Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik farmaceutyczny powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
MED.09. Sporządzanie i wytwarzanie produktów leczniczych oraz prowadzenie obrotu produktami leczniczymi, wyrobami medycznymi, suplementami diety i środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz innymi produktami dopuszczonymi do obrotu w aptece na podstawie przepisów prawa
wykonywanie czynności fachowych polegających na wytwarzaniu produktów leczniczych (pod kontrolą magistra farmacji),
sporządzanie leków aptecznych i leków recepturowych,
wydawanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych, z wyjątkiem produktów leczniczych mających w swoim składzie: substancje bardzo silnie działające określone w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, substancje odurzające, substancje psychotropowe grupy I‑N oraz II‑P,
ponadto technicy farmaceutyczni posiadający trzyletni staż pracy w aptekach ogólnodostępnych mogą być kierownikami punktów aptecznych.
„Podczas wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych nawiązuję kontakt z pacjentami, których informuję o sposobie zażywania i przechowywania leków oraz doradzam im w sprawie zakupu wyrobów medycznych”.
Anna, technik farmaceutyczny
Szacunkowo aż połowa osób pracujących w aptekach to technicy farmaceutyczni. Jest to więc zawód popularny i ceniony, a osoby z tym wykształceniem są wręcz rozchwytywane na rynku pracy.
Przykładowe zadania zawodowe
Wykonywanie czynności fachowych polegających na wytwarzaniu produktów leczniczych (pod kontrolą magistra farmacji)
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Przygotowanie przyrządów aptecznych, przedstawia stół z probówkami i zlewkami.
Zdjęcie drugie, podpisane Przygotowanie składników leków recepturowych, przedstawia osobę rozdrabniającą niebieską substancję w moździerzu.
Sporządzanie leków aptecznych i leków recepturowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane przygotowanie szklanych probówek do wytwarzania leków recepturowych, przedstawia stół ze stojakiem na probówki, i zlewki.
Zdjęcie drugie, podpisane wytwarzanie leków recepturowych, przedstawia osobę w różowych lateksowych rękawiczkach, która wkłada probówki do urządzenia laboratoryjnego.
Zdjęcie trzecie, podpisane wytwarzanie leków, przedstawia kobietę w niebieskim stroju medycznym, rękawiczkach lateksowych, w maseczce, i siatce na włosy, która kładzie leki na specjalistyczne urządzenie.
Wydawanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane doradzanie pacjentom w wyborze leków bez recepty i suplementów diety, przedstawia kobietę w białym fartuchu która trzyma w dłoni buteleczkę. Obok stoi starsza kobieta, która poprawia okulary patrząc się na butelkę.
Zdjęcie drugie, podpisane wydawanie wyrobów medycznych, przedstawia brodatego mężczyznę W fartuchu, stojącego za ladą apteki, który wydaje produkt klientce.
Galeria przedstawia przykład przebiegu procesów powstawania leków w formie prezentacji krok po kroku.
Zdjęcie pierwsze, podpisane przyrządy apteczne, przedstawia pomarańczową etykietę oraz pastylki.
Krok pierwszy. Odmierzanie odpowiednich ilości składników leków recepturowych z użyciem wagi aptecznej. Zdjęcie przedstawia wagę apteczną na której stoi stożkowa zlewka. Osoba w lateksowych rękawiczkach wsypuje proszek za pomocą łyżeczki do roztworu.
Krok drugi. Odmierzanie składników leków recepturowych za pomocą pipety. Zdjęcie przedstawia szklaną pipetę z miarką, która jest zanurzona w roztworze znajdującym się w szklanej butelce.
Krok trzeci. Mieszanie składników leków recepturowych. Zdjęcie przedstawia stół w laboratorium, na których stoją stożkowe zlewki z kolorowymi roztworami. Przy stole stoi osoba w białym fartuchu i lateksowych rękawiczkach, która trzyma zlewkę z czerwoną substancją. Osoba ta pobiera substancje za pomocą pipety.
Krok czwarty. Wypełnianie protokołu sporządzenia leku recepturowego. Zdjęcie przedstawia osoby w jaskrawym stroju medycznym i lateksowych rękawiczkach, która trzyma kartkę i długopis.
Krok piąty. Wydawanie leku pacjentowi. Zdjęcie przedstawia aptekę w białym fartuchu, przed którą stoi klient. Za aptekarką znajdują się regały z lekami i suplementami diety.
Podsumowanie
W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie i sprawnie.