na koniu w siodle. Kobieta ma założony kask oraz strój jeździecki. Stopy trzyma w strzemionach. W dłoniach trzyma lejce zamocowane do uzdy konia. W tle widoczne jest ogrodzenie terenu, a za nim żywopłot.
Zdjęcie czwarte przedstawia rekreacyjną jazdę konną. Pokazany jest wiejski teren, ścieżkę oraz łąki. Po ścieżce biegną trzy osiodłane konie. W siodłach siedzą osoby ubrane w stroje jeździeckie. W oddali widoczny jest las.
Zdjęcie piąte przedstawia turystykę jeździecką. Pokazana jest piątka ludzi na koniach biegnących po brzegu plaży. Każda z osób ubrana jest w letnie, któtkie i zwiewne ubrania. W tle widoczne jest morze.
Zdjęcie szóste przedstawia rekreacyjną jazdę konną. Pokazany jest biegnący po łące koń, na którym w siodle siedzi osoba w kasku i stroju jeździeckim. W oddali widoczne są trzy konie oraz drzewo.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik hodowca koni.