Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik ortopeda powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
MED.11. Wykonywanie i dobieranie przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych:
oceniania stanu funkcjonalnego pacjenta wymagającego zaopatrzenia ortopedycznego oraz projektowania i wykonywania przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych,
opracowywania indywidualnego planu zaopatrzenia ortopedycznego i zaopatrzenia w środki pomocnicze zgodnie z zaleceniami lekarza, specjalisty fizjoterapii oraz potrzebami pacjenta,
dobierania i stosowania procesu technologicznego do wykonywania zaopatrzenia ortopedycznego i środków pomocniczych oraz kierowania tym procesem,
dokonywania bieżących napraw przedmiotów ortopedycznych,
podejmowania współpracy z placówkami ochrony zdrowia w zakresie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz w zakresie wczesnej rehabilitacji pacjenta.
„Na co dzień zajmuję się przede wszystkim oceną stanu funkcjonalnego pacjenta wymagającego zaopatrzenia ortopedycznego oraz projektowaniem i wykonywaniem przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych”.
Grażyna, technik ortopeda
Technik ortopeda może znacznie podnieść komfort życia pacjenta.
Przykładowe zadania zawodowe
Ocenianie stanu funkcjonalnego pacjenta wymagającego zaopatrzenia ortopedycznego oraz projektowanie i wykonywanie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe w zawodzie technika ortopedy.
Zdjęcie pierwsze przedstawia mężczyznę dokonującego ręcznej i mechanicznej obróbki materiałów wykorzystywanych podczas wykonywania ortez kończyn górnych, kończyn dolnych i tułowia. Mężczyzna ma założony biały fartuch medyczny. Dłonie ma położone na ortezie z gipsu. Obok widoczne jest wiadro z rozrobionym gipsem.
Zdjęcie drugie przedstawia dobieranie przyrządów ortopedycznych i ocenianie poprawności ustawienia ortez kończyn na pacjencie. Widoczne są dłonie technika ortopedy zakładającego stabilizator na dłoń kobiety. W tle widoczne jest biurko z lampką oraz kwiat doniczkowy stojący na podłodze.
Zdjęcie trzecie przedstawia dokonywanie drobnych napraw przyrządów ortopedycznych, dostosowując je do indywidualnych potrzeb pacjenta. Widoczny jest mężczyzna z okularami ochronnymi i nausznikami. Trzyma w rękach szlifierkę i rozcina gips w kolorowe wzory.
Zdjęcie czwarte przedstawia projektowanie i wykonywanie przedmiotów ortopedycznych. Kobieta w białym fartuchu medycznym stoi przed odlewem gipsowym na dolną kończynę. W dłoniach trzyma formą na gips.
Zdjęcie piąte przedstawia wykonywanie przedmiotów ortopedycznych. Widoczne są dłonie osoby mocującej paski na kolorowym odlewie ortopedycznym na kończynę dolną.
Zdjęcie szóste przedstawia wykonywanie przedmiotów ortopedycznych. Widoczna jest kobieta w białym fartuchu, masce ochronnej oraz nausznikach. Trzyma w rękach przedmiot ortopedyczny i obrabia go za pomocą narzędzi.
Zdjęcie siódme przedstawia ocenianie stanu funkcjonalnego pacjenta wymagającego zaopatrzenia ortopedycznego. Widoczne są dwie kobiety. Jedna z nich jest w białym fartuchu i przygląda się drugiej kobiecie stojącej obok. Druga kobieta podpiera się jedną kulą ortopedyczną.
Opracowywanie indywidualnego planu zaopatrzenia ortopedycznego i zaopatrzenia w środki pomocnicze zgodnie z zaleceniami lekarza, specjalisty fizjoterapii oraz potrzebami pacjenta
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe w zawodzie technika ortopedy.
Zdjęcie pierwsze przedstawia stosowanie najnowszych urządzeń do diagnostyki narządu ruchu. Widoczna jest dłoń osoby trzymającej przyrząd do diagnostyki. Przykłada przyrząd do kończyny dolnej pacjenta.
Zdjęcie drugie przedstawia przeprowadzanie badań podmiotowych oraz ocenianie stanu funkcjonalnego pacjenta. Młoda kobieta siedzi na skanerze M R I. Ma na sobie białą bluzę i czarne spodnie. Kobieta trzyma dłoń na lekko ugiętej nodze.
Zdjęcie trzecie przedstawia uczestniczenie we wczesnym usprawnianiu narządu ruchu pacjenta z ortezą. Kobieta ubrana w biały fartuch trzyma nogę pacjenta na leżance. Pacjent leży na brzuchu, nogę ma uniesioną i zgiętą w kolanie. Pod zgiętym kolanem znajduje się kolano kobiety wykonującej badanie.
