Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik procesów introligatorskich powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
PGF.03. Realizacja procesów introligatorskich i opakowaniowych:
realizacji procesów wykonywania druków luźnych i łączonych,
realizacji procesów wykonywania opraw,
wykonywania opakowań.
PGF.06. Planowanie i kontrola produkcji poligraficznej:
planowania produkcji poligraficznej,
kontrolowania przebiegu produkcji poligraficznej.
„Na co dzień zajmujemy się wykonywaniem druków luźnych, łączonych, opraw oraz opakowań z materiałów zadrukowanych i niezadrukowanych, a także obsługujemy maszyny, urządzenia i linie potokowe do obróbki introligatorskiej i wykończeniowej produktów poligraficznych.”
Szymon, technik procesów introligatorskich
Początki introligatorstwa sięgają starożytnego Rzymu, w którym istniał zawód tzw. glutynatora (sklejacza), zajmującego się łączeniem płatów papirusu w zwoje.
Przykładowe zadania zawodowe
Realizacja procesów wykonywania druków luźnych i łączonych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Wydruk materiałów poligraficznych. Na zdjęciu widać maszynę, w której znajdują się kartridże z czarnym i kolorowymi tuszami. Maszyna drukuje obraz na papierze. Jeden obraz jest już wydrukowany.
Zdjęcie drugie, podpisane Odbiór wydruków z maszyny poligraficznej. Na zdjęciu widać wydruk ulotek. Mężczyzna widoczny na zdjęciu przykłada linijkę do wydrukowanych materiałów.
Zdjęcie trzecie, podpisane Rozdzielenie wydruków nożem introligatorskim. Na zdjęciu widać mężczyznę, który za pomocą noża introligatorskiego rozcina wydruk. Nóż przyłożony jest do czarnej linijki.
Kontrolowanie przebiegu produkcji poligraficznej
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Regulacja urządzenia poligraficznego. Na zdjęciu widać mężczyznę, który ma czarną koszulkę z krótkim rękawem oraz czarne rękawiczki ochronne. Pochyla się nad dużym, czarnym urządzeniu drukarskim i wkłada do niego dużą szpilę papieru.
Zdjęcie drugie, podpisane Monitorowanie pracy urządzenia. Na zdjęciu widać mężczyznę, który stoi przy maszynie drukarskiej i trzyma ręce na wydruku. Mężczyzna ma czarną koszulkę z krótkim rękawem oraz zegarek.
Zdjęcie trzecie, podpisane Weryfikacja otrzymanego produktu przed przekazaniem go do klienta. Na zdjęciu widać mężczyznę, który ma czarną koszulkę z krótkim rękawem oraz zegarek. Stoi przy ploterze, patrzy na wydruk, który trzyma w rękach.
Wykonywanie opakowań
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Wydruk opakowań z zachowaniem odpowiednich parametrów technicznych. Na zdjęciu widać dużą maszynę drukarską, w której znajdują się cztery kartridże z czarnym oraz kolorowymi tuszami. W maszynie znajduje się papier.
Zdjęcie drugie, podpisane Prace wykończeniowe nad opakowaniami. Na zdjęciu widać mężczyznę w czarnej koszulce z krótkim rękawem. Stoi przy biurku i sprawdza wymiary wydruków, które są na wyżej wymienionym biurku. W tle widzimy pianki introligatorskie oraz środki czyszczące.
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe w pracy technika procesów introligatorskich w formie prezentacji krok po kroku.
Na zdjęciu widać czarno‑szary ploter, w którym znajduje się duży arkusz białego papieru.
Krok pierwszy, podpisany Uruchamianie maszyny wykonującej nadruki opakowaniowe. Na zdjęciu widać mężczyznę, który naciska czerwony przycisk włączający, który znajduje się na niebieskim urządzeniu.
Krok drugi, podpisany Przygotowywanie kartonów do wykonania nadruku. Na zdjęciu widać mężczyznę w czarnej koszulce z krótkim rękawem oraz czarnych spodniach, który kuca przy dużej szpuli z papierem.
Krok trzeci, podpisany Umieszczanie kartonów w maszynie drukującej. Na zdjęciu widać mężczyznę przy dużej maszynie drukarskiej, w który wyjmuje gotowe wydruki.
Krok czwarty, podpisany Kontrola nad procesem drukowania. Na zdjęciu widać mężczyznę przy dużej maszynie drukarskiej, w której znajdują się gotowe wydruki.
Krok piąty, podpisany Odbiór gotowego nadruku oraz kontrola jakości. Na zdjęciu widać wydruk ulotek. Mężczyzna widoczny na zdjęciu przykłada linijkę do wydrukowanych materiałów.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostały typowe zadania zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie i sprawnie.
Planowanie produkcji poligraficznej
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Zamówienie klienta. Omówienie możliwych rozwiązań poligraficznych i introligatorskich. Na zdjęciu widać kobietę i mężczyznę, którzy siedzą na kanapie i wybierają kolory z katalogu, który leży przed nimi na stole. Kobieta ma ciemną marynarkę i niebieską koszulę, a mężczyzna koszule w kratę.
Zdjęcie drugie, podpisane Przygotowanie techniczne zamówienia. Na zdjęciu widać mężczyznę w czarnej koszulce z krótkim rękawem, który stoi przy komputerze. Trzyma rękę na myszce komputerowej i patrzy w monitor.
Zdjęcie trzecie, podpisane Przygotowanie procesu produkcji. Na zdjęciu widać mężczyznę, który ma czarne rękawiczki ochronne. Mężczyzna wyjmuje arkusz papieru z plotera.