Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik geodeta powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
BUD.18. Wykonywanie pomiarów sytuacyjnych, wysokościowych i realizacyjnych oraz opracowywanie wyników tych pomiarów:
wykonywanie pomiarów sytuacyjnych,
wykonywanie pomiarów wysokościowych,
wykonywanie pomiarów inwentaryzacyjnych,
wykonywanie pomiarów kontrolnych,
wykonywanie prac tyczeniowych,
badanie przemieszczeń i odkształceń.
BUD.19. Wykonywanie prac geodezyjnych związanych z katastrem i gospodarką nieruchomościami:
wykonywaniem prac obliczeniowych w ramach obsługi budowy,
wykonywaniem niezbędnej dokumentacji geodezyjnej,
wykonywaniem podziałów nieruchomości,
wykonywaniem rozgraniczeń nieruchomości,
edycją mapy numerycznej.
„Na co dzień zajmuję się przede wszystkim wykonywaniem pomiarów sytuacyjnych, wykonywaniem pomiarów wysokościowych i wykonywaniem pomiarów inwentaryzacyjnych”.
Mariusz, technik geodeta
Najniższym miejscem na świecie jest Rów Mariański. Jego całkowita głębokość wynosi 10 994 metrów.
Przykładowe zadania zawodowe
Wykonywanie pomiarów sytuacyjnych
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe. W galerii są cztery zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze podpisane jako Wykonywanie pomiarów inwentaryzacyjnych. Zdjęcie przedstawia teodolit. Jest to prostokątne urządzenie pomiarowe stojące na trójnogu. Urządzenie jest prostokątne, na środku posiada obiektyw, który służy do pomiarów. Po boku znajdują się pokrętła umożliwiające dostosowanie odległości.
Zdjęcie drugie podpisane jako Wykonywanie pomiarów kontrolnych. Zdjęcie przedstawia mężczyznę dokonującego pomiaru za pomocą niwelatora. Mężczyzna pochyla się, aby spojrzeć przez urządzenie. Urządzenie stoi na trójnogu i ma żółty kolor.
Zdjęcie trzecie podpisane jako Wykonywanie pomiarów przy użyciu drona Phantom o bardzo wysokiej rozdzielczości i dużej dokładności. Zdjęcie przedstawia białego drona unoszącego się w powietrzu. W górnej części dron posiada cztery śmigła, w dolnej posiada kamerę i nóżki, które służą do lądowania.
Zdjęcie czwarte podpisane jako Wykonywanie pracy tyczeniowych. Zdjęcie przedstawia mężczyznę w kamizelce odblaskowej stojącego tyłem. Przy nim na trójnogu stoi niwelator. Jest to małe urządzenie, w kształcie prostokąta, przez które można patrzeć i dokonywać pomiarów.
Badanie przemieszczeń i odkształceń
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Pierwsze zdjęcie jest podpisane jako rozeznanie przemieszczeń i odkształceń. Zdjęcie przedstawia dwie osoby w kamizelkach odblaskowych i kaskach stojące na piaszczystym placu budowy. W tle widać fundamenty nowo powstającego budynku.
Drugie zdjęcie jest podpisane jako rozeznanie przemieszczeń i odkształceń. Zdjęcie przedstawia trzy osoby stojące lub siedzące przy teodolicie. Teodolit to urządzenie pomiarowe o kształcie prostokąta, stojące na trójnogu.
Trzecie zdjęcie jest podpisane jako prace geodezyjne na placu budowy, obejmujące obliczanie powierzchni działki, określanie linii konturowych (kształt terenu) oraz zbieranie danych do map planimetrycznych. Zdjęcie przedstawia plac, na którym budowany jest budynek. Widać jest fundamenty, które wystają ponad ziemię oraz cegły, które są zaczątkiem ścian.
Wykonywanie prac obliczeniowych w ramach obsługi budowy
Galeria przedstawia zadania zawodowe. Składa się z dwóch zdjęć.
Zdjęcie pierwsze podpisane jest jako wykonywanie prac obliczeniowych w ramach obsługi budowy. Zdjęcie przedstawia kalkulator, który trzyma w dłoniach kobieta. Kalkulator posiada bardzo dużo przycisków.
Zdjęcie drugie podpisane jest jako wykonywanie niezbędnej dokumentacji geodezyjnej. Zdjęcie przedstawia stół, na którym rozłożone są różne projekty budowalne. Obok nich leży żółty kask. Przy stole stoi osoba, która wskazuje długopisem na jeden element rysunku.
W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Zdjęcie pierwsze przedstawia teodolit, jest to prostokątne żółte urządzenie z lunetą z przodu. W tle widać góry.
Zdjęcie drugie ukazuje krok pierwszy. Przygotowywanie instrumentów geodezyjnych. Zdjęcie przedstawia przykładowy instrument geodezyjny. Ma on prostokątny kształt, w przedniej części widać lunetę.
Zdjęcie trzecie ukazuje krok drugi. Przyjazd na miejsce prowadzenia pomiarów. Zdjęcie przedstawia mężczyznę w kamizelce odblaskowej otwierającego drzwi od samochodu.
Zdjęcie czwarte ukazuje krok trzeci. Ubiór środków ostrzegawczo‑ochronnych. Zdjęcie przedstawia mężczyznę w kamizelce odblaskowej stojącego przy samochodzie. W rękach trzyma biały kask.
Zdjęcie piąte ukazuje krok czwarty. Rozłożenie sprzętu geodezyjnego oraz kalibracja urządzeń. Zdjęcie przedstawia mężczyznę w kamizelce odblaskowej i kasku stojącego obok samochodu. Przed mężczyzną stoi przyrząd pomiarowy. Stoi on na trójnogu i ma prostokątny kształt.
Zdjęcie szóste ukazuje krok piąty. Przygotowywanie sprzętu geodezyjnego do wykonania pomiaru. Zdjęcie przedstawia mężczyznę w kasku i kamizelce odblaskowej ustawiającego sprzęt geodezyjny. Sprzęt stoi na trójnogu i ma prostokątny kształt.
Zdjęcie siódme ukazuje krok szósty. Prowadzenie pomiarów geodezyjnych. Zdjęcie przedstawia dwóch mężczyzn. Mają oni na sobie stroje odblaskowe i kaski. Jeden z mężczyzn stoi za przyrządem pomiarowym, spogląda przez niego. Przyrząd stoi na trójnogu. Przed mężczyzną stoi drugi. Trzyma on tyczkę.
Wykonywaniem niezbędnej dokumentacji geodezyjnej
Galeria trzech zdjęć.
Zdjęcie pierwsze przedstawia stół z lotu ptaka, naokoło którego siedzą ludzie. Na stole rozłożony jest projekt.
Zdjęcie drugie przedstawia teczki leżące jedna na drugiej.
Zdjęcie trzecie przedstawia dwie osoby stojące przy stole, na którym rozłożony jest plan.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik geodeta.
Ćwiczenia
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do ćwiczeń, które pozwolą Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik geodeta.