Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
MOD.08. Wytwarzanie, konserwacja i renowacja rękodzielniczych wyrobów włókienniczych:
przygotowywania surowców i półproduktów do wytwarzania rękodzielniczych wyrobów włókienniczych,
obsługiwania maszyn i urządzeń stosowanych do ręcznego wytwarzania wyrobów włókienniczych,
wytwarzania i wykończania rękodzielniczych wyrobów włókienniczych,
wykonywania prac związanych z konserwacją i renowacją włókienniczych wyrobów dekoracyjnych.
MOD.13. Projektowanie i organizacja procesów wytwarzania włókienniczych wyrobów dekoracyjnych:
wykonywania projektów plastycznych włókienniczych wyrobów dekoracyjnych,
sporządzania dokumentacji technicznej włókienniczych wyrobów dekoracyjnych,
wytwarzania i wykończania włókienniczych wyrobów dekoracyjnych,
wykonywania prac związanych z konserwacją i renowacją włókienniczych wyrobów dekoracyjnych.
„Na co dzień zajmujemy się przede wszystkim wykonywaniem projektów plastycznych włókienniczych wyrobów dekoracyjnych, wytwarzaniem i wykończeniami włókienniczych wyrobów dekoracyjnych oraz wykonywaniem prac związanych z konserwacją i renowacją włókienniczych wyrobów dekoracyjnych”.
Artur, technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych
Włókna naturalne występują w przyrodzie w stanie gotowym do przerobu. Mogą być dostarczane przez rośliny, zwierzęta oraz występować w postaci minerałów.
Przykładowe zadania zawodowe
Wykonywanie prac związanych z konserwacją i renowacją włókienniczych wyrobów dekoracyjnych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika włókienniczych wyrobów dekoracyjnych.
Zdjęcie pierwsze podpisane: Przygotowanie osnowy do wytwarzania tkackiego wyrobu rękodzielniczego. Pokazana jest maszyna do wyrobu rękodzielniczego podczas pracy.
Zdjęcie drugie podpisane: Przewijanie wyrobów liniowych do wytwarzania włókienniczych wyrobów dekoracyjnych. Przedstawiony jest zakład do wyrobów rękodzielniczych z maszynami do pracy ustawionymi w jednym rzędzie. Przy każdej z nich stoi mały stołek.
Zdjęcie trzecie podpisane: Wytwarzanie włókienniczych wyrobów dekoracyjnych. Przedstawia elementy maszyny przędzalniczej.
Zdjęcie czwarte podpisane: Wytwarzanie włókienniczych wyrobów dekoracyjnych. Przedstawiona jest przędzarka do wyrobów rękodzielniczych.
Obsługiwanie maszyn i urządzeń stosowanych do ręcznego wytwarzania wyrobów włókienniczych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika włókienniczych wyrobów dekoracyjnych.
Zdjęcie pierwsze podpisane: Przygotowanie przędzy do wytwarzania włókienniczego wyrobu dekoracyjnego. Pokazane są szpulki nici ułożone na sobie. Przeważa kolor czarny i biały.
Zdjęcie drugie podpisane: Tkanie na krośnie ręcznym. Kobieta przeplata ręcznie zieloną nitkę na krośnie. Na jednym nadgarstku ma materiałową bransoletkę, a na drugim zegarek.
Zdjęcie trzecie podpisane: Ramka do tkania rękodzielniczych wyrobów dekoracyjnych. Pokazana jest drewniana prostokątna ramka, na której napleciona jest włóczka wzdłuż i wszerz tworząc kawałek materiału.
Wytwarzanie i wykończanie rękodzielniczych wyrobów włókienniczych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika włókienniczych wyrobów dekoracyjnych.
Zdjęcie pierwsze podpisane: Przykłady nawojów z przędzą do wytwarzania rękodzielniczych wyrobów włókienniczych. Pokazane są ustawione na półce szpulki nici w czerwonym, srebrnym i złotym kolorze.
Zdjęcie drugie podpisane: Przykłady włókienniczych wyrobów dekoracyjnych. Przedstawia dwa materiały, które zostały wytworzone ręcznie na drewnianej ramce. Z brzegów zakończone są frędzlami.
Prezentacja przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika włókienniczych wyrobów dekoracyjnych.
Zdjęcie pierwsze przedstawia szpulki nici, ustawione pionowo obok siebie. Większość jest w czarnym kolorze.
Krok pierwszy - Przygotowanie projektu plastycznego włókienniczego wyrobu dekoracyjnego. Pokazany jest odręczny rysunek na jednej z kartek bloku rysunkowego. Obok bloku leży szara szpulka nici.
Krok drugi - Dobieranie kolorystyki przędzy do projektu plastycznego włókienniczego wyrobu dekoracyjnego. Przedstawione są szpulki nici, ustawione pionowo na blacie, Nici są w różnych kolorach.
Krok trzeci - Wykonywanie rękodzielniczych wyrobów dzianych. Przedstawiona jest osoba pracująca na przędzarce.
Krok czwarty - Wyszywanie projektu przy wykorzystaniu maszyny szwalniczej. Przedstawione jest zbliżenie na element pracującej przędzarki. Widoczna jest również dłoń osoby wytwarzającej wyroby dekoracyjne.
Krok piąty - Gotowy produkt – włókienniczy wyrób dekoracyjny. Pokazane są gotowe wyroby włókiennicze. Jest to biało czerwony materiał wytworzony na drewnianej ramce oraz zabawki - wilk, jednorożec i dziewczynka w kapeluszu.
Podsumowanie W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Sporządzanie dokumentacji technicznej włókienniczych wyrobów dekoracyjnych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika włókienniczych wyrobów dekoracyjnych.
Zdjęcie pierwsze podpisane: Dokumentacja techniczna włókienniczych wyrobów dekoracyjnych. Przedstawiony jest stos teczek i kartek leżących na biurku.
Zdjęcie drugie podpisane: Wykonywanie rysunków projektowych wyrobów rękodzielniczych. Przedstawiona jest leżąca na biurku biała kartka. Na kartce położone są żarówka, dwa ołówki oraz gumka do ścierania.
Zdjęcie trzecie podpisane: Wykonywanie rysunków projektowych wyrobów rękodzielniczych. Przedstawia kobietę siedzącą przy biurku. Kobieta trzyma w dłoniach telefon. Na biurku leży kołonotatnik i zeszyt, w których odręcznie sporządzone są projekty wyrobów rękodzielniczych.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych.
Ułóż obrazy z puzzli, które przedstawiają technika włókienniczych wyrobów dekoracyjnych w czasie pracy, a następnie przyporządkuj do nich odpowiednie zadania zawodowe.
Indeks górny Źródło: GroMar Sp. z o.o., Gra edukacyjna, licencja: CC BY‑SA 3.0, Obrazy: pixabay.com, pexels.com, unsplash.com Indeks górny koniecŹródło: GroMar Sp. z o.o., Gra edukacyjna, licencja: CC BY‑SA 3.0, Obrazy: pixabay.com, pexels.com, unsplash.com
Ćwiczenia
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do ćwiczeń, które pozwolą Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych.