Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie mechatronik powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
ELM.03. Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych:
montowanie urządzeń i systemów mechatronicznych (np. montaż układów sterowania silnikami elektrycznymi, siłownikami pneumatycznymi itp., zgodnie ze schematem ideowym i montażowym układu),
wykonywanie rozruchu urządzeń i systemów mechatronicznych (np. rozruch urządzeń napędzanych silnikami elektrycznymi, siłownikami pneumatycznymi itp., zgodnie z dokumentacją techniczno‑rozruchową),
wykonywanie konserwacji urządzeń i systemów mechatronicznych (np. konserwacja układów zasilania urządzeń elektrycznych, pneumatycznych lub hydraulicznych, zgodnie z instrukcją serwisową tych urządzeń).
„Na co dzień zajmujemy się przede wszystkim montowaniem urządzeń i systemów mechatronicznych”.
Adam, mechatronik
Urządzenia medyczne, np. wspomagające pracę serca, są dziełem mechatroników.
Przykładowe zadania zawodowe
Montowanie urządzeń i systemów mechatronicznych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe mechatronika w zakresie montowania urządzeń i systemów mechatronicznych.
Zdjęcie pierwsze. Pomiar uzwojeń silnika – wykonanie pomiaru rezystancji poszczególnych uzwojeń. Na zdjęciu widać dłonie w czarnych rękawiczkach dokonujące pomiaru uzwojeń silnika – wykonujące pomiaru rezystancji poszczególnych uzwojeń. Urządzenie wyświetla wartości dwadzieścia dwa przecinek zero zero.
Zdjęcie drugie. Obsługa obrabiarek sterowanych numerycznie. Przedstawia rękę osoby obsługującej obrabiarkę sterowaną numerycznie. Osoba na zdjęciu trzyma niebieski wąż, przed nim znajduje się owalne urządzenie.
Zdjęcie trzecie. Obsługa panelu operatora linii produkcyjnej. Przedstawia mężczyznę, w okularach, czarnej bluzie i czarnych rękawiczkach, obsługującego panel operatora linii produkcyjnej.
Zdjęcie czwarte. Sprawdzanie poszczególnych podzespołów szafy sterowniczej. Przedstawia dłoń trzymającą urządzenie elektroniczne z przyciskami i wyświetlaczem z kablem podłączonym do szafy sterowniczej.
Wykonywanie rozruchu urządzeń i systemów mechatronicznych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe mechatronika w zakresie wykonywania rozruchu urządzeń i systemów mechatronicznych.
Zdjęcie pierwsze. Przegląd techniczny urządzenia mechatronicznego. Przedstawia czarne urządzenie z żółtymi tabliczki z numerami. Urządzenie to zawiera przełączniki, gniazda i kable niebieskie i czarne. Po prawej stronie ręka w czarnej rękawiczce wykonuje czynność przekręcenia jednego z przełączników.
Zdjęcie drugie. Sprawdzanie prawidłowości funkcjonowania czujnika indukcyjnego. Przedstawia podłużne urządzenie z gwintem wkręcone w większe urządzenie. Miejsce wkręcenia wskazuje palec w czarnej rękawiczce. W tle widać metalowe pręty.
Zdjęcie trzecie. Sprawdzanie szczelności układu pneumatycznego za pomocą miernika ultradźwiękowego. Przedstawia elektroniczne czarno‑niebiesko‑białe urządzenie z włączonym wyświetlaczem trzymane w dłoniach.
Prezentacja.
Zdjęcie pierwsze przedstawia kobietę w kasku ochronnym, okularach ochronnych w rękawicach i koszuli w kratę przy metalowym urządzeniu. W tle widać wiele metalowych elementów.
Naprawa uszkodzonego elementu mechanicznego
Zdjęcie drugie. Zdiagnozowanie awarii maszyny na ekranie urządzenia. Zdjęcie przedstawia urządzenie elektroniczne z włączonym ekranem. Na panelu znajdują się przyciski.
Zdjęcie trzecie. Przegląd i czyszczenie czujnika optycznego. Zdjęcie przedstawia dłoń w czarnej rękawiczce z białą ścierką na czujniku optycznym.
Zdjęcie czwarte. Sprawdzanie siłowników linii automatycznej. Zdjęcie przedstawia moment sprawdzania siłowników linii automatycznej przez osobę w czarnej rękawiczce za pomocą śrubokrętu.
Zdjęcie piąte. Przegląd urządzenia mechatronicznego. Zdjęcie przedstawia moment przeglądu urządzenia mechatronicznego przez osobę w czarnej rękawiczce. Urządzenie mechatroniczne posiada okablowanie przełączniki i otwory.
Zdjęcie szóste. Wprowadzenie ustawień początkowych maszyny i ponowne uruchomienie. Zdjęcie przedstawia mężczyznę w okularach i czarnej bluzie przed panelem z przyciskami, pokrętłami.
W prezentacji ukazano typowe zadania zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby wszystkie procesy przebiegły bezpiecznie.
Wykonywanie konserwacji urządzeń i systemów mechatronicznych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe mechatronika w zakresie wykonywania konserwacji urządzeń i systemów mechatronicznych.
Zdjęcie pierwsze. Czyszczenie czujników odbiciowych (lusterek). Przedstawia mężczyznę z profilu, w okularach i niebieskiej koszulce, czyszczącego za pomocą szarej ścierki część metalowego urządzenia. Na ręce ma ubraną czarną rękawiczkę. W tle widać biało zielone ściany.
Zdjęcie drugie. Uzupełnianie smarów w elementach tocznych. Zdjęcie przedstawia moment uzupełniania smarów przez mężczyznę w niebieskiej koszulce i czarnych rękawiczkach za pomocą czarno‑pomarańczowego urządzenia zakończonego czarnym wężykiem. Urządzenie, u którego uzupełniane są smary zawiera metalowe bolce. W tle widać żółte i zielone barierki.
Zdjęcie trzecie. Sprawdzenie szczelności układów pneumatycznych. Zdjęcie przedstawia elektroniczne urządzenie o niebieskiej obwolucie z włączonym wyświetlaczem. Wyświetlacz zawiera przyciski. Na pierwszym planie widać dwa palce w czarnej rękawiczce wskazujące na wyświetlacz.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu mechatronik.
Ćwiczenia
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do ćwiczeń, które pozwolą Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu mechatronik.