Dokonywanie bieżących napraw przedmiotów ortopedycznych
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe w zawodzie technika ortopedy.
Zdjęcie pierwsze przedstawia dobieranie rodzajów protezy do poziomu i rodzaju amputacji oraz stanu kikuta. Przedstawiony jest mężczyzna przymierzający protezę na dłoń drugiego mężczyzny. W tle widoczny jest blat biurka, na którym znajduje się otwarty laptop.
Zdjęcie drugie przedstawia wykonywanie przedmiotów ortopedycznych kończyn górnych, kończyn dolnych. Pokazany jest mężczyzna wlewający z jednego pojemnika do drugiego masę gipsową. Mężczyzna jest ubrany w czarną koszulkę i biały fartuch.
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe w zawodzie technika ortopedy.
Zdjęcie pierwsze przedstawia przykład dobierania i opracowywania indywidualnego planu zaopatrzenia ortopedycznego. Pokazany jest stabilizator na kolano.
Krok pierwszy – ocena stanu funkcjonalnego pacjenta. Mężczyzna stoi na szklanej płytce pozwalającej ocenić stan jego stopy. Przed nim kuca kobieta przeprowadzająca ocenę. Ma założone gumowe rękawiczki i przykłada dłonie do stóp pacjenta.
Krok drugi – opracowanie indywidualnego planu zaopatrzenia ortopedycznego. Pokazane są dłonie techniczki ortopedki w gumowych rękawiczkach. Kobieta trzyma w dłoni długopis i wypełnia dokument medyczny.
Krok trzeci – sporządzenie projektu przedmiotu ortopedycznego. Widoczne są dłonie osoby sporządzającej projekt przedmiotu ortopedycznego. Mężczyzna trzyma w dłoniach linijkę oraz ołówek, rysuje na kartce linię. Na blacie znajduje się również miarka, ekierka, kartki i nożyk do tapet.
Krok czwarty – przygotowanie materiałów oraz narzędzi do wykonania przedmiotu ortopedycznego. Przedstawione są położone na blacie narzędzie wykorzystywane do pracy technika ortopedy. Są to między innymi pilniczki, kombinerki, śrubokręty, pojemniki z gwoździami.
Krok piąty – przygotowanie zaopatrzenia ortopedycznego. Pokazana jest kobieta w białej koszulce. Kobieta stoi przed blatem, ma uniesione nad blat ręce i wykonuje swoją pracę.
Krok szósty – wykonanie przedmiotu ortopedycznego zgodnie z technologią. Przedstawiona jest kobieta w białej koszulce, stojąca przed blatem roboczym. Trzyma dłonie na protezie kończyny dolnej postawionej na blacie. Do protezy przykłada przyrząd pomiarowy.
Krok siódmy – wdrożenie przedmiotu ortopedycznego do funkcjonowania i użytkowania przez pacjenta. Przedstawiona jest kobieta w białym fartuchu i gumowych rękawiczkach. Ruchem ręki pokazuje mężczyźnie obok niej, gdzie ma iść. Przed nimi znajdują się zasłony na stojakach.
Podejmowanie współpracy z placówkami ochrony zdrowia w zakresie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz w zakresie wczesnej rehabilitacji pacjenta
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe w zawodzie technika ortopedy.
Zdjęcie pierwsze przedstawia współpracę z placówkami ochrony zdrowia w zakresie rehabilitacji pacjenta. Mężczyzna ubrany w fartuch i stojący za kobietą trzyma dłonie na jej plecach, oceniając jej stan zdrowia.
Zdjęcie drugie przedstawia zaopatrywanie placówek ochrony zdrowia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Kobieta w fartuchu stoi przed stojakiem, w którym znajdują się kule ortopedyczne. Kobieta dobiera kulę dla pacjentki stojącej obok niej.
Zdjęcie trzecie przedstawia ustalenie z placówkami ochrony zdrowia wczesnej rehabilitacji pacjenta. Pokazane jest zbliżenie na nogi pacjenta. Osoba na zdjęciu w lewej dłoni trzyma metalową kulę ortopedyczną z czarnymi elementami.
Zdjęcie czwarte przedstawia dobieranie środków ortopedycznych i pomocniczych dla pacjenta. Widoczne są dwie kobiety. Jedna z nich ubrana jest w biały fartuch i przygląda się kobiecie obok niej. Druga kobieta trzyma dłonie na balkoniku rehabilitacyjnym stojącym przed nią.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik ortopeda.
Odpowiedz na poniższe pytania.