Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
INF.01. Montaż i utrzymanie torów telekomunikacyjnych oraz urządzeń abonenckich:
montażu i konserwacji traktów telekomunikacyjnych,
wykonywania pomiarów parametrów transmisyjnych w torach telekomunikacyjnych,
montażu i konfigurowania urządzeń abonenckich.
„Mój standardowy dzień pracy to montaż i konserwacja traktów telekomunikacyjnych”.
Lucjan, monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych
Pierwszy SMS został wysłany 3 grudnia 1992 roku. Przekazana została dość krótka informacja „Wesołych świąt”.
Przykładowe zadania zawodowe
Montaż i konserwacja traktów telekomunikacyjnych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe związane z montażem i konserwacją traktów telekomunikacyjnych.
Pierwsze zdjęcie przedstawia montera stojącego na drabinie opartej o słup. Ubrany jest w strój roboczy. Przed słupem widoczne są liczne przewody.
Drugie zdjęcie przedstawia montera stojącego w koszu podnośnika. Ma kask ochronny oraz uprząż zabezpieczającą. Montuje przewody w instalacji na słupie.
Trzecie zdjęcie, przedstawia montera stojącego na wierzchołku drabiny, otoczonego licznymi przewodami. Monter ma ubranie robocze na szelkach oraz kask.
Czwarte zdjęcie przedstawia montera w kamizelce odblaskowej i kasku, stojącego na drabinie przy słupie. Mężczyzna znajduje się na znacznej wysokości. Jest przypięty szelkami do drabiny. Montuje instalacje.
Wykonywanie pomiarów parametrów transmisyjnych w torach telekomunikacyjnych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe związane z wykonywaniem pomiarów parametrów transmisyjnych w torach telekomunikacyjnych.
Pierwsze zdjęcie przedstawia montera trzymającego w rękach urządzenie pomiarowe. Wciska jeden z przycisków na urządzeniu.
Drugie zdjęcie przedstawia montera podczas instalacji sieci telekomunikacyjnej.
Trzecie zdjęcie przedstawia montera, który pracuje przy sieci telekomunikacyjnej.
Prezentacja przedstawia przykładowe zadania zawodowe związane z wykonywaniem pomiarów parametrów transmisyjnych w torach telekomunikacyjnych.
Przewód Ethernet. Zdjęcie przedstawia przewód Ethernet.
Krok pierwszy - Wykonanie oględzin stanu połączeń telekomunikacyjnych centrali. Zdjęcie przedstawia montera podczas oględzin stanu połączeń telekomunikacyjnych centrali.
Krok drugi - Wykonanie konserwacji traktów komunikacyjnych. Zdjęcie przedstawia montera wykonującego pracę przy traktach komunikacyjnych.
Krok trzeci - Wykonanie konserwacji traktów komunikacyjnych. Zdjęcie przedstawia montera, który dokonuje konserwacji traktów komunikacyjnych.
Krok czwarty - Instalacja osprzętu telekomunikacyjnego. Zdjęcie przedstawia montera, który instaluje elementy traktu komunikacyjnego.
Krok piąty - Wykonanie pomiarów kontrolnych po przeprowadzonej konserwacji. Zdjęcie przedstawia montera trzymającego w rękach urządzenie pomiarowe z wyświetlaczem podczas pomiarów kontrolnych traktu komunikacyjnego.
Podsumowanie W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie i sprawnie.
Montaż i konfigurowanie urządzeń abonenckich
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe związane z montażem i konfigurowaniem urządzeń abonenckich.
Sprawdzanie sieci za pomocą urządzeń pomiarowych, np. lokalizatora tras kablowych. Pierwsze zdjęcie przedstawia lokalizator tras kablowych. To małe urządzenie wielkości telefonu z dotykowym ekranem. Monter, posługując się rysikiem, sprawdza na ekranie parametry sieci.
Podpięcie przewodów do urządzeń sieci telekomunikacyjnej. Drugie zdjęcie przedstawia Podpięcie przewodów do urządzeń sieci telekomunikacyjnej i osobę, która wkłada do urządzenia końcówkę przewodu.
Naprawa i konserwacja sieci i urządzeń telekomunikacyjnych, np. za pomocą spawarki światłowodowej. Zdjęcie trzecie przedstawia spawarkę światłowodową. Jest to małe urządzenie z światłowodem bez izolacji.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych. Aby przejść do kolejnych etapów gry, kliknij na poziomą zakładkę.
Indeks górny Źródło: GroMar Sp. z o.o., Gra edukacyjna, licencja CC BY‑SA 3.0 Indeks górny koniecŹródło: GroMar Sp. z o.o., Gra edukacyjna, licencja CC BY‑SA 3.0
Ćwiczenia
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do ćwiczenia, które pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych.