Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik automatyk powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji
ELM.01. Montaż, uruchamianie i obsługiwanie układów automatyki przemysłowej:
montowania układów automatyki przemysłowej,
uruchamiania układów automatyki przemysłowej,
obsługi układów automatyki przemysłowej.
ELM.04. Eksploatacja układów automatyki przemysłowej automatyki przemysłowej:
organizowania prac związanych z konserwacją, diagnostyką i naprawą układów automatyki przemysłowej,
organizowania prac związanych z konserwacją, diagnostyką i naprawą układów automatyki przemysłowej,
wykonywania czynności związanych z diagnostyką i naprawą układów automatyki przemysłowej.
„Na co dzień zajmujemy się przede wszystkim montowaniem elementów i zespołów sterowania elektrycznego oraz elementów i zespołów sterowania pneumatycznego i hydraulicznego.”
Krzysiek, technik automatyk
Zautomatyzowane linie produkcyjne w istotny sposób poprawiają wydajność i jednocześnie obniżają koszt wytworzenia jednostkowego produktu.
Przykładowe zadania zawodowe
Montowanie układów automatyki przemysłowej
Galeria związana z zadaniami zawodowymi zawiera cztery zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane montaż układów elektrycznych, przedstawia dłoń trzymającą śrubokręt przeznaczony dla elektryków. Śrubokręt włożony jest w jedną śrubę przy bezpiecznikach. Widoczne są liczne bezpieczniki oraz okablowanie.
Zdjęcie drugie, podpisane wykonywanie pomiarów przy instalacji lub wymianie elementów elektrycznych, przedstawia mężczyznę w białym kasku i kamizelce odblaskowej, stojącego przy skrzynce elektrycznej. Mężczyzna trzyma elektrodę multimetru i mierzy napięcie w bezpiecznikach.
Zdjęcie trzecie, podpisane montaż nowoczesnych z automatyzowanych linii montażowych, przedstawia halę produkcyjną gdzie wykonywane są pojazdy. Widoczna jest linia taśmowa po której przejeżdżają szkielety karoserii samochodów. Wokół rozmieszczone są ramiona robotów.
Zdjęcie czwarte, podpisane montowanie podzespołów automatyki przemysłowej, przedstawia mężczyznę spoglądającego na dużych rozmiarów stalowy wał. Mężczyzna znajduje się wewnątrz hali produkcyjnej.
Obsługa układów automatyki przemysłowej
Galeria związana z zadaniami zawodowymi zawiera trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane testowanie czynnika indukcyjnego, przedstawia mężczyznę w czarnych lateksowych rękawiczkach wskazującego palcem na urządzenie.
Zdjęcie drugie podpisane kontrole stanu połączeń w szafie sterowniczej, przedstawia mężczyznę spoglądającego na szafę pełną różnokolorowych elementów elektrycznych.
Zdjęcie trzecie, podpisane ustawianie parametrów zautomatyzowanej linii produkcyjnej za pomocą panelu operatorskiego hmi, Przedstawia mężczyznę w stroju roboczym który naciska guziki na panelu sterowania. Wokół widać halę produkcyjną.
Wykonywanie czynności związanych z konserwacją układów automatyki przemysłowej – kontrola poprawności działania silnika trójfazowego
Galeria związana z zadaniami zawodowymi, zawiera trzy zdjęcia.
Demontaż osłony zacisków silnika za pomocą klucza nasadowego z końcówką śrubokręta krzyżakowego. Zdjęcie pierwsze przedstawia korpus silnika oraz dłonie mężczyzny w czarnych rękawiczkach. Mężczyzna trzyma dłonią korpus silnika, a drugą ręką odkręca śrubę.
Demontaż blaszek miedzianych łączących ze sobą uzwojenia. Zdjęcie drugie przedstawia korpus silnika ze zdjętą osłoną zacisków silnika. Widoczne jest wnętrze części silnika z licznymi śrubami. Na korpusie silnika mężczyzna trzyma dłoń w czarnej rękawiczce. Obok silnika, na stoliku leży śrubokręt.
Przeprowadzanie pomiaru rezystancji uzwojeń za pomocą multimetru. Zdjęcie trzecie przedstawia korpus silnika ze zdjętą osłoną zacisków. Mężczyzna w czarnych rękawiczkach mierzy parametry prądu za pomocą multimetru. W dłoniach trzyma elektrody multimetru. Na korpusie silnika leży multimetr z pokrętłem i wyświetlaczem.
Wykonywanie czynności związanych z diagnostyką i naprawą układów automatyki przemysłowej
Galeria związana z zadaniami zawodowymi, zawiera trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane wyjęcie uszkodzonej karty weź cyfrowych sterownika, przedstawia dłoń mężczyzny w czarnej lateksowej rękawiczce, trzymająca klocki karty wejść sterownika.
Zdjęcie drugie, podpisane umieszczenie w miejscu uszkodzonej nowej karty cyfrowej, przedstawia dłoń w czarnej lateksowej rękawiczce, która wsuwa klocek karty cyfrowej do slotu wraz z innymi kartami.
Zdjęcie trzecie, podpisane włączenie zasilania i sprawdzenie czy nowa karty działa poprawnie, przedstawia szereg kart oraz przewodów.
Galeria związana z zadaniami zawodowymi, zawiera 5 zdjęć.
Zdjęcie pierwsze, podpisane przykładowe zadania prac technika automatyka, przedstawia mężczyznę w stroju roboczym oraz rękawiczkach, który naciska palcem ekran dotykowy narzędzia. Pod ekranem widoczne są przyciski.
Zdjęcie drugie, podpisane montaż mechanicznych urządzeń automatyki przemysłowej, przedstawia mężczyznę w stroju roboczym, stojącego przed urządzeniem z długą śrubą. Obok mężczyzny widoczny jest panel sterowania z przyciskami.
Zdjęcie trzecie, podpisane pomiary elektryczne urządzenia automatyki przemysłowej, przedstawia mężczyznę w niebieskim kasku i Kamizelce odblaskowej, który mierzy napięcie za pomocą multimetru.
Zdjęcie czwarte, podpisane kontrola schematów automatyki przemysłowej, przedstawia mężczyznę w białej podkoszulce i spodniach na szelkach, zapisującego coś na kartce. Mężczyzna patrzy się na elementy maszyny.
Zdjęcie piąte, podpisane prowadzenie dokumentacji wymiany elementów automatyki przemysłowej, przedstawia segregator z wpiętymi rysunkami technicznymi.
W prezentacji ukazano typowe zadania zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby wszystkie procesy przebiegły bezpiecznie.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik automatyk.
Ćwiczenia
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do ćwiczeń, które pozwolą Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik automatyk.