Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie fotograf powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:

AUD.02. Rejestracja, obróbka i publikacja obrazu:

  • przygotowania planu zdjęciowego,

  • rejestrowania obrazu,

  • obróbki i publikowania obrazu.

RzxdaWEJ3xGD91
Źródło: GroMar Sp. z o. o., Fotograf, licencja: CC BY-SA 3.0.

„Na co dzień zajmuję się utrwalaniem rzeczywistości i zapisywaniem jej na fotografiach.”

Marcin, fotograf

Ciekawostka

Pierwowzorem aparatu fotograficznego była camera obscura, a pierwsza fotografia powstała w 1826 roku i nosi tytuł „Widok z okna Le Gras”.

R2DHtG3v4EEYo
Źródło: Luis Quintenero, Karta pamięci, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Przykładowe zadania zawodowe

Przygotowanie planu zdjęciowego

Galeria przedstawia przykładowe zajęcia w pracy fotografa.

Zdjęcie pierwsze przedstawia studio fotograficzne. Na pierwszym planie widoczna jest blenda fotograficzna oparta o stół. W tle stoi statyw i podłużne kartony.

Zdjęcie drugie przedstawia wiele obiektywów aparatów na czarnym tle. W obiektywach odbija się światło w różnych kolorach.

Zdjęcie trzecie przedstawia fotografa ustawiającego lampę. Przed lampą stoi biurko, na którym jest deska do krojenia oraz dwie ceramiczne miseczki.

Zdjęcie czwarte przedstawia przygotowanie i ustawienie parasola fotograficznego na planie zdjęciowym. Obok parasola na konstrukcji zawieszone są dwa materiały w pomarańczowym i czerwonym kolorze. Na środku stoi krzesło, na którym położony jest czarny materiał.

Zdjęcie piąte przedstawia ustawienie namiotu bezcieniowego. Fotograf ze statywem i aparatem stoi przed namiotem bezcieniowym. Widoczna jest dłoń mężczyzny, który trzyma fotografowany przedmiot w namiocie.

Zdjęcie szóste przedstawia ustawienie softboxu na statywie na planie zdjęciowym. Pokazany jest mężczyzna ustawiający statyw w blaszanym pomieszczeniu. Na jednej ze ścian powieszony jest materiał. O ścianę oparte są lustra.

Zdjęcie siódme przedstawia przygotowanie i ustawienie aparatów fotograficznych na statywach na planie zdjęciowym. Widoczny jest mężczyzna ze statywem i aparatem, obok przygotowane jest białe tło fotograficzne. W tle widać wysokie krzesła barowe. Pomieszczenie ma ściany z czerwonej cegły, górna część ściany jest przeszklona.

Rejestrowanie obrazu

1,1,1
R6GWC08aW3cCS

Konfiguracja ustawień aparatu fotograficznego

Źródło: Jan Vasek, Zmienianie ustawień w aparacie cyfrowym, dostępny w internecie: www.unsplash.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R1WobjW64ruud
Planowanie ujęcia do sfotografowania
Źródło: GroMar Sp. z o. o., Wybór ujęcia, licencja: CC BY-SA 3.0.
RAkBlPmfSqmDm
Wykonywanie fotografii
Źródło: GroMar Sp. z o. o., Kliknięcie migawki, licencja: CC BY-SA 3.0.

Galeria przedstawia zajęcia fotografa podczas wykonywania pracy.

Zdjęcie pierwsze przedstawia konfigurację ustawień aparatu fotograficznego. Widoczne są dłonie osoby trzymającej aparat, w tle na biurku stoi otwarty laptop.

Zdjęcie drugie przedstawia planowanie ujęcia do sfotografowania. Pokazany jest mężczyzna w czapce z daszkiem. wykonujący zdjęcie aparatem. Z aparatu wysunięta jest lampa błyskowa.

Zdjęcie trzecie przedstawia wykonywanie fotografii. Pokazany jest mężczyzna fotografujący przedmioty leżące na stole przed nim. Za stołem postawiona jest blenda fotograficzna.

Galeria przedstawia przykład rejestracji i obróbki obrazu.

Zdjęcie pokazuje studio fotograficzne. Na środku rozwinięte jest tło fotograficzne, oświetlone przez lampy ustawione z różnych stron. Na suficie zamocowana jest konstrukcja z lampami.

