Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie operator maszyn leśnych powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
LES.01. Obsługa maszyn stosowanych w gospodarce leśnej:
obsługi maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w pracach z zakresu zagospodarowania lasu,
obsługi maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w pracach z zakresu użytkowania lasu.
„Mój standardowy dzień pracy to pozyskiwanie surowca drzewnego i innych produktów leśnych”.
Damian, operator maszyn leśnych
Na całym świecie rośnie ponad 23 tys. gatunków drzew.
Przykładowe zadania zawodowe
Obsługiwanie maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w pracach z zakresu zagospodarowania lasu
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są cztery zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Odczytywanie szkiców z zakresu gospodarki leśnej. Zdjęcie pierwsze, podpisane Na zdjęciu częściowo widać dwie osoby przy stole. Na blacie leży laptop i różne dokumenty z planami i szkicami z zakresu gospodarki leśnej. Jedna z postaci wskazuje na coś na planie niebieskim markerem. Na analizowanym dokumencie leży zielony marker.
Zdjęcie drugie, podpisane Ręczne i mechaniczne przygotowywanie gleby. Na zdjęciu widać łyżkę łopaty, która wbita jest w ziemię. Jest używana, aby wykopać dół w ziemi. Przed łyżką widać świeżo naruszoną ziemią. Bo bokach i za nią rosną zielone roślinki i trawa.
Zdjęcie trzecie, podpisane Sprawdzanie stanu technicznego maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w pracach leśnych. Na zdjęciu częściowo widać człowieka ubranego w granatowy kombinezon ochronny i czarne rękawiczki. W rękach trzyma pomarańczową piłę łańcuchową. W tle widać duży zielony krzew i fragment ściany drewnianego budynku.
Zdjęcie czwarte, podpisane Sadzenie drzew sposobem ręcznym i mechanicznym. Na zdjęciu widać dłoń człowieka sadzącego małą sadzonką drzewa. Roślina obsypana jest czarną, żyzną glebą. Obok częściowo widać plastikową torbę z ziemią.
Wykonywanie prac z zakresu ochrony lasu
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Sadzenie drzew i ochrona drzewostanu. Na zdjęciu widać ręce człowieka sadzącego małą sadzonką drzewa. Roślina obsypana jest korą, igłami i torfem.
Zdjęcie drugie, podpisane Ochrona przeciwpożarowa lasu. Na zdjęciu widać drogę w lesie odgrodzoną taśmą ostrzegawczą. W oddali znajdują się dwa wozy straży pożarnej. Stoją przy nich strażacy i wyciągają węże gaśnicze. Za pojazdami widać drzewa.
Zdjęcie trzecie, podpisane Wytyczanie i wyznaczanie tras dla zwiedzających. Na zdjęciu widoczna jest kładka spacerowa w lesie, prowadząca do zbiornika wodnego. Widać na niej troje ludzi. Dookoła kładki widoczne są zielone drzewa i krzewy.
Galeria przedstawia przykład przebiegu procesu obsługi maszyn leśnych w formie prezentacji krok po kroku.
Na zdjęciu widać las. Przez drzewa przebija się słońce. W oddali widać gęste zielone krzewy.
Krok pierwszy, podpisany Ubiór sprzętu ochronnego. Na zdjęciu częściowo widać mężczyznę ubranego w szarą bluzę roboczą i pomarańczową kamizelkę ochronną. Na głowie ma pomarańczowy kask i czarne nauszniki ochronne. Mężczyzna zakłada na twarz przyłbicę. Jest w lesie. Za nim widać drzewa.
Krok drugi, podpisany Przeprowadzenie przeglądu maszyny przed rozpoczęciem prac. Na zdjęciu częściowo widać mężczyznę ubranego w szarą bluzę i pomarańczową kamizelkę odblaskową. Na głowie ma pomarańczowy kask i czarne nauszniki ochronne. Stoi przy głowicy żółtego harvestera. Sprawdza jej stan techniczny. Mężczyzna jest w lesie. W oddali widać drzewa.
Krok trzeci, podpisany Wymiana zużytych części maszyny. Na zdjęciu widać mężczyznę ubranego w szarą bluzę i pomarańczową kamizelkę odblaskową. Na głowie ma pomarańczowy kask i czarne nauszniki ochronne. Przyłbicę zamocowaną do kasku ma podniesioną. Stoi przy głowicy żółtego harvestera i wymienia zamontowaną na niej piłę łańcuchową. Mężczyzna jest w lesie. W oddali widać drzew, krzewy i pocięte kawałki drewna. W prawym dolnym roku częściowo widać koło pojazdu.
Krok czwarty, podpisany Wykonanie testu poprawnego działania maszyny po przeprowadzeniu serwisu. Na zdjęciu widać głowicę żółtego harvestera. W lewym dolnym rogu częściowo widać dwa koła pojazdu. W oddali widać drzewa i krzewy.
Krok piąty, podpisany Praca za pomocą maszyny na wybranym odcinku leśnym. Na zdjęciu widać głowicę żółtego harvestera. W lewym dolnym rogu częściowo widać koła pojazdu. W oddali widać drzewa i krzewy.
Krok szósty, podpisany Monitorowanie parametrów pracy maszyny. Na zdjęciu widać wnętrze kabiny operatorskiej harvestera. Na ekranie panelu sterowniczego widać tabelki z różnymi danymi. Przy ekranie częściowo widać siedzącego przy nim operatora.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostały typowe zadania zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Wykonywanie prac z zakresu pozyskania drewna
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Klasyfikacja jakościowo‑wymiarowa surowca drzewnego. Na zdjęciu częściowo widać kobietę ubraną w ciemną kurtkę ochronną. Stoi przy drzewie. W rękach trzyma taśmę mierniczą. Wykonuje pomiary objętości pnia. W tle widać więcej drzew.
Zdjęcie drugie, podpisane Wykonywanie ścinki drzew oraz przerzynki surowca drzewnego. Na zdjęciu widać polankę w lesie, na której odbywa się ścinka drzew i przerzynka surowca drzewnego. Widoczny jest zielony harvester, przenośna toaleta i dużo pociętego już materiału drzewnego.
Zdjęcie trzecie, podpisane Wykonywanie zrywki surowca drzewnego. Na zdjęciu widoczny jest zielony skidder podczas zrywki surowca drzewnego na terenie leśnym.