Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie protetyk słuchu powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
MED.05. Świadczenie usług medycznych w zakresie badania i protezowania słuchu:
wykorzystywania w praktyce wiedzy z zakresu anatomii, fizjologii i patologii narządu słuchu,
wykonywania badań słuchu u dorosłych i dzieci,
analizowania i oceniania wyników badań słuchu na potrzeby protezowania,
dobierania i dopasowywania aparatów słuchowych oraz urządzeń wspomagających słyszenie,
sprawowania opieki audioprotetycznej po doborze aparatów słuchowych oraz urządzeń wspomagających słyszenie,
wskazania zależności pomiędzy typem uszkodzenia słuchu a zastosowanym sposobem protezowania słuchu,
dokonania analizy budowy i działania aparatów słuchowych,
oceniania stanu technicznego i rodzaju uszkodzenia aparatu słuchowego oraz dokonania dozwolonych przez producenta napraw,
wykonania odlewu ucha zgodnie z zasadami postępowania i bezpieczeństwa,
oceniania skuteczności protezowania na podstawie testów kontrolnych,
przeprowadzania badania otoskopowego,
sporządzania dokumentacji medycznej pacjenta zgodnie z przepisami prawa,
prowadzenia działań profilaktycznych promujących edukację zdrowotną.
„Na co dzień wykonuję badania słuchu u dorosłych i dzieci oraz analizuję i oceniam wyniki badań słuchu na potrzeby protezowania”.
Magdalena, protetyk słuchu
Z pierwszych aparatów słuchowych korzystano już w XVII wieku. Były to rurki słuchowe w kształcie lejków, które kierowały dźwięk bezpośrednio do kanału słuchowego i wzmacniały go nawet o 30 decybeli.
Przykładowe zadania zawodowe
Wykonywanie badań słuchu u dorosłych i dzieci
Galeria zawiera dwa zdjęcia. Przedstawiają one wykonywanie badania słuchu.
Zdjęcie pierwsze, podpisane: Przeprowadzanie badania oraz dopasowanie aparatu słuchowego. Zdjęcie przedstawia proces zakładania aparatu słuchowego. Protetyk słuchu zakłada kobiecie małe urządzenie wzmacniające dźwięk.
Zdjęcie drugie, podpisane: Wyjaśnianie pacjentowi celu, zasada i przebiegu planowanego badania słuchu. Zdjęcie przedstawia dwie rozmawiające osoby: protetyka słuchu oraz pacjentkę. Protetyk słuchu tłumaczy na czym polega badanie.
Ocenianie ubytku słuchu na podstawie dostępnych badań słuchu
Galeria zdjęć zawiera trzy zdjęcia. Przedstawiają one wykonywane czynności podczas oceniania ubytku słuchu na podstawie dostępnych badań słuchu.
Zdjęcie pierwsze, podpisane: Przeprowadzanie badania otoskopowego. Zdjęcie przedstawia protetyka słuchu wykonującego badanie ucha za pomocą otoskopu. Otoskop to małe urządzenie medyczne, które składa się z rączki i głowicy z lampą oraz lusterkiem, służące do badania ucha zewnętrznego i błony bębenkowej.
Zdjęcie drugie, podpisane: Wykonywanie badania audiometrii impedancyjnej. Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn. Jeden z nich ma na sobie fartuch medyczny, stoi i przeprowadza badanie audiometrii impedancyjnej na drugim za pomocą sondy. Jest to test diagnostyczny, który ocenia funkcje układu słuchowego, mierząc impedancję ucha środkowego w odpowiedzi na zmiany ciśnienia oraz badając reakcję błony bębenkowej na bodźce dźwiękowe.
Zdjęcie trzecie, podpisane: Posługiwanie się aparaturą i urządzeniami do badania słuchu. Zdjęcie przedstawia osobę przeprowadzającą badanie ucha za pomocą specjalnego urządzenia przypominającego pipetę.
Dobieranie i dopasowywanie aparatów słuchowych oraz urządzeń wspomagających słyszenie
Galeria zdjęć zawiera dwa zdjęcia. Przedstawiają one różne aparaty słuchowe oraz urządzenia wspomagające słyszenie.
Zdjęcie pierwsze, podpisane: Organizowanie procesu doboru i dopasowania aparatów słuchowych i urządzeń wspomagających słyszenie. Zdjęcie przedstawia głowę kobiety z boku. Na pierwszym planie widać ucho z założonym aparatem słuchowym.
Zdjęcie drugie, podpisane: Różnicowanie danych technicznych i właściwości aparatów słuchowych różnych producentów. Na zdjęciu znajduje się rozłożona dłoń z różnymi aparatami słuchowymi. Ich rozmiar porównany jest do monety jeden euro.
Prezentacja zawiera siedem zdjęć. Zdjęcia przedstawiają jedno z badań słuchu.
Zdjęcie pierwsze, podpisane: Przykład procesu badania słuchu. Na zdjęciu znajdują się dłonie trzymające aparaty słuchowe.
Zdjęcie drugie, podpisane: Krok pierwszy. Dezynfekcja dłoni przed wykonaniem badania. Zdjęcie przedstawia osobę myjącą dokładnie ręce w zlewie.
Zdjęcie trzecie, podpisane: Krok drugi. Przeprowadzanie badania otoskopowego. Zdjęcie przedstawia przeprowadzanie badania otoskopowego. Protetyk słuchu umieszcza urządzenie w uchu badanego.
Zdjęcie czwarte, podpisane: Krok trzeci. Przygotowane masy wyciskowej. Zdjęcie przedstawia osobę wyciskającą masę ze strzykawki.
Zdjęcie piąte, podpisane: Krok czwarty. Przygotowanie masy wyciskowej do odlewu ucha. Zdjęcie przedstawia zieloną masę wykorzystywaną do odlewu ucha.
Zdjęcie szóste, podpisane: Krok piąty. Wykonywanie odlewu ucha. Zdjęcie przedstawia wykonywanie odlewu ucha za pomocą masy wyciskowej. Masa ta jest umieszczana w uchu pacjenta.
Zdjęcie siódme, podpisane: Krok szósty. Dobieranie rodzaju i typu wkładki do określonego niedosłuchu. Zdjęcie przedstawia protetyka słuchu dobierającego odpowiedni typ wkładki.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegał sprawnie i bezpiecznie.
Sporządzanie dokumentacji medycznej pacjenta zgodnie z przepisami prawa
Galeria zdjęć zawiera trzy zdjęcia.
Pierwsze zdjęcie, podpisane: Wypełnianie formularzy medycznych dla pacjenta z uszkodzonym słuchem w postaci papierowej i elektronicznej. Zdjęcie przedstawia otwartą broszurę informacyjną z przedstawionymi różnymi aparatami słuchowymi.
Drugie zdjęcie, podpisane: Opracowanie masy wyciskowej. Zdjęcie przedstawia dłoń trzymającą szpatułkę. Za pomocą szpatułki urabiana jest masa wyciskowa wykorzystywana do odlewu ucha.
Trzecie zdjęcie, podpisane: Rozpoznanie budowy, działania i parametrów technicznych aparatów słuchowych. Zdjęcie przedstawia broszurę z aparatem słuchowym. Na górze znajduje się napis. Funkcje przycisków ładowalnych aparatów słuchowych. Od konkretnych części aparatu odchodzą bloki tekstu z opisami tych części.