Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik technologii szkła powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji
CES.02. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu szklarskiego:
obsługiwania maszyn i urządzeń do sporządzania zestawu szklarskiego i topienia mas szklanych,
obsługiwania maszyn i urządzeń do formowania, zdobienia i przetwarzania wyrobów ze szkła,
formowania wyrobów ze szkła.
CES.04. Organizacja procesów wytwarzania wyrobów ze szkła:
wykonywania badań laboratoryjnych surowców szklarskich, szkła, wyrobów ze szkła,
organizowania i prowadzenia procesów wytwarzania wyrobów ze szkła,
kontrolowania przebiegu procesów technologicznych przemysłu szklarskiego.
„Na co dzień zajmujemy się przede wszystkim obsługiwania maszyn i urządzeń do sporządzania zestawu szklarskiego i topienia mas szklanych.”
Michał, technik technologii szkła
Podstawowy materiał do produkcji szkła to piasek, a jego główny składnik to krzemionka (SiOIndeks dolny 22).
Przykładowe zadania zawodowe
Formowanie wyrobów ze szkła
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są cztery zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Walcowanie. Na zdjęciu widać mężczyznę w czarnej koszulce z krótkim rękawem i czapce z daszkiem, który zajmuje się walcowaniem szkła. Za mężczyzną znajduje się rozgrzany piec hutniczy oraz narzędzia potrzebne do produkcji szkła.
Zdjęcie drugie, podpisane Rozciąganie. Na zdjęciu widać mężczyznę w czarnej koszulce z krótkim rękawem i czapce z daszkiem, który zajmuje się rozciąganiem szkła. W jednym ręku trzyma przyrząd, do którego przyczepione jest rozgrzane szkło, a w drugiej metalowe szczypce, za pomocą których rozciąga szkło. W tle znajduje się duże czarno‑białe zdjęcie, leży niebieska koszula oraz narzędzia potrzebne do pracy. Przed mężczyzną widzimy fragment biało‑czerwonych słupków zabezpieczających przestrzeń.
Zdjęcie trzecie, podpisane Wytłaczanie. Na zdjęciu widać mężczyznę w białej koszulce z krótkim rękawem, który stoi przy szaro‑zielonej maszynie i zajmuje się wytłaczaniem szkła.
Zdjęcie czwarte, podpisane Dmuchanie. Na zdjęciu widać wnętrze warsztatu, w którym wytwarza się szkło. Widzimy trzech mężczyzn. Na środku znajduje się mężczyzna w kolorowej koszulce z krótkim rękawem, jasnych spodniach, długich włosach oraz okularach przeciwsłonecznych. Trzyma w jednym ręku metalowy drut, na końcu którego znajduje się rozgrzane szkło. W drugim ręku trzyma przyrząd służący do modyfikacji szkła. Przed mężczyzną stoi stół warsztatowy, na którym znajdują się narzędzia potrzebne do pracy. Obok stołu stoi drugi mężczyzna, w niebiesko‑czerwonej czapce, zielonej koszulce z krótkim rękawem, dżinsach oraz rękawicach ochronnych. Mężczyzna trzyma w ręku, blisko twarzy, cienki wężyk, który przyczepiony jest do wyżej wymienionego pręta. Mężczyzna dmucha w ten wężyk. W tle widzimy trzeciego mężczyznę w szerokich dżinsach, czarnej koszulce z krótkim rękawem, czapce z daszkiem. Mężczyzna ma długie włosy.
Obsługa maszyn i urządzeń do sporządzania zestawu szklarskiego i topienia mas szklanych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Przygotowanie pieca hutniczego. Na zdjęciu widać mężczyznę w czarnej koszulce z krótkim rękawem i czapce z daszkiem, który stoi przy rozgrzanym piecu hutniczym. W ręku trzyma metalowy pręt. Wokół niego znajdują się przyrządy oraz narzędzia potrzebne do wytwarzania szkła.
Zdjęcie drugie, podpisane Podgrzewanie wyrobu w piecu hutniczym. Na zdjęciu widać mężczyznę, który stoi przy rozgrzanym piecu hutniczym. Mężczyzna ma beżową koszulkę z krótkim rękawem oraz ciemne spodnie. W rękach trzyma metalowy pręt, który wkłada do pieca.
