Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik elektroradiolog powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
MED.08. Świadczenie usług medycznych w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej i radioterapii:
przygotowania bliższe pacjenta do badań diagnostycznych i zabiegów w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej i radioterapii,
wykonywania prac związanych z przygotowaniem badań diagnostycznych i zabiegów w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej i radioterapii,
wykonywania samodzielnie lub w zespole badań diagnostycznych i zabiegów terapeutycznych z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, pola magnetycznego, pierwiastków promieniotwórczych oraz badań w diagnostyce elektromedycznej,
analizowania poprawności wykonanych badań diagnostycznych i zabiegów w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej, radioterapii oraz przygotowania badań do opisu przez lekarza,
wdrażania i koordynowania programu zapewnienia jakości w placówkach ochrony zdrowia w zakresie elektroradiologii.
„Na co dzień zajmuję się wykonywaniem badań obrazowych i elektromedycznych, a także radioterapii”.
Aleksandra, technik elektroradiolog
Pierwszym zdjęciem rentgenowskim było zdjęcie wykonane przez Wilhelma Roentgena. Zdjęcie przedstawiało dłoń jego żony, na której widoczny był złoty pierścionek, gdyż promienie RTG nie przenikają przez złoto.
Przykładowe zadania zawodowe
Przygotowanie bliższe pacjenta do badań diagnostycznych i zabiegów w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej i radioterapii
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika elektroradiologa.
Zdjęcie pierwsze podpisane - Stosowanie środków ochrony radiologicznej pacjenta w rentgenodiagnostyce. Przedstawia kobietę zakładającą pacjentowi kombinezon chroniący przed promieniowaniem.
Zdjęcie drugie podpisane: Przygotowanie pacjenta do badań z zakresu radiologii. Przedstawiony jest pacjent leżący na łóżku w gabinecie. Obok stoi osoba w rękawicach ochronnych i przykłada dłonie do nogi pacjenta.
Zdjęcie trzecie podpisane: Przygotowanie pacjenta do badania obrazowego. Przedstawiona jest kobieta w fartuchu medycznym, która przykłada głowę pacjenta do sprzętu medycznego.
Zdjęcie czwarte podpisane: Przygotowanie pacjenta do badań z zakresu rezonansu magnetycznego. Przedstawia pacjentkę przygotowującą się do badania tomografem. Pacjentka leży na łóżku wsuwanym do tomografu, a obok niej stoi mężczyzna w fartuchu medycznym, który zakłada kobiecie maskę ochronną.
Wykonywanie prac związanych z przygotowaniem badań diagnostycznych i zabiegów w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej i radioterapii
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika elektroradiologa.
Zdjęcie pierwsze podpisane: Konfigurowanie ustawienia głowicy aparatury rentgenowskiej. Przedstawiona jest kobieta w fartuchu medycznym, która za pomocą przycisków na panelu dobiera odpowiednie ustawienia sprzętu medycznego.
Zdjęcie drugie podpisane: Przygotowanie aparatury diagnostycznej i sprzętu wykorzystywanego w rentgenodiagnostyce. Kobieta w fartuchu medycznym ustawia sprzęt diagnostyczny. Na łóżku w gabinecie siedzi pacjent przygotowany do badania nogi.
Zdjęcie trzecie podpisane: Przygotowanie sprzętu wykorzystywanego w diagnostyce obrazowej. Kobieta w fartuchu medycznym stoi przed białą tablicą. Drugą dłonią przesuwa lampę wytwarzającą promienie rentgenowskie.
Wykonywanie samodzielnie lub w zespole badań diagnostycznych i zabiegów terapeutycznych z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, pola magnetycznego, pierwiastków promieniotwórczych oraz badań w diagnostyce elektromedycznej
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika elektroradiologa.
Zdjęcie pierwsze podpisane: Współuczestniczenie w wykonywaniu badań diagnostycznych zgodnie ze skierowaniem lekarskim. Przedstawiona jest dłoń osoby w rękawicy ochronnej, która za pomocą pokrętła konfiguruje ustawienia sprzętu medycznego.
