Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik spedytor powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
SPL.05. Organizacja transportu oraz obsługa klientów i kontrahentów:
planowania, organizowania i dokumentowania procesów transportowych,
prowadzenia dokumentacji dotyczącej rozliczeń z klientami i kontrahentami krajowymi oraz zagranicznymi,
wykonywania prac związanych z monitorowaniem przebiegu procesu transportowo‑spedycyjnego.
„Na co dzień zajmuję się przede wszystkim planowaniem i organizacją przewozów ładunków, prowadzeniem dokumentacji dotyczącej zadań transportowo‑spedycyjnych”.
Sylwester, technik spedytor
Najwięcej firm spedycyjnych znajduje się w Gdańsku i Gdyni ze względu na dostęp do portów morskich.
Przykładowe zadania zawodowe
Planowanie, organizowanie i dokumentowanie procesów transportowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są cztery zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Prowadzenie dokumentacji. Na zdjęciu widać osobę w czapce z daszkiem. Stoi przy biurku, na którym widać pudło oraz ekran komputera. Zapisuje coś na naklejce na pudle spisując z dokumentacji na podkładce trzymanej w ręce. W tle widać półkę z różnymi paczkami i pudełkami.
Zdjęcie drugie, podpisane Planowanie załadunku. Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn w maseczkach, plastikowych rękawiczkach, czapkach z daszkiem i bordowych koszulkach polo. Jeden trzyma pudełko z widoczną etykietą, a drugi spisuje z niej informacje do dokumentacji na podkładce.
Zdjęcie trzecie, podpisane Sprawdzanie liczebności ładunku. Na zdjęciu widać kobietę w czapce z daszkiem stojącą przed otwartą przestrzenią transportową samochodu ciężarowego, na którą załadowane są kartonowe pudła. Kobieta trzyma w ręce tablet.
Zdjęcie czwarte, podpisane Pakowanie ładunku do samochodu. Na zdjęciu widać mężczyznę w czapce z daszkiem układającego kartonowe pudełka różnych rozmiarów przed otwartymi drzwiami białego samochodu dostawczego.
Prowadzenie dokumentacji dotyczącej rozliczeń z klientami i kontrahentami krajowymi oraz zagranicznymi
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Rozliczenie z klientem. Na zdjęciu widać dwie osoby stojące przy otwartej przestrzeni transportowej samochodu dostawczego. Kobieta trzyma kartonowe pudełko, natomiast mężczyzna wpisuje coś w dokumentacji na podkładce trzymanej w ręce.
Zdjęcie drugie, podpisane Sprawdzanie ładunku dla klienta. Na zdjęciu pokazany jest dostawca w czapce z daszkiem trzymający długie kartonowe pudełko oraz podkładkę z dokumentacją. Stoi on przy otwartej przestrzeni transportowej samochodu dostawczego.
Zdjęcie trzecie, podpisane Dostarczenie zamówienia dla klienta. Na zdjęciu widać młodą kobietę odbierającą paczkę od dostawcy stojąc w drzwiach wejściowych domu.
Galeria przedstawia przykład przebiegu procesów transportowych w formie prezentacji krok po kroku.
Na zdjęciu pierwszym widać mężczyznę w czapce z daszkiem siedzącego za kierownicą samochodu dostawczego i patrzącego przez boczne okno. Mężczyzna widoczny jest z perspektywy pasażera.
Krok pierwszy, podpisany Pozyskiwanie informacji na temat planowanego transportu. Na zdjęciu widać kobietę i mężczyznę siedzących przy biurku przed dwoma monitorami komputera.
Krok drugi, podpisany Planowanie przebiegu transportu. Na zdjęciu widać osobę siedzącą przy biurku i wypełniająca dokumentację. Przed nią widać dwa ekrany komputera.
Krok trzeci, podpisany Mapa - planowanie przebiegu transportu. Na zdjęciu widać fragment mapy politycznej polski. Widoczne są zaznaczone województwa mazowieckie i łódzkie oraz fragmenty sąsiadujących województw.
Krok czwarty, podpisany Planowanie załadunku towarów. Na zdjęciu widać fragment plakatu z rozrysowanymi wymiarami naczep transportowych.
Krok piąty, podpisany Śledzenie postępów procesów transportowych. Na zdjęciu widać dwie kobiety pracujące przy biurkach wyposażonych w komputery z dwoma monitorami.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Wykonywanie prac związanych z monitorowaniem przebiegu procesu transportowo‑spedycyjnego
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Nadzorowanie przebiegu procesu transportowo‑spedycyjnego. Na zdjęciu widać kobietę spisującą coś na dokumentacji na podkładce trzymanej w ręce. Za nią widać kartonowe pudełka ustawione jedno na drugim.
Zdjęcie drugie, podpisane Monitorowanie przebiegu realizacji zamówienia. Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn układających wiaderka i kanistry z płynem na palecie umieszczonej na wózku paletowym. Kompletowane towary zbierają z wysokich metalowych półek magazynowych.
Zdjęcie trzecie, podpisane Pomoc w realizacji zamówienia. Na zdjęciu widać mężczyznę i kobietę układających kartonowe pudełka jedno na drugim.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik spedytor.
Ćwiczenia
Wykonaj poniższe ćwiczenia. Wykorzystaj informacje nabyte w tym materiale.