Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik elektroniki i informatyki medycznej powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji
MED.07. Montaż i eksploatacja urządzeń elektronicznych i systemów informatyki medycznej:
instalowania i uruchamiania urządzeń elektroniki medycznej zgodnie z instrukcją obsługi,
eksploatowania urządzeń elektroniki i informatyki medycznej w sieci komputerowej,
prowadzenia dokumentacji techniczno‑eksploatacyjnej urządzeń elektroniki i informatyki medycznej,
przeprowadzania montażu urządzeń elektronicznych i systemów informatyki medycznej zgodnie z dokumentacją,
wykonywania pomiarów i oceniania stanu technicznego urządzeń elektroniki i informatyki medycznej.
„Na co dzień montuję, instaluję i oceniam stan techniczny sprzętu medycznego wykorzystywanego w trakcie badań i zabiegów diagnostyczno‑terapeutycznych”
Stanisław, technik elektroniki i informatyki medycznej
Przykładowe zadania zawodowe
Prowadzenie dokumentacji techniczno‑eksploatacyjnej urządzeń elektroniki i informatyki medycznej
Pierwsze zdjęcie, podpisane Obsługa Systemu Informacji Medycznej, przedstawia mężczyznę, który trzyma w rękach otwartego laptopa. W tle widoczna jest ściana z kablami i przełącznikami.
Drugie zdjęcie, podpisane Programowanie urządzenia elektroniki medycznej, prezentuje ekran urządzenia elektroniki medycznej. Na niebieskim wyświetlaczu LED znajduje się kilka przycisków. Dłoń pracownika uniesiona jest nad ekranem.
Trzecia fotografia, podpisana Nadzór i kontrola pracy urządzeń elektronicznych stosowanych do badań i zabiegów, przedstawia obsługę autorefraktometru - urządzenia diagnostycznego do badania wzroku. Młoda kobieta spogląda w ciemny ekran urządzenia. Dłoń ma uniesioną nad panelem kontroli urządzenia.
Instalowanie i uruchamianie urządzeń elektroniki medycznej zgodnie z instrukcją obsługi
Pierwsze zdjęcie, podpisane Programowanie urządzenia elektroniki medycznej, przedstawia młodego mężczyznę pochylnego nad panelem sterowania urządzenia elektroniki medycznej. Nad panel zamontowany jest ciemny monitor. Pracownik trzyma w jednej dłoni otwarty laptop, a drugą dłoń trzyma na klawiaturze na panelu sterowania urządzenia.
Drugie zdjęcie, podpisane Instalacja urządzenia elektroniki medycznej, ukazuje pracownika, który pochyla się nad częścią urządzenia. W dłoni trzyma wtyczkę w celu podłączenia urządzenia do prądu.
Na trzecim zdjęciu, podpisanym Podłączanie urządzenia elektroniki medycznej do zasilania, widoczne są dłonie trzymujące wtyczkę z kablem, która wkładana jest do zasilania.
Eksploatowanie urządzeń elektroniki i informatyki medycznej w sieci komputerowej
Pierwsze zdjęcie, podpisane Współdziałanie w zespołach diagnostycznych w czasie badań i zabiegów, przedstawia młodą kobietę, która wskazuje wskaźnikiem na monitorze komputera zdjęcia rentgenowskie zębów.
Druga fotografia, podpisana Stanowisko komputerowe specjalisty ds. informatyki medycznej, prezentuje stanowisko komputerowe specjalisty do spraw informatyki medycznej. Na biurku znajduje się monitor komputera, klawiatura, mysz komputerowa, drukarka oraz przybory biurowe. W tle znajdują się półki i szafki.
Przykład instalacji urządzenia elektroniki medycznej. Fotografia prezentuje klawiaturę panelu sterowania urządzenia.
Krok pierwszy – programowanie urządzenia elektroniki medycznej. Zdjęcie ukazuje technika informatyki medycznej pochylnego nad panelem sterowania urządzenia. Nad panelem zamontowany jest ciemny monitor. Pracownik trzyma w jednej dłoni otwarty laptop, a drugą dłoń trzyma na klawiaturze na panelu sterowania urządzenia.
Krok drugi – instalacja urządzenia elektroniki medycznej. Zdjęcie przedstawia pracownika pochylającego się nad częścią urządzenia. W dłoni trzyma wtyczkę w celu podłączenia urządzenia do prądu.
Krok trzeci - podłączanie urządzenia elektroniki medycznej do zasilania. Na zdjęciu widoczne są dłonie trzymujące wtyczkę z kablem, która wkładana jest do zasilania.
Krok czwarty - ustawianie parametrów urządzenia elektroniki medycznej. Na zdjęciu ujęta jest dłoń trzymana na pokrętle urządzenia medycznego.
Krok piąty - prowadzenie dokumentacji techniczno eksploatacyjnej urządzeń elektroniki i informatyki medycznej. Na zdjęciu ukazany jest monitor komputera z wyświetlonymi zdjęciami rentgenowskimi, klawiatura, mysz komputerowa, na której leży dłoń pracownika oraz papierowy formularz, na którym znajduje się druga dłoń technika.
Wykonywanie pomiarów i ocenianie stanu technicznego urządzeń elektroniki i informatyki medycznej
Pierwsza fotografia podpisana Przeglądy eksploatacyjne urządzeń elektroniki i informatyki medycznej, ukazuje kobietę w fartuchu medycznym pochyloną nad wnętrzem otwartego urządzenia medycznego. W dłoniach trzyma kombinerki, którymi dokonuje kontroli działania urządzenia.
Drugie zdjęcie, podpisane Przeglądy eksploatacyjne urządzeń elektroniki i informatyki medycznej – oscyloskop to podstawowy przyrząd pomiarowy w pracowni elektronika, ukazuje włączony oscyloskop służący do pomiaru napięcia. Po lewej stronie urządzenia znajduje się niebieski ekran, na którym wyświetlają się poziome i pionowe linie. Po prawej stronie urządzenia znajdują się liczne pokrętła, przyciski, lampki LED i wtyczki.
Trzecia fotografia, podpisana Przeglądy eksploatacyjne urządzeń elektroniki i informatyki medycznej – pracownia radiologii zabiegowej i interwencyjnej umożliwiająca przeprowadzanie precyzyjnych zabiegów, prezentuje pracownię radiologii zabiegowej. W pomieszczeniu znajdują się liczne urządzenia elektroniczne i informatyczne.