Zdjęcie trzecie, podpisane Topienie zestawu szklarskiego w piecu. Na zdjęciu widać zbliżenie na topienie zestawu szklarskiego w piecu. Widzimy mężczyznę w stroju ochronnym. Ma maskę oraz rękawice ochronne. W ręku trzyma pręt z materiałem szklarskim, który wkłada do rozgrzanego pieca.
Organizowanie i prowadzenie procesów wytwarzania wyrobów ze szkła
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Formowanie szkła. Na zdjęciu częściowo widać mężczyzny, który w jednym ręku trzyma drut z zastygającym materiałem szklarskim. W drugim ręku trzyma metalowe szczypce, którymi formuje szkło.
Zdjęcie drugie, podpisane Inspekcja jakości masy szklanej. Na zdjęciu widać mężczyznę, w koszulce w biało‑niebieskie paski. Mężczyzna w jednym ręku trzyma pręt z rozgrzanym materiałem szklarskim, a w drugim za pomocą szczypiec rozciąga wyżej wymieniony materiał. W tle znajduje się piec hutniczy.
Zdjęcie trzecie, podpisane Cięcie szkła. Na zdjęciu widać cięcie szkła. Widzimy szklany, niebieski wazon, od którego odchodzi rozgrzany materiał szklarki, który zostaje przecięty za pomocą nożyczek.
Galeria przedstawia przykładowe zadania w pracy technika technologii szkła w formie prezentacji krok po kroku.
Na zdjęciu widać mężczyznę w zielonej koszulce z krótkim rękawem oraz czapce z daszkiem, który w jednym ręku trzyma metalowy pręt z rozgrzanym materiałem szklarskim. Wokół niego znajdują się narzędzia potrzebne do wytwarzania szkła.
Krok pierwszy, podpisany Topienie zestawu szklarskiego w piecu. Na zdjęciu widać wnętrze hali, w której jest sześciu mężczyzn ubranych w strój roboczy. Mają maski oraz kaski ochronne. Czterech mężczyźni stoi przy rozgrzanym piecu hutniczym, dwóch na rusztowaniu. W tle znajduje się siatka ogrodzeniowa oraz materiały budowlane.
Krok drugi, podpisany Klarowanie masy szklanej. Na zdjęciu widać rozgrzany piec hutniczy, w którym znajduje się metalowy drut. W tle widzimy inne urządzenia hutnicze.
Krok trzeci, podpisany Schładzanie szkła. Na zdjęciu widać zbliżenie na rozgrzany materiał szklarski na metalowym pręcie. W tle znajduje się piec hutniczy.
Krok czwarty, podpisany Formowanie gotowych wyrobów. Na zdjęciu częściowo widać mężczyznę, który w jednym ręku trzyma drut z zastygającym materiałem szklarskim. W drugim ręku trzyma metalowe szczypce, którymi formuje wyżej wymieniony materiał szklarski.
Krok piąty, podpisany Odprężanie gotowego wyrobu. Na zdjęciu widać kilka rzędów butelek, które są przykryte szklanymi, okrągłymi naczyniami.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostały typowe zadania zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Kontrolowania przebiegu procesów technologicznych przemysłu szklarskiego
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Określanie parametrów wytopu mas szklanych. Na zdjęciu częściowo widać osobę w białym fartuchu oraz rękawiczkach ochronnych, która uzupełnia szklane butelki, przy pomocy metalowej maszyny produkcyjnej. Przed nią znajdują się inne puste, szklane butelki.
Zdjęcie drugie, podpisane Określanie zapotrzebowanie na media energetyczne w piecach szklarskich. Na zdjęciu widać trzy osoby stojące przy laptopie w hali, gdzie znajdują się różne maszyny produkcyjne.
Zdjęcie trzecie, podpisane Posługiwanie się dokumentacją technologiczną. Na zdjęciu częściowo widać mężczyznę, który w jednym ręku trzyma długopis, a w drugim papierowy dokument. Oparty jest o biurko, na którym leży dużo, różnych dokumentów.