Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie elektromechanik powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
ELE.01. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń elektrycznych:
montowanie i uruchamianie maszyn i urządzeń elektrycznych,
obsługiwanie maszyn i urządzeń elektrycznych.
„W swojej pracy zajmuję się montażem oraz naprawą maszyn i urządzeń elektrycznych oraz układów zasilających i sterujących ich pracą”.
Rafał, elektromechanik
Do przezwojenia przeciętnego silnika indukcyjnego (2.2kW, 380V) potrzebne jest ok. 180 metrów drutu miedzianego, czyli 2000 gramów.
Przykładowe zadania zawodowe
Montowanie i uruchamianie maszyn i urządzeń elektrycznych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe związane z montowaniem i uruchamianiem maszyn i urządzeń elektrycznych.
Pierwsze zdjęcie przedstawia elektromontera lutującego elementy płyty głównej. W jednej dłoni monter trzyma element płyty, a w drugiej końcówkę lutownicy.
Drugie zdjęcie przedstawia montera, który za pomocą wkrętaka elektrycznego montuje urządzenie elektryczne w metalowej obudowie.
Obsługiwanie maszyn i urządzeń elektrycznych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe związane z obsługiwaniem maszyn i urządzeń elektrycznych.
Pierwsze zdjęcie przedstawia stół z dwoma mikserami muzycznymi oraz otwartym laptopem i monitorem komputerowym. W tle widoczne są głośniki oraz rzędy siedzeń.
Drugie zdjęcie przedstawia skrzynkę z instalacją elektryczną złożoną z przewodów oraz przełączników. Widoczna jest dłoń osoby, która trzyma miernik i dokonuje pomiarów.
Trzecie zdjęcie przedstawia trzy urządzenia z monitorami i przyciskami. Do jednego z urządzeń podłączona jest przewodem końcówka, którą osoba trzyma w dłoni. W tle widoczny panel sterujący urządzenia.
Prezentacja przedstawia przykładowe zadania zawodowe elektromechanika. Na pierwszym zdjęciu przedstawiony jest multimetr z ekranem, przyciskami i pokrętłem.
Krok pierwszy - przygotowanie elementów ubioru ochrony osobistej. Zdjęcie przedstawia elektromechanika w stroju ochronnym i rękawiczkach ochronnych, który zakłada okulary ochronne.
Krok drugi - przeprowadzenie diagnozy awarii wentylatora. Zdjęcie przedstawia elektromechanika w stroju ochronnym, który kuca nad wentylatorem leżącym na podłodze.
Krok trzeci - wykonanie pomiarów elektrycznych. Zdjęcie przedstawia multimetr z ekranem, przyciskami i pokrętłem. Na ekranie widoczna wartość 4,1.
Krok czwarty - weryfikacja danych technicznych w dokumentacji techniczno‑ruchowej urządzenia. Zdjęcie przedstawia zbliżenie na książkę ze schematami, która przegląda elektromechanik.
Krok piąty - zmiana parametrów pracy falownika. Zdjęcie przedstawia zbliżenie na panel sterujący falownika. Elektromechanik dłonią w rękawicy ochronnej ustawia parametry urządzenia.
Krok szósty - przywrócenie wentylatora do stanu prawidłowego funkcjonowania. Zdjęcie przedstawia zbliżenie na fragment wentylatora. Widoczna jest jego obudowa oraz śmigło.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu asystentka stomatologiczna.
Ćwiczenia
Wykonaj poniższe ćwiczenia. Wykorzystaj informacje nabyte w tym materiale.