Zdjęcie drugie podpisane: Dokonywanie cyfrowej obróbki badania. Przedstawiony jest mężczyzna siedzący przy ekranie monitora, na którym wyświetlone są zdjęcie radiologiczne. Drugi z mężczyzn pochyla się obok i patrzy przez przeszkloną ścianę na tomograf stojący w pomieszczeniu obok.
Zdjęcie trzecie podpisane: Wykonywanie badania z zakresu diagnostyki obrazowej za pomocą rezonansu magnetycznego. Przedstawiona jest kobieta siedząca przed dwoma monitorami. Na jednym z nich wyświetlone są zdjęcia rentgenowskie, na drugim tomograf.
Analizowanie poprawności wykonanych badań diagnostycznych i zabiegów w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej, radioterapii oraz przygotowania badań do opisu przez lekarza
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika elektroradiologa.
Zdjęcie pierwsze podpisane: Przygotowanie obrazów badań rentgenodiagnostycznych do opisu przez lekarza. Grafika przedstawia mężczyznę w białym fartuch medycznym, który siedzi przed dwoma monitorami. Na jednym z nich wyświetlone są zdjęcia rentgenowskie, na drugim komora, w której wykonywane są zdjęcia. Przed biurkiem z monitorami jest przeszklona ściana, za którą stoi komora do zdjęć.
Zdjęcie drugie podpisane: Ocenianie obrazów w rentgenodiagnostyce pod względem przydatności diagnostycznej. Widoczne jest zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa, trzymane w dłoni osoby w rękawicach ochronnych.
Zdjęcie trzecie podpisane: Przygotowanie obrazów badań rentgenodiagnostycznych do opisu przez lekarza. Przedstawiony jest ekran monitora, na którym wyświetlone są zdjęcia rentgenowskie głowy.
Wdrażanie i koordynowanie programem zapewnienia jakości w placówkach ochrony zdrowia w zakresie elektroradiologii
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika elektroradiologa.
Zdjęcie pierwsze podpisane: Prowadzenie dokumentacji medycznej wykonanych badań. Przedstawiona jest osoba, która wkłada kartki do teczki z przegródkami.
Zdjęcie drugie podpisane: Ocenianie badania pod względem wymagań systemu zapewnienia jakości. Przedstawieni są dwaj mężczyźni omawiający zdjęcie rentgenowskie wyświetlone na ekranie monitora.
Zdjęcie trzecie podpisane: Stosowanie wymagania systemu zapewnienia jakości w rentgenodiagnostyce. Przedstawiony jest mężczyzna w fartuchu medycznym, który stoi przed tomografem i przegląda notatki trzymane w rękach.
Prezentacja przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika elektroradiologa.
Zdjęcie pierwsze przedstawia stanowisko pracy elektroradiologa. W pomieszczeniu ustawione jest biurko, na którym stoją dwa monitory. Na większym wyświetlone są zdjęcia radiologiczne, na drugim, mniejszym przedstawiona jest komora do rezonansu.
Krok pierwszy - Konfiguracja aparatury elektroradiologicznej. Przedstawiony jest sprzęt medyczny przypominający laptopa. Jest to mały sprzęt z ekranem i klawiaturą.
Krok drugi - Właściwe ustawienie aparatury rentgenowskiej. Przedstawiona jest kobieta w białym fartuchu medycznym. Kobieta trzyma dłonie na sprzęcie medycznym i reguluje jego ustawienie.
Krok trzeci - Ustawienie pacjenta do wykonania badań obrazowych. Przedstawiona jest kobieta w fartuchu medycznym stojąca przy sprzęcie medycznym, który kieruje w stronę pacjenta. Mężczyzna jest odwrócony tyłem do sprzętu, głową dotyka tablicy.
Krok czwarty - Odbiór fizycznej kopii fotografii. Widoczny jest sprzęt do kopiowania fotografii. Osoba w rękawicach ochronnych trzyma dłoń na uchwycie maszyny.
Krok piąty - Przekazanie wyników badań diagnostyki obrazowej do lekarza specjalisty. Przedstawiona jest kobieta i mężczyzna omawiający wyniki badań pacjenta. Kobieta pokazuje palcem na notatki trzymane w dłoni mężczyzny. Oboje mają założone białe fartuchy medyczne i zawieszone na szyi stetoskopy.