Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik ochrony środowiska powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
CHM.05. Ocena stanu środowiska, planowanie i realizacja zadań w ochronie środowiska:
monitorowania poziomu zanieczyszczeń powietrza, wód i gleb;
oceny stanu powietrza, wód i gleb;
planowania i prowadzenia gospodarki odpadami;
planowania i realizacji działań na rzecz ochrony środowiska.
„Na co dzień zajmujemy się przede wszystkim monitorowaniem poziomu zanieczyszczeń powietrza, wód i gleb”.
Barbara, technik ochrony środowiska
W ciągu jednej sekundy ludzie na świecie wyrzucają 50 ton śmieci.
Przykładowe zadania zawodowe
Planowanie i prowadzenie gospodarki odpadami
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są cztery zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Wywożenie odpadów. Na zdjęciu widać śmieciarkę oraz dwóch pracowników ubranych w pomarańczowe stroje robocze, którzy wrzucają śmieci na pojazd.
Zdjęcie drugie, podpisane Odzyskiwanie materiałów z odpadów w celu powtórnego wykorzystania ich jako surowców. Na zdjęciu widać dłoń kobiety trzymającą puste opakowanie po jogurcie oraz dwie torby z odpadami, które zostaną poddane recyklingowi.
Zdjęcie trzecie, podpisane Segregacja śmieci. Na zdjęciu widać dwie kobiety segregujące śmieci w zamkniętym pomieszczeniu. Jedna wkłada szklane butelki do plastikowego pojemnika, druga segreguje foliowe reklamówki.
Zdjęcie czwarte, podpisane Składowanie odpadów. Na zdjęciu widać koparkę pracującą na wysypisku śmieci.
Planowanie i realizacja działań na rzecz ochrony środowiska
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Sadzenie drzew. Na zdjęciu widać kobietę, która kuca przy małej roślince. W dłoniach trzyma słomę. Ubrana jest w ciemną koszulkę i spodnie.
Zdjęcie drugie, podpisane Kosze do recyklingu. Na zdjęciu widać cztery kosze do recyklingu w parku. Pierwszy jest koloru czerwonego, drugi zielonego, trzeci niebieskiego, a czwarty żółtego.
Zdjęcie trzecie, podpisane Sprzątanie plaży. Na zdjęciu widać mężczyznę sprzątającego plażę. Wrzuca śmieci odpady do zielonego worka na śmieci. Mężczyzna ubrany jest w ciemne spodnie, białą koszulkę i czerwoną czapkę z daszkiem.
Monitorowanie poziomu zanieczyszczeń powietrza, wód i gleb
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Badanie roślin. Na zdjęciu widać mężczyznę ubranego w ubranie robocze, w tym gogle ochronne i rękawiczki. W dłoniach trzyma gałązkę rośliny.
Zdjęcie drugie, podpisane Badanie gleby. Na zdjęciu widać wnętrze laboratorium. Pracownik, ubrany w odzież roboczą, w tym rękawiczki, pobiera pipetę próbkę z kolby wypełnionej czerwonoróżowym płynem.
Przykładowe zadania technika ochrony środowiska
Galeria przedstawia przykład procesu tworzenia dokumentacji związanej z ochroną środowiska w formie prezentacji krok po kroku.
Na zdjęciu widać zielone drzewa widziane od dołu.
Krok 1: Analiza danych środowiskowych. Pozyskiwanie danych środowiskowych ze źródeł internetowych. Na zdjęciu widać ekran komputera z danymi na temat projekcji klimatycznych dla Polski.
Krok 2: Analiza danych środowiskowych. Na zdjęciu widać kobietą siedzą przy biurku, pracującą jednocześnie przy dwóch monitorach komputerowych.
Krok 3: Prowadzenie kontaktu z organami ochrony środowiska. Na zdjęciu widać kobietę siedzącą przy monitorze komputera. Rozmawia przez telefon.
Krok 4: Opracowywanie ekspertyz w oparciu o literaturę branżową. Na zdjęciu widać książkę pt. „Natura 2000”. Niezbędnik leśnika i inne wymagania europejskiej ochrony przyrody.
Krok 5: Tworzenie dokumentacji związanej z ochroną środowiska. Na zdjęciu widać kobietą stojącą przy biurku, na którym leżą książki i notatniki. Kobieta wkłada opracowaną dokumentację do przezroczystej koszulki.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostały typowe zadania zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Ocena stanu powietrza, wód i gleb
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Zanieczyszczenie powietrza. Na zdjęciu widać słupy wysokiego napięcia oraz dym uchodzący z kominów.
Zdjęcie drugie, podpisane Zanieczyszczenie gleby. Na zdjęciu widać leśną drogę zanieczyszczoną różnymi rodzajami odpadów.
Zdjęcie trzecie, podpisane Zanieczyszczenie wody. Na zdjęciu widać zbiornik wodny zanieczyszczony różnymi rodzajami odpadów.