Krok pierwszy - wybór odpowiedniego obiektywu. Zdjęcie przedstawia mężczyznę od pasa w dół, stojącego przed biurkiem. Na biurku leżą różnej wielkości obiektywy.

Krok drugi - pozycjonowanie aparatu. Na zdjęciu mężczyzna stoi przed statywem z aparatem. Reguluje jego ułożenie. Wokół są zaświecone lampy.

Krok trzeci -  wykonywanie fotografii. Pokazany jest mężczyzna w czapce z daszkiem. wykonujący zdjęcie aparatem. Z aparatu wysunięta jest lampa błyskowa.

Krok czwarty - podłączanie aparatu do komputera. Widoczny jest mężczyzna trzymający w rękach przewód elektryczny. Za nim na biurku postawiony jest włączony laptop. Na drugim biurku leżą różnej wielkości obiektywy. Na środku pomieszczenia stoi lampa.

Krok piąty - obróbka zdjęć w komputerowym programie graficznym. Pokazany jest mężczyzna siedzący przy biurku. Na biurku są dwa monitory, klawiatura i myszka, na której mężczyzna trzyma prawą dłoń. Na ekranach monitorów są włączone zdjęcia. Między monitorami na biurku jest urządzenie podłączone przewodem do komputera.

Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł sprawnie. 

Obróbka i publikowanie obrazu

1,1,1
R5EWp3d9FvGTV
Wykonywanie retuszu fotografii
Źródło: Dzenina Lukac, Komputer, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R1L81xYzRpo6p
Archiwizowanie materiałów
Źródło: GroMar Sp. z o. o., Archiwizacja, licencja: CC BY-SA 3.0.
RgklXqMSTsuUp
Udostępnianie gotowych materiałów klientowi
Źródło: Anete Lusina, Praca przy komputerze, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Galeria przedstawia zajęcia fotografa podczas wykonywania pracy.

Zdjęcie pierwsze przedstawia wykonywanie retuszu fotografii. Pokazany jest monitor, na którym widoczny jest włączony program do retuszu zdjęć. Przed monitorem na biurku widać klawiaturę, myszkę i okulary.

Zdjęcie drugie przedstawia archiwizowanie materiałów. Na biurku są dwa monitory, klawiatura i myszka. Na ekranie monitor jest włączony pulpit. Między monitorami na biurku jest urządzenie podłączone przewodem do komputera.

Zdjęcie trzecie przedstawia udostępnianie gotowych materiałów klientowi. Widoczny jest mężczyzna siedzący przy drewnianym stoliku. Na stoliku stoi otwarty laptop, na którym spoczywają dłonie mężczyzny. Obok leży urządzenie podłączone do komputera przewodem.

Gra edukacyjna

Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu fotograf.

1
RTiUbSM5wgl8t
Gra edukacyjna
Źródło: GroMar Sp. z o.o., Gra edukacyjna, licencja: CC BY-SA 3.0.

Ćwiczenia

Po zapoznaniu się z rozdziałem Zadania zawodowe zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu fotograf. W grze znajdują się stwierdzenia dotyczące pracy w zawodzie fotograf. Do wyboru są dwie odpowiedzi: prawda lub fałsz. Zaznacz właściwą odpowiedź.

RkS1tp4qkwgeZ1
Ćwiczenie 1
Dzięki ciągłemu doskonaleniu zawodowemu fotograf poznaje nowe technologie i zdobywa nowe umiejętności.
RVonpqzqco95s1
Ćwiczenie 2
Wykonywanie zamówień dla klientów spoza Polski otwiera dla fotografa perspektywy na podjęcie pracy za granicą.
R1UNgqgL1MGFZ1
Ćwiczenie 3
Wielogodzinna praca przy komputerze nie ma wpływu na stan zdrowia fizycznego i psychicznego.
RXPalwAGvlRaJ2
Ćwiczenie 4
Bardzo duża konkurencja na rynku pracy dla usług fotograficznych  to plus w zawodzie fotografa.
RxPcgNYroOsrw2
Ćwiczenie 5
Możliwość udziału w branżowych szkoleniach pozwala poznawać nowych ludzi i pomaga w nawiązywaniu współpracy.
R19m1zMH6F8jM3
Ćwiczenie 6
Elastyczne godziny pracy i możliwość wyboru zleceń to plus w zawodzie fotograf.