Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji
GIW.04. Eksploatacja podziemna kopalin innych niż węgiel kamienny:
wykonywania robót związanych z drążeniem, utrzymaniem i likwidacją podziemnych wyrobisk górniczych,
wykonywania robót związanych z wydobywaniem kopalin innych niż węgiel kamienny,
wykonywania robót związanych z wentylacją i klimatyzacją podziemnych wyrobisk górniczych,
wykonywania robót związanych z rozpoznawaniem, zwalczaniem i profilaktyką zagrożeń w podziemnych zakładach górniczych i uruchamiania maszyn i urządzeń.
GIW.10. Organizacja i prowadzenie eksploatacji podziemnej kopalin innych niż węgiel kamienny:
wykonywania czynności związanych z organizacją i prowadzeniem robót górniczych,
wykonywania czynności związanych z rozpoznawaniem i zwalczaniem zagrożeń.
„Na co dzień zajmuję się przede wszystkim pracami wydobywczymi w podziemnych zakładach górniczych w zakresie eksploatacji podziemnej złóż rud żelaza lub metali nieżelaznych, soli oraz innych użytecznych kopalin”
Michał, technik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny
Mponeng to kopalnia złota należąca do Harmony Gold (wcześniej AngloGold Ashanti). Uważana jest za najgłębszą kopalnię na świecie. W najgłębszych miejscach liczy sobie 4 km (4000 metrów) poniżej poziomu gruntu.
Przykładowe zadania zawodowe
Wykonywanie robót związanych z drążeniem, utrzymaniem i likwidacją podziemnych wyrobisk górniczych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są cztery zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Drążenie. Na zdjęciu widać tunel kopalni. Widzimy w nim samojezdny wóz wiercący i kotwiący. Operujący maszyną górnik w kasku drąży dziurę w skale. Skały przykryte są metalową siatką, która chroni tunel przed zasypaniem przez odłamki skał.
Zdjęcie drugie, podpisane Tunel kopalni. Na zdjęciu widać kobietę ubraną w żółty kombinezon oraz srebrny kask, która idzie po tunelu kopalni. Wokół niej znajdują się skały. Po lewej stronie tunelu widzimy kable elektryczne.
Zdjęcie trzecie, podpisane Wykonywanie robót związanych z wydobywaniem kopalin innych niż węgiel kamienny. Na zdjęciu częściowo widać dwóch mężczyzn ubranych w kompletne ochronne stroje robocze. Są w oświetlonym tunelu kopalni. Jeden z nich dłońmi przytrzymuje rurę.
Zdjęcie czwarte, podpisane Kopalnia. Na zdjęciu widoczna jest kopalnia z góry. Widać dużo hałd kopalin oraz całą infrastrukturę potrzebną do pracy w kopalni: szyby górnicze, budynki, pojazdy budowlane. Wokół kopalni znajdują się tereny zielone z licznymi drzewami i krzewami. Po prawej stronie kompleksu kopalnianego widoczna jest droga, którą poruszają się samochody osobowe.
Wykonywanie robót związanych z wydobywaniem kopalin innych niż węgiel kamienny
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Wagon. Na zdjęciu widać metalowy wagon, który stoi na torach w oświetlonym tunelu kopalni.
Zdjęcie drugie, podpisane Wydobycie. Na zdjęciu widać górnika ubranego w kompletny ochronny strój roboczy. Polewa wodą wiertnicę z górnym młotem powierzchniowym.
Zdjęcie trzecie, podpisane Kopalnia. Na zdjęciu widać kopalnię soli kamiennej. Widoczne są hałdy soli oraz elementy infrastruktury kopalni.
Wykonywanie robót związanych z wentylacją i klimatyzacją podziemnych wyrobisk górniczych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Wentylacja podziemnych wyrobisk górniczych. Na zdjęciu widać szyb kopalni. Na ścianach widzimy sól. Kopalnia jest oświetlona za pomocą lamp umieszczonych w jej wnętrzu.
Zdjęcie drugie, podpisane Klimatyzacja podziemnych wyrobisk górniczych. Na zdjęciu widać wnętrze kopalni. W górnej części znajdują się chodniki, zabezpieczone drewnianymi barierkami. W dolnej części znajdują się liczne urządzenia górnicze, m.in. zładowniki. Obiekt jest oświetlony.
Galeria przedstawia wykonywanie czynności związanych z organizacją i prowadzeniem robót górniczych w formie prezentacji krok po kroku.
Na zdjęciu widać wnętrze kopalni, w którym stoi urządzenie transportowe. Leży na nim wiertnica do dużych otworów. Obok pojazdu stoją trzy osoby. Dwóch mężczyzn oraz jedna kobieta. Wszyscy mają kaski oraz stroje robocze. Jeden z mężczyzn ma przewieszoną przez ramię czarną torbę.
Krok pierwszy, podpisany Przygotowanie terenu. Na zdjęciu widać chodnik kopalni, na którym znajdują się tory. Stoi na nich pojazd z wózkiem do przewożenia kopalin. Tory zabezpieczone są od reszty chodnika drewnianymi barierkami. Do skał w górnej części przyczepione są kable elektryczne oraz lampy, które oświetlają wnętrze kopalni.
Krok drugi, podpisany Aktualizacja mapy górniczej. Na zdjęciu otwartą książkę, w której znajduje się mapa górnicza. Na książce leżą okulary korekcyjne.
Krok trzeci, podpisany Ocena stanu zagrożenia: gazowego, pyłowego, pożarowego, wodnego oraz tąpaniami. Na zdjęciu widać częściowo zalany tunel w kopalni. Dokoła widzimy skały. W górnej części tunelu widoczna jest metalowa siatka, która zabezpiecza tunel przed zasypywaniem.
Krok czwarty, podpisany Wydobycie surowców. Krok pierwszy, podpisany Przygotowanie terenu. Na zdjęciu widać proces drążenia tunelu w kopalni. Na pierwszym planie widoczna jest ładowarka kołowa, która wydobywa urobek. Obok stoi dwóch górników ubranych w kompletną roboczą odzież ochronną. Mają białe buty, pomarańczowe kombinezony i czerwone kaski.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostały typowe zadania zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Wykonywanie robót związanych z rozpoznawaniem, zwalczaniem i profilaktyką zagrożeń w podziemnych zakładach górniczych i uruchamiania maszyn i urządzeń
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Budynek zakładu górniczego. Na zdjęciu widać przyczepioną do ściany metalową tablicę kontrolną. Podane są na niej różne informacje.
Zdjęcie drugie, podpisane Budynek zakładu górniczego. Na zdjęciu widać oświetlony korytarz zakładu górniczego. Idzie przez niego górnik ubrany w kombinezon roboczy. Na głowie ma biały kask. W oddali widać różne instalacje.
Wykonywanie czynności związanych z rozpoznawaniem i zwalczaniem zagrożeń
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Zagrożenie pyłowe. Na zdjęciu widać pomieszczenie zakładu kopalnianego. Na pierwszym planie widoczna jest specjalistyczna aparatura. Częściowo jest zasłonięta materiałem ochronnym. Całość pokryta jest pyłem.
Zdjęcie drugie, podpisane Zagrożenie związane z zawaleniem. Na zdjęciu widać grupę górników pracujących w tunelu kopalni. Tunel jest oświetlony. Na suficie widoczna jest metalowa siatka chroniąca przed zawaleniem się tunelu.