Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie opiekun medyczny powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
MED.14. Świadczenie usług medyczno‑pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej:
rozpoznawania problemów funkcyjnych oraz potrzeb biologicznych i psychospołecznych osoby chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku,
świadczenia usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku,
współpracy z pielęgniarkami i lekarzami oraz innym personelem,
wykonywania czynności z zakresu pobierania krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych,
wykonywania czynności z zakresu gimnastyki osiowo‑symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D – metoda Hoppe,
wykonywania wybranych czynności medycznych – w podmiotach leczniczych, w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz w środowisku domowym.
„Na co dzień zajmujemy się przede wszystkim rozpoznawaniem problemów funkcyjnych oraz potrzeb biologicznych i psychospołecznych osoby chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku”
Robert, opiekun medyczny
Wszystkie bakterie w naszym organizmie mogą ważyć łącznie nawet 2,5 kilograma.
Przykładowe zadania zawodowe
Wykonywanie czynności z zakresu pobierania krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych
Galeria mediów przedstawia przykładowe zadania zawodowe związane z pobieraniem krwi.
Zdjęcie przedstawia pobieranie wymazu z nosa do badań od kobiety w jasnych włosach. Ma ona zsuniętą z ust maseczkę. Do jej nosa wprowadzona jest pałeczka służąca do pobierania materiału do badań. Osoba wykonująca badanie ma założone rękawice nitrylowe i ubrana jest w strój medyczny.
Zdjęcie przedstawia probówki do pobrania krwi. Są ułożone na zielonym blacie.
Zdjęcie przedstawia pielęgniarkę pobierającą pacjentce wymaz z ust. Pacjentka to młoda dziewczyna siedząca na szpitalnym łóżku. Przed nią stoi pielęgniarka, trzymająca w dłoni patyczek do pobierania wymazów.
Zdjęcie przedstawia zabezpieczony materiał do badań. Znajduje się on w probówce trzymanej w dłoniach, na które założone są rękawiczki ochronne. Na środku blatu znajduje się wirówka. Jest podłączona do gniazdka i uchylona. Posiada wyświetlacz oraz przyciski umożliwiające ustawienie liczby obrotów i czasu wirowania.
Świadczenie usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku
Galeria zdjęć przedstawia pielęgnację i opiekę nad osobami chorymi i niesamodzielnymi w różnym stopniu zaawansowania choroby.
Zdjęcie przedstawia kobietę leżącą w łóżku szpitalnym. Nad nią, z lewej strony pochylona jest opiekunka medyczna. Trzyma pacjentkę za rękę.
Zdjęcie przedstawia masaż stóp stanowiący zabieg rehabilitacyjny. Stopy ułożone są na ręczniku zwiniętym w rulon. Lewa stopa wsparta jest na dłoni osoby masującej.
Zdjęcie przedstawia trzy osoby. Mężczyznę i dwie kobiety. Jedna z nich jest w średnim wieku. Siedzi na wózku inwalidzkim prowadzonym przez mężczyznę. Druga idzie obok nich.
Współpraca z pielęgniarkami i lekarzami oraz innym personelem
Kolejne zdjęcia przedstawiają współpracę pomiędzy personelem medycznym.
Zdjęcie pierwsze przedstawia chirurgów nad stołem operacyjnym.
Zdjęcie przedstawia opiekunkę medyczną i lekarza. Kobieta stoi po prawej stronie w stroju medycznym. Trzyma w dłoniach skoroszyt. Po lewej stronie siedzi lekarz w kitlu. Na szyi ma zawieszony stetoskop. Za nimi znajdują się lampy pozwalające na oglądanie zdjęć RTG.
Prezentacja przedstawia przykładowe kroki podejmowane w trakcie pracy przez opiekuna medycznego.
Krok pierwszy. Zdjęcie przedstawia stetoskop znajdujący się na kartach pacjentów.
Krok drugi. Zdjęcie przedstawia spirometr znajdujący się na stoliku wraz z rękawiczkami ochronnymi i środkiem odkażającym.
Krok trzeci. Zdjęcie przedstawia fantom z przyłożoną do ust rurką od spirometru.
Krok czwarty. Zdjęcie przedstawia naukę masażu stóp na manekinie. Zabieg stanowi element rehabilitacji.
Krok piąty. Zdjęcie przedstawia naukę pielęgnacji stóp osoby chorej lub niesamodzielnej. Na fotografii przedstawiono stopę manekina oraz dłonie w rękawiczkach nitrylowych podczas obcinania paznokci. Stopa znajduje się nad miską z wodą.
Rozpoznawanie problemów funkcyjnych oraz potrzeb biologicznych i psychospołecznych osoby chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku.
Galeria zdjęć przedstawiających metody stosowane w celu rozpoznawania problemów funkcyjnych oraz potrzeb osób chorych z różnych stopniem niesamodzielności. Podano trzy przykłady.
Zdjęcie przedstawia pomiar ciśnienia. Nad zgięciem łokciowym badanej osoby założona jest opaska od ciśnieniomierza. Pod nią wsunięty jest stetoskop. Nad opaską zamocowana jest tarcza wskaźnika przyrządu.
Zdjęcie przedstawia pacjentkę leżącą w łóżku szpitalnym. Ma dostarczany tlen do nosa. Nie ma włosów, co jest wynikiem chemioterapii. Ubrana jest w szpitalną piżamę. Po prawej stronie łóżka widoczny fragment postaci lekarza. Jest ubrany w kitel na szyi zawieszony ma stetoskop.
Zdjęcie przedstawia lekarkę przeprowadzającą badanie osłuchowe. Kobieta ubrana jest w biały kitel, na dłoniach ma białe rękawiczki, na twarzy maseczkę, a na uszy założony stetoskop. Osłuchuje płuca i serce pacjentki siedzącej do niej tyłem.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu opiekun medyczny.
Ćwiczenia
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do ćwiczeń, które pozwolą Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu opiekun medyczny.