Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik włókiennik powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
MOD.06. Wytwarzanie i wykończanie wyrobów włókienniczych:
przygotowania surowców i półproduktów do procesu wytwarzania i wykończania wyrobów włókienniczych,
obsługiwania maszyn włókienniczych i urządzeń stosowanych w procesie wytwarzania i wykończania wyrobów włókienniczych,
wytwarzania wyrobów włókienniczych,
wykończania wyrobów włókienniczych.
MOD.14. Nadzorowanie procesów wytwarzania i wykończania wyrobów włókienniczych:
wykonywania projektów wyrobów włókienniczych,
opracowywania dokumentacji wyrobów włókienniczych,
badania parametrów surowców i wyrobów włókienniczych,
kontrolowania procesów wytwarzania i wykończania wyrobów włókienniczych.
„Na co dzień zajmuję się przede wszystkim obsługiwaniem maszyn i urządzeń do wytwarzania i wykończania tkanin, dywanów i wyrobów pasmanteryjnych”
Olesia, technik włókiennik
Badania archeologiczne przeprowadzone na stanowiskach w Peru udowodniły, że bawełna wykorzystywana była już około 450 r. p.n.e.
Przykładowe zadania zawodowe
Przygotowanie surowców i półproduktów do procesu wytwarzania i wykończania wyrobów włókienniczych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe i składa się z trzech zdjęć.
Zdjęcie pierwsze podpisane: Przygotowywanie surowców i półproduktów do produkcji wyrobów włókienniczych. Na zdjęciu widać zamocowane w uchwytach nici w różnych kolorach przewleczone przez elementy prowadzące w stronę maszyny tkackiej.
Zdjęcie drugie podpisane: Obsługiwanie maszyn włókienniczych. Na zdjęciu przedstawiona jest maszyna włókiennicza wraz ze szpulami nici, z których plecie tkaninę.
Zdjęcie trzecie podpisane: Przewlekanie przędzy przez elementy prowadzące. Na zdjęciu widać jak osoba przewleka nić przez elementy prowadzące maszyny włókienniczej.
Obsługiwanie maszyn włókienniczych i urządzeń stosowanych w procesie wytwarzania i wykończania wyrobów włókienniczych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe i składa się z czterech zdjęć.
Obsługiwanie maszyny włókienniczej. Zdjęcie pierwsze, przedstawia dłonie mężczyzny sięgające do włókien zawieszonych w maszynie włókienniczej.
Maszyna do haftu komputerowego. Zdjęcie drugie przestawia maszynę do haftu komputerowego, w której za pomocą czerwonego wskaźnika laserowego pozycjonowane jest miejsce haftu.
Wizualna kontrola elementów maszyny. Na trzecim zdjęciu przedstawiony jest metalowy element maszyny włókienniczej, do którego przymocowane są różne przewody.
Regulacja elementów maszyny. Na czwartym zdjęciu widać fragment maszyny włókienniczej oraz dłoń starszej osoby, która reguluje wystający element maszyny.
Wytwarzanie wyrobów włókienniczych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe i składa się z trzech zdjęć.
Zdjęcie pierwsze podpisane: Wytwarzanie wyrobów włókienniczych. Na zdjęciu przedstawione są ręce starszej osoby trzymające fragment tkaniny wychodzącej z tradycyjnych drewnianych krosen.
Kontrola jakości wyrobu. Zdjęcie drugie przedstawia kobietę nawlekającą na dłoń gotową wzorzystą skarpetę w celu kontroli jakości wyrobu.
Zdjęcie trzecie podpisane: Wytwarzanie wyrobów włókienniczych. Na zdjęciu przedstawiony jest fragment maszyny do tkania dywanów. Maszyna składa się z wielu rolek spomiędzy dwóch ostatnich wychodzi gotowy wzorzysty dywan i warstwami układa się na podłodze.
Wykończanie wyrobów włókienniczych
Badanie parametrów surowców i wyrobów włókienniczych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika włókiennika dotyczące oceniania jakości produkowanych wyrobów włókienniczych. Galeria zawiera dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze podpisane: Wykonywanie badań laboratoryjnych surowców i wyrobów włókienniczych. Na zdjęciu przedstawione jest pomieszczenie laboratorium, w którym przy stole laboratoryjnym, na którym stoi mikroskop, siedzi kobieta i pod mikroskopem optycznym ogląda próbkę.
