Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
INF.01. Montaż i utrzymanie torów telekomunikacyjnych oraz urządzeń abonenckich:
montażu i konserwacji traktów telekomunikacyjnych,
wykonywania pomiarów parametrów transmisyjnych w torach telekomunikacyjnych,
montażu i konfigurowania urządzeń abonenckich.
„Mój standardowy dzień pracy to montaż i konserwacja traktów telekomunikacyjnych”.
Lucjan, monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych
Pierwszy SMS został wysłany 3 grudnia 1992 roku. Przekazana została dość krótka informacja „Wesołych świąt”.
Przykładowe zadania zawodowe
Montaż i konserwacja traktów telekomunikacyjnych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe związane z montażem i konserwacją traktów telekomunikacyjnych.
Pierwsze zdjęcie przedstawia montera w stroju roboczym i kasku ochronnym, który stoi na drabinie opartej o słup z przewodami telekomunikacyjnymi. W dłoniach trzyma pomarańczową linę i patrzy w dół.
Drugie zdjęcie przedstawia montera podczas montowania sieci. Pochyla się on nad rozdzielnią i dokręca element wkrętakiem.
Trzecie zdjęcie przedstawia dwóch monterów w strojach roboczych. Jeden z nich wchodzi na drabinę, a drugi stoi obok.
Czwarte zdjęcie przedstawia słup z przewodami sieci telekomunikacyjnej.
Wykonywanie pomiarów parametrów transmisyjnych w torach telekomunikacyjnych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe związane z wykonywaniem pomiarów parametrów transmisyjnych w torach telekomunikacyjnych.
Pierwsze zdjęcie przedstawia lokalizator tras kablowych. To małe urządzenie wielkości telefonu z dotykowym ekranem. Monter, posługując się rysikiem, sprawdza na ekranie parametry sieci.
Drugie zdjęcie przedstawia montera podczas instalacji sieci telekomunikacyjnej.
Trzecie zdjęcie przedstawia montera, który pracuje przy sieci telekomunikacyjnej.
Prezentacja przedstawia przykładowe zadania zawodowe wykonywane przez montera sieci i urządzeń telekomunikacyjnych.
Zdjęcie przedstawia talerz dużej anteny satelitarnej skierowanej pionowo w stronę nieba.
Krok pierwszy - Montaż traktów telekomunikacyjnych. Zdjęcie przedstawia montera stojącego na drabinie przy trakcie telekomunikacyjnym. Monter dokonuje sprawdzenia instalacji.
Krok drugi - Montaż traktów telekomunikacyjnych. Zdjęcie przedstawia montera stojącego przy trakcie telekomunikacyjnym. Dokonuje montażu jego elementów.
Krok trzeci - Konfiguracja połączeń sieciowych. Zdjęcie przedstawia montera na drabinie. Sprawdza sieć za pomocą urządzenia pomiarowego przyłożonego do ucha. Urządzenie jest podpięte do sieci.
Krok czwarty - Montaż i konfigurowanie urządzeń abonenckich. Zdjęcie przedstawia montera przy urządzeniu telekomunikacyjnym.
Krok piąty - Wykonywanie pomiarów parametrów transmisyjnych w torach komunikacyjnych. Zdjęcie przedstawia dwóch monterów przy trakcie telekomunikacyjnym. Jeden z nich stoi na drabinie. Drugi stoi obok i trzyma w rękach urządzenie pomiarowe.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie i sprawnie.
Montaż i konfigurowanie urządzeń abonenckich
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe związane z montażem i konfigurowaniem urządzeń abonenckich.
Montowanie urządzeń sieci LAN, np. routera. Pierwsze zdjęcie przedstawia miernik mocy optycznej. Składa się on ze skrzynki, na której jest niewielki wyświetlacz oraz z dwóch kabli zakończonych spinaczami.
Konfiguracja karty sieciowej. Drugie zdjęcie przedstawia kartę sieciową. Jest to płytka z mikroprocesorem i złączem. Służy do połączenia urządzenia z siecią LAN.
Wypełnianie dokumentacji sieci LAN w celu ułatwienia późniejszej konserwacji/naprawy. Trzecia grafika przedstawia przykładową dokumentację sieci LAN. Jest to tabela, w której podaje się: parametry wewnętrznej sieci LAN, np. prędkość transferu, technologię okablowania. Łączność, np. liczbę portów, rodzaje portów. Sieć DLS, sieci mobilne, sieć komputerową i protokoły wybrania drogi.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych. Aby przejść do kolejnych etapów gry, kliknij na poziomą zakładkę.
Indeks górny Źródło: GroMar Sp. z o.o., Gra edukacyjna, licencja CC BY‑SA 3.0 Indeks górny koniecŹródło: GroMar Sp. z o.o., Gra edukacyjna, licencja CC BY‑SA 3.0
Ćwiczenia
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do ćwiczenia, które pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych.