Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie fotograf powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:

AUD.02. Rejestracja, obróbka i publikacja obrazu:

  • przygotowania planu zdjęciowego,

  • rejestrowania obrazu,

  • obróbki i publikowania obrazu.

RzxdaWEJ3xGD91
Źródło: GroMar Sp. z o. o., Fotograf, licencja: CC BY-SA 3.0.

„Na co dzień zajmuję się utrwalaniem rzeczywistości i zapisywaniem jej na fotografiach”.

Marcin, fotograf

Ciekawostka

Pierwowzorem aparatu fotograficznego była camera obscura, a pierwsza fotografia powstała w 1826 roku i nosi tytuł „Widok z okna Le Gras”.

R2DHtG3v4EEYo
Źródło: Luis Quintenero, Karta pamięci, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Przykładowe zadania zawodowe

Przygotowanie planu zdjęciowego

Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe.

Zdjęcie pierwsze przedstawia ustawienie oświetlenia na planie zdjęciowym. Widoczny jest mężczyzna w studiu fotograficznym. W pomieszczeniu są dwie lampy na statywach, przy jednej z nich stoi mężczyzna i poprawia ustawienie lampy.

Zdjęcie drugie przedstawia dobór właściwego obiektywu do specyfikacji sesji. Na pierwszym planie widoczny jest obiektyw aparatu trzymany w dłoni fotografa. Na drugim planie stoi kobieta na tle budynku. Kobieta widoczna jest również w obiektywie aparatu.

Zdjęcie trzecie przedstawia wybór odpowiedniego ujęcia. Pokazany jest mężczyzna w szarej koszulce i czapce z daszkiem. Trzyma aparat fotograficzny i patrzy w jego ekran.

Zdjęcie czwarte przedstawia przygotowanie i ustawienie aparatów fotograficznych na statywach na planie zdjęciowym. Pokazany jest mężczyzna kucający w lesie obok drzewa. Przed nim stoi statyw z aparatem, na którym mężczyzna trzyma dłoń.

Zdjęcie piąte przedstawia przygotowanie i ustawienie parasola fotograficznego na planie zdjęciowym. Pokazane jest blaszane pomieszczenie z otwartymi na zewnątrz drzwiami. Na środku pomieszczenia są umieszczone statywy z lampami.

Zdjęcie szóste przedstawia ustawienie namiotu bezcieniowego. Fotograf ze statywem i aparatem stoi przed namiotem bezcieniowym. Widoczna jest dłoń mężczyzny, który trzyma fotografowany przedmiot w namiocie.

Zdjęcie siódme przedstawia  ustawienie softboxu na statywie na planie zdjęciowym. Pokazany jest mężczyzna ustawiający statyw z softboxem w studiu fotograficznym.

Rejestrowanie obrazu

1,1,1
RkPfkUKQiqqlM
Dostosowanie ustawień aparatu
Źródło: George Milton, Wybór ustawień w aparacie, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R1Ao2fRrrRADN

Planowanie ujęcia do sfotografowania

Źródło: GroMar Sp. z o. o., Planowanie ujęcia do sfotografowania, licencja: CC BY-SA 3.0.
R1TSQYHxmJMUs
Wykonywanie fotografii
Źródło: Cottonbro Studio, Wykonywanie zdjęć martwej natury, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Galeria przedstawia przykładowe zajęcia fotografa.

Zdjęcie pierwsze przedstawia aparat trzymany w dłoniach kobiety. Kobieta trzyma palec na przycisku aparatu. Na ekranie aparatu wyświetlone jest zdjęcie.

Zdjęcie drugie przedstawia mężczyznę w czerwonej czapce z daszkiem. Trzyma w dłoni aparat przysunięty do twarzy. Z aparatu wysunięta jest lampa błyskowa.

Zdjęcie trzecie przedstawia wykonywanie fotografii. Młoda kobieta jest nachylona nad stołem, na którym leży tło fotograficzne, a na nim kwiaty i mała buteleczka. Kobieta robi zdjęcie przedmiotom na stole. W tle widoczne są szafki kuchenne.

Galeria przedstawia przykład rejestracji i obróbki obrazu.