Zdjęcie drugie podpisane: Ocena jakości produkowanych wyrobów włókienniczych. Na zdjęciu widać mężczyznę w średnim wieku ubranego w fartuch krawiecki, który w rękach trzyma prostokątny kawałek materiału i metr krawiecki, którym mierzy długość jednego z boków materiału. W tle widać maszynę do szycia.
Kontrolowanie procesów wytwarzania i wykończania wyrobów włókienniczych
Galeria zawiera przykładowe zadania zawodowe technika włókiennika związane z oceną stanu technicznego maszyn i urządzeń do wytwarzania i wykończania wyrobów włókienniczych. Galeria zawiera dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze podpisane: Ocena stanu maszyn i urządzeń do wytwarzania i wykończania wyrobów włókienniczych. Na zdjęciu przedstawiona jest maszyna do haftowania. Stojąca przy niej kobieta chwyta jej element sprawdzając jego stan.
Zdjęcie drugie podpisane: Kontrola maszyny. Na zdjęciu przedstawiona jest maszyna włókiennicza. Stojąca przy niej kobieta chwyta za niewidoczny w kadrze element maszyny.
Galeria przedstawia przykładowe zadanie zawodowe technika włókiennika związane z sporządzaniem raportów z produkcji. Galeria zawiera trzy zdjęcia.
Sporządzanie raportu. Zdjęcie pierwsze przedstawia kartki A4 włożone do podkładki do pisania. Na pierwszej w pełni widocznej kartce widać narysowaną odręcznie tabelę wypełnioną danymi, których nie da się odczytać. Widoczne kawałki kartek znajdujących się poniżej pozwalają zauważyć, że one też są zapisane.
Arkusz do raportów. Zdjęcie drugie przedstawia kartkę formatu A5 wpiętą w podkładkę do pisania. Na kartce nadrukowana jest tabela. Widoczna w kadrze osoba trzyma w ręku długopis i uzupełnia dane w tabeli. W tle widać elementy linii produkcyjnej.
Analiza raportu. Zdjęcie trzecie przedstawia kobietę trzymającą w ręce podkładkę do pisania z wpiętą kartką formatu A4 zadrukowaną tabelą i powypełnianą danymi. Kobieta palcem wskazuje element tabeli. W tle widać linię produkcyjną.
Spotkanie grupowe. Na czwartym zdjęciu przedstawiona jest grupa trzech osób: dwóch mężczyzn i kobieta wpatrujących się razem w ekran laptopa i omawiających wspólnie problem. W tle widać elementy linii produkcyjnej.
Opracowywanie dokumentacji wyrobów włókienniczych
Galeria zawiera trzy zdjęcia dotyczące przykładowego zadania zawodowego technika włókiennika: wykonywanie obliczeń na potrzeby produkcji.
Wprowadzanie danych liczbowych. Na pierwszym zdjęciu przedstawione jest biurko na którym leżą dokumenty z kolorowymi grafikami z boku leży częściowo zapisany notatnik z długopisem na sobie. Obok nich leży kalkulator. Przy biurku siedzi elegancko ubrana osoba i wykonuje obliczenia na kalkulatorze.
Wykonywanie obliczeń. Na drugim zdjęciu pokazane jest z góry biurko na którym znajdują się różne dokumenty oraz teczki, komputer. W centralnej części biurka znajduje się raport obok którego leży otwarty notatnik. Na notatniku znajduje się kalkulator. W kadrze widoczne są wyłącznie dłonie osoby, która wykonuje obliczenia na kalkulatorze.
Wprowadzanie obliczeń. Na trzecim zdjęciu przedstawiony jest mężczyzna ubrany w koszulę siedzący przy biurku. Na biurku ma otwarty segregator z dokumentami, na którym leży kalkulator, a obok niego znajduje się notatnik. Mężczyzna jedną ręką przegląda dokumenty i wykonuje obliczenia na kalkulatorze, a drugą zapisuje notatki w notatniku.