Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik budowy i strojenia fortepianów i pianin powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
AUD.03. Budowa i renowacja fortepianów i pianin:
wykonania zespołów i podzespołów fortepianów i pianin,
renowacji i naprawy elementów i podzespołów fortepianów i pianin,
regulacji zespołów i podzespołów fortepianów i pianin,
organizowania, kontrolowania procesów budowy nowych i renowacji używanych fortepianów i pianin.
AUD.04. Strojenie i korekta fortepianów i pianin:
strojenia i intonacji fortepianów i pianin,
regulacji mechanizmów i podzespołów fortepianów i pianin,
utrzymywania fortepianów i pianin w sprawności muzycznej i technicznej.
„Na co dzień zajmuję się regulacją mechanizmów oraz strojeniem fortepianów i pianin; oceniam również ich stan techniczny”.
Maciej, technik budowy i strojenia fortepianów i pianin
Fortepian to najpopularniejszy i najłatwiej rozpoznawalny europejski instrument muzyczny.
Przykładowe zadania zawodowe
Renowacja i naprawa elementów i podzespołów fortepianów i pianin
Galeria zdjęć przedstawia przykładowe zadania zawodowe z zakresu renowacji i naprawy elementów i podzespołów fortepianów i pianin.
Zdjęcie pierwsze przedstawia renowację elementów podzespołu fortepianu. Na zdjęciu pokazane zostało zbliżenie na strojnicę, na której umieszczone są kołki, na które nawinięte są struny.
Zdjęcie drugie przedstawia naprawę podzespołów fortepianów i pianin. Na zdjęciu pokazane zostało zbliżenie na ściski stolarskie, które są umieszczone na jednej z bocznych ścian instrumentu. Pomiędzy drewnianym elementem a hakiem ścisku znajduje się gazeta zabezpieczająca powierzchnię instrumentu.
Zdjęcie trzecie przedstawia zestaw narzędzi do naprawy fortepianów i pianin. Narzędzia są umieszczone na uchwytach przymocowanych do ściany. Są to różnego rodzaju wiertła, różniące się kształtem oraz średnicami.
Wykonanie zespołów i podzespołów fortepianów i pianin
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe w zakresie wykonania zespołów i podzespołów fortepianów i pianin.
Zdjęcie pierwsze przedstawia jeden z procesów z zakresu naprawy fortepianów i pianin za pomocą ścisku stolarskiego. Do bocznego fragmentu fortepianu przymocowane są dwa ściski stolarskie. Pomiędzy ściskiem a powierzchnią elementu znajdują się gazety zabezpieczające element przed zarysowaniem.
Zdjęcie drugie przedstawia fragment warsztatu renowatora fortepianów i pianin. Na zdjęciu znajduje się zbliżenie na część warsztatu, w której ulokowane są deski i drewniane elementy. Są one ułożone na półkach.
Zdjęcie trzecie przedstawia jeden z procesów naprawy obudowy fortepianów i pianin czyli szlifowanie powierzchni. Na zdjęciu widoczne są papiery ścierne położone na pomalowanej na kolor czarny desce.
Regulacja zespołów i podzespołów fortepianów i pianin
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe z zakresu regulacji zespołów i podzespołów fortepianów i pianin.
Zdjęcie pierwsze przedstawia zwój strun do fortepianu i pianina. Struny są to cienkie metalowe pręty, są one zwinięte i położone na metalowej półce. Zwój zabezpieczony jest cienkimi drucikami przed rozwinięciem.
Zdjęcie drugie przedstawia strojenie i regulację fortepianu za pomocą klucza stroicielskiego. Na zdjęciu znajduje się mężczyzna strojący instrument przy użyciu klucza do strojenia. Na pierwszym planie pomiędzy strunami widoczny jest klin do strojenia.
Prezentacja przedstawia przykład naprawy i strojenia fortepianów. Zdjęcie przedstawia zbliżenie na klawiaturę, na pierwszym planie znajdują się białe i czarne klawisze w tle widoczny jest system młoteczkowy.
Krok pierwszy: ocena poprawności wydawanych dźwięków. Zdjęcie przedstawia zbliżenie na dłonie mężczyzny, który naciska na klawisze klawiatury.
Krok drugi: ocena stanu technicznego instrumentu. Zdjęcie przedstawia struny w fortepianie rozciągnięte na żeliwnej ramie.
Krok trzeci: przygotowanie nowych podzespołów instrumentu. Zdjęcie przedstawia zwój strun do fortepianu i pianina. Struny są to cienkie metalowe pręty, są one zwinięte i położone na metalowej półce. Zwój zabezpieczony jest cienkimi drucikami przed rozwinięciem.
Krok czwarty: wykonanie czynności naprawczych instrumentu. Zdjęcie przedstawia mężczyznę podczas strojenia fortepianu. Mężczyzna używa klucza do strojenia, pomiędzy strunami znajduje się klin do strojenia.
Krok piąty: sprawdzenie poprawności brzmienia instrumentu. Zdjęcie przedstawia zbliżenie na dłoń osoby grającej na fortepianie.
Organizowanie, kontrolowanie procesów budowy nowych i renowacji używanych fortepianów i pianin
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe z zakresu organizowania, kontrolowania procesów budowy nowych i renowacji używanych fortepianów i pianin.
Zdjęcie pierwsze przedstawia struny w fortepianie. Struny są rozciągnięte na żeliwnej ramie pomalowanej na kolor złoty,
Zdjęcie drugie przedstawia schematy mechanizmów. Pokazane zostały dwa rysunki techniczne przedstawiające schematy. Po lewej stronie znajduje się schemat górnotłumikowego mechanizmu, a po prawej dolnotłumikowego mechanizmu.
Zdjęcie trzecie przedstawia warsztat renowatora fortepianów i pianin. Na zdjęciu znajduje się drewniany element zawinięty w folię oraz fragment mężczyzny. W tle na półkach widoczne są rożne preparaty wykorzystywane w warsztacie renowatora.