Zdjęcie pokazuje studio fotograficzne. Na środku rozwinięte jest tło fotograficzne, oświetlone przez lampy ustawione z różnych stron. Na suficie zamocowana jest konstrukcja z lampami.

Krok pierwszy - przygotowywanie statywu fotograficznego. Pokazany jest mężczyzna w szarej koszulce i czerwonej czapce z daszkiem, który rozkłada statyw. W tle widoczna jest lampa i okno pomieszczenia, a za nim drzewa.

Krok drugi - aranżowanie planu zdjęciowego. Pokazany jest mężczyzna, który idzie przez środek pomieszczenia. W pomieszczeniu stoi biurko, na nim leżą deska do krojenia i dwie miseczki ceramiczne. Obok biurka stoi rozłożony statyw, a za biurkiem jest blenda oparta o ścianę.

Krok trzeci - przygotowywanie oświetlenia. Pokazany jest mężczyzna, który kieruje lampę na statywie, tak, aby światło padało na biurko przed nim. Obok stoi druga lampa.

Krok czwarty - konfiguracja ustawień aparatu fotograficznego.  Pokazany jest mężczyzna, który trzyma w rękach aparat i przyciskami zmienia jego ustawienia. Obok mężczyzny jest postawiony statyw.

Krok piąty - sprawdzanie jakości wykonywanych fotografii. Mężczyzna trzyma w dłoniach aparat fotograficzny. Z aparatu wysunięta jest lampa błyskowa. Obok mężczyzny stoi rozłożony statyw.

Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł sprawnie.

Obróbka i publikowanie obrazu

1,1,1
R1SXSGsP19TEv
Wykonywanie retuszu fotografii
Źródło: George Milton, Retusz z pomocą tabletu graficznego, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R10V63uc99g9Q
Archiwizowanie materiałów
Źródło: George Milton, Praca ze zdjęciami na laptopie, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R8WmsZbSvolgG
Udostępnianie gotowych materiałów klientowi
Źródło: Sam Lion, Prezentacja zdjęć, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Galeria przedstawia zajęcia fotografa podczas wykonywania pracy.

Zdjęcie pierwsze przedstawia wykonywanie retuszu fotografii. Widoczny jest na nim mężczyzna siedzący przy biurku, na którym stoi otwarty laptop. Na laptopie włączone jest zdjęcie przedstawiające kobietę. Na biurku obok laptopa leży urządzenia podpięte do komputera za pomocą przewodu.

Zdjęcie drugie przedstawia archiwizowanie materiałów. Pokazany jest laptop, który stoi na biurku. W laptopie otwarty jest program do edycji zdjęć. Widoczna jest dłoń, która spoczywa na myszce komputerowej.

Zdjęcie trzecie przedstawia udostępnianie gotowych materiałów klientowi. Pokazane są dwie kobiety, jedna z nich trzyma w dłoniach aparat zawieszony na szyi. Obie kobiety patrzą w ekran aparatu i uśmiechają się.

Gra edukacyjna

Po zapoznaniu się z rozdziałem Zadania zawodowe zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu fotograf.

1
R1QLselurvpqO
Gra edukacyjna
Źródło: GroMar Sp. z o.o., Gra edukacyjna, licencja: CC BY-SA 3.0.

Ćwiczenia

Wykonaj poniższe ćwiczenia. Wykorzystaj informacje nabyte w tym materiale.

RF7M2g1VhK6DM1
Ćwiczenie 1
Zaznacz wszystkie prawidłowe odpowiedzi. Do zajęć zawodowych fotografa należą:
R14bPHwzyOTGy1
Ćwiczenie 2
Zaznacz prawidłową odpowiedź. Jaka kwalifikacja występuje w zawodzie fotografa?
RzQntfxdR19k41
Ćwiczenie 3
Zaznacz wszystkie prawidłowe odpowiedzi. Po zdobyciu zawodu fotografa będziesz pracować:
R14ShLcKjtMNR1
Ćwiczenie 4
Zaznacz wszystkie prawidłowe odpowiedzi. Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie fotograf może podejmować